Єдиний унікальний номер № 728/1559/16-а
Номер провадження 2-а/728/41/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2016 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - О.Ф. Костенко
при секретарі - Л.І. Кулик
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмачі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмацького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнаня дій Бахмацького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
10 червня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Бахмацького районного суду з адміністративним позовом до Бахмацького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить визнати неправомірними дії Бахмацького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови у здійсненні йому перерахунку пенсії, зобов'язати Бахмацьке об»єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок йому пенсії, призначеної відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на день призначення пенсії, та Постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії), з 01 грудня 2015 року без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013, на підставі довідки Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області від 07.06.2016 року №02-16/2244 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на положення ст.ст.33, 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», пункт 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268, підвищуються на 25%. Оскільки на його думку, рішення Бахмацького ОУПФУ в Чернігівській області не відповідає чинному законодавству та порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, він змушений звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.
В судове засідання учасники не з»явились, про час і місце розгляду справи повідомленні належним чином, з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертались; позивач надав заяву про розгляд справи за його відсутності і підтримання вимог адміністративного позову (а.с.23), відповідач надав письмові заперечення проти заявлених вимог, суть яких зводиться до того, що чинним законодавством не передбачено перерахунок пенсії у зв»зку з підвищенням заробітної плати державних службовців відповідної посади справу просить розглянути без участі представника відповідача(а.с.24-25).
Суд вважає можливим провести розгляд справи за відсутності позивача та представника відповідача, без фіксування судового засідання технічними засобами.
Ознайомившись із матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з слідуючих підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 26 червня 2007 року перебуває на обліку Бахмацького ОУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII у розмірі 81% заробітної плати, останнім його місцем роботи була посада заступника голови Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області.
07 червня 2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Бахмацького ОУПФУ в Чернігівській області про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області від 07.06.2016 року №02-16/2244 (а.с.8).
Однак, рішенням Бахмацького ОУПФУ в Чернігівській області від 07 червня 2016 року йому було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VIII, згідно з п.2 ч.11 статті 37-1 Закону України «Про державну службу» норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до даного закону, скасовані. Також, згідно п.5 Закону України від 02.03.2015р. №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі, спеціальних пенсій, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовані норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені не перераховуються, та постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 (набрала чинності 15.12.2015р., застосовується з 01.12.2015р.) виключено п.4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865, який визначав умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.
Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, норми ст.37 Закону України «Про державну службу» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Бахмацькою районною державною адміністрацією Чернігівської області від 07.06.2016 року №02-16/2244 про заробітну плату (а.с.8), що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, заробітна плата на посаді заступника голови районної державної адміністрації з 01.12.2015 року становить 6463,80 грн., в т.ч.: посадовий оклад - 3491,00 грн., надбавка за ранг (8) - 100,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 2154,60 грн.
Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії 07 червня 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з червня 2016 року. Тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.06.2016 року, а не з зазначеної ним дати (01.12.2015 року).
Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v.Ukraine) від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов»язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського Суду з прав людини, викладеної у п.23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Бахмацьке ОУПФУ в Чернігівській області не мало правових підстав для відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити частково та визнати неправомірною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі та зобов'язати здійснити такий перерахунок з 01 червня 2016 року.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При подачі до суду адміністративного позову ОСОБА_1 було сплачено судовий збір в розмірі 551,20 грн., що підтверджується квитанцією про сплату від 10.06.2016 року за № 85 (а.с.1). В зв»язку з цим, на користь позивача з відповідача підлягають стягненню понесені судові витрати.
Відповідно до ст.6 ч.3 абз.2 ЗУ «Про судовий збір» у разі, коли в позовній заяві об»єднано 2 і більше вимог немайнового характеру, судовий збір стягується за кожну вимогу немайнового характеру. Позивачем у позовній заяві було заявлено 2 вимоги немайнового характеру: одна - про визнання дій протиправними, а друга - про зобов»язання вчинити певні дії. А судовий збір був стягнений в розмірі 551 грн. 20 коп. А тому, з відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. на користь держави відповідно до положень ст.94 ч.1 КАСУ, який не був доплачений позивачем при подачі позову до суду.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.8, ст.19, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст.42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2, 71, 94, 158 - 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Бахмацького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - задовільнити частково.
Визнати неправомірними дії Бахмацького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Бахмацьке об»єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити з 01 червня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної в розмірі 81% заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі на посаді заступника голови Бахмацької районної державної адміністрації Чернігівської області, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та з врахуванням довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям №02-16/2244 від 07.06.2016 року, виданої Бахмацькою районною державною адміністрацією Чернігівської області.
В задоволенні решти заявлених вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з Бахмацького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за рахунок бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 551 (п»ятсот п»ятдесят одну) грн.. 20 коп. судових витрат.
Стягнути з Бахмацького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за рахунок бюджетних асигнувань суб»єкта владних повноважень на користь держави судовий збір в розмірі 551 (п»ятсот п»ятдесят одну) грн.. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова суду 1 інстанції, якщо інше не встановлено КАСУ, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАСУ, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: ___ О.Ф.Костенко