Справа № 522/9338/16-а
Провадження №2-а/522/559/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29червня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючої судді - Ільченко Н.А.,
при секретарі - Довгань Ж.А.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, у якому просить визнати протиправними дії (бездіяльність) Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси щодо відмови у перерахунку йому пенсії у розмірі 80% від суми місячного заробітку; зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії у 2012 році на підставі довідки № 462 від 14.03.2016 року, виданої прокуратурою Одеської області у розмірі 80 % від суми місячного заробітку та визначити розмір цієї пенсії 7842 грн. 60 к. починаючи з 08.04.2016 року, тобто з моменту звернення до УПФУ у Приморському районі м.Одеси, також позивач просить стягнути з відповідача понесені судові витрати.
Позивач у судове засідання не зявився, звернувся до суду із письмовою заявою про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити, ця заява приєднана судом до матеріалів справи.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення на позов та клопотання про розгляд справи за його відсутності, які приєднані судом до матеріалів справи. В запереченнях проти позову, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси з2012року та отримує пенсію за вислугу роківвідповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»виходячи із максимального розміру 80 % від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури, а самепрокурорапрокуратуриКиївськогорайону м.Одеси Одеської області.
Стаж роботи на момент призначення пенсії на посаді прокурора складав 18 років 1 місяць 28 днів.
08.04.2016 року позивач звернувся до УПФУ у Приморському районі м.Одеси з заявою про проведення перерахунку пенсії згідноЗакону України «Про прокуратуру»на підставі довідки №462від 14.03.2016, виданої прокуратурою Одеської області.
Листом УПФУза №215/К-11 від18.04.2016 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, виходячи з довідки № 462 від 14.03.2016, виданої прокуратурою Одеської області в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати, тобто з суми середньої зарплати 9803 грн. 26 к. (80% складає 7842 грн. 60к.). Підставою відмови зазначено п.5 прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015щодо призначення всіх пенсій на загальних підставах з 01.06.2015 року. На думку УПФУ цією нормою скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру» і тому раніше призначені пенсії не перераховуються.
Статтею 46 Конституції Українивизначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 22 Загальної декларації прав людини встановлено, що кожна людина, як член суспільства, має право на соціальне забезпечення.
Рекомендацією Генеральної конференції Міжнародної організації праці від 07.06.1967 №131 щодо допомоги по інвалідності, по старості та в звязку з втратою годувальника встановлено, що розміри допомоги по інвалідності, по старості і у зв'язку з втратою годувальника повинні періодично регулюватися з врахуванням змін у загальному рівні заробітної плати чи вартості життя.
Відповідно дост.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №3668-17в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу у 2012році, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20років6 місяців, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10років 6 місяців, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
З 27.03.2014 року положення частини першої статті 50-1Закону №3668-VІвтратила чинність у звязку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом № 1166-VII(1166-18) від 27.03.2014 року, згідно якої пенсія призначається в розмірі 70 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-XII, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів №3668-VІ від 01.10.2011 року та № 1166-УП (1166-18) від 27.03.2014 року не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.Навіть уст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014положення перерахунку пенсій залишилися без змін.
Відповідно до частини вісімнадцятоїстатті 50-1 Закону № 1789-ХІІта ст.86 Закону від 14.10.2014 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З огляду на вказане при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесеніЗаконом України «Про прокуратуру»зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення вперше, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцятастатті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Отже, дії УПФУ у Приморському районі м.Одеси щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 80% від суми місячного заробітку є протиправними та порушеннями норм чинного законодавства.
Між тим,Закон України № 1166-VІІ від 27.03.2014, яким було внесено зміни до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»(з 01.05.2014), зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії, що призначається відповідно доЗакону України «Про прокуратуру», цифри "80" замінено цифрами "70".Ст.86 Закону «Про прокуратуру» від 14.10.2014встановлено у відсотках розмір зазначеної пенсії 60%.
Встановлені ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»порядок та умови перерахунку пенсій прокурорам і слідчим ані Законом України №1166-УІІ від 27.03.2014, ані іншими законами не змінювались.
Таким чином, законодавчо встановлено правило щодо розміру 60% або 70 % від суми місячної (чинної) заробітної плати, яке застосовується для осіб, яким відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»призначається пенсія, а не здійснюється перерахунок раніше призначеної.
Враховуючи вищевикладене, при перерахунку пенсії за вислугу років має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 80 %. Внесені зміни до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»та ст.86 Закону від 14.10.2014 в даному випадку спірних правовідносин не стосуються.
У звязку з неправильним застосуванням УПФУ норм діючого законодавства слід враховуватист. 22 Конституції України. Оскільки конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно дост.17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права.Конституція Українимає найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основіКонституції Україниі повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України (стаття 1, частини перша, друга статті8, частина друга статті19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина першастатті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесеніЗаконом України та № 1166-VІІ від 27.03.2014 р. зміни до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»та іншими нормативними актами щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттямЗаконів України № 3668-VІ від 08.07.2011р. та№1166-VІІ від 27.03.2014 р. не зазнали.
З огляду на вищевикладене, перерахунок пенсії, проводиться виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії. Нова редакція ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»(із змінами, внесеними Законом України № 1166-УІІ від 27.03.2014 року) таст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014суттєво звужують і обмежують зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами, що порушуєст. 22 Конституції України.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ст.3 Конституції).
Статтею 22 Конституціївстановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
На підставі наведеного суд приходить до висновку про задоволення позовуОСОБА_1.
На підставі викладеного та керуючись вимогами ст. ст.7-11,69-71,94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,Законом України "Про прокуратуру", суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій відповідача протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії (бездіяльність) Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% від суми місячного заробітку.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії у 2012 році на підставі довідки № 462 від 14.03.2016 року, виданої прокуратурою Одеської області, у розмірі 80 % від суми місячного заробітку та визначити розмір цієї пенсії 7842 грн.60 к. починаючи з 08.04.2016 року тобто з моменту звернення до УПФУ у Приморському районі м.Одеси.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на користьОСОБА_1судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1102 грн.40 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м.Одеси апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.
Суддя Н.А.Ільченко
29.06.2016