Постанова № 58592253, 25.05.2016, Звенигородський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
25.05.2016
Номер справи
694/592/16-а
Номер документу
58592253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 694/592/16-а Провадження №2-а/694/19/16

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

25.05.2016 року м. Звенигородка

Звенигородський районний суд Черкаської області

у складі: головуючого - судді Дудніченка М.В.

при секретарі Літвін Н.М.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши в судовому засіданні в залі суду м. Звенигородка адміністративний позов ОСОБА_1 до Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії та зобовязання здійснити перерахунок пенсії та виплату грошових коштів,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 просить суд визнати неправомірною відмову Звенигородського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області та здійснити перерахунок та здійснювати виплату призначеної йому пенсії державного службовця, починаючи з 19.07.2014 року, з урахуванням стажу роботи 26 років 10 місяців 14 днів(довідка від 26.04.2016 року № 02.1-25/Г-40/16-20) та 10 ранку державного службовця (довідка від 29.04.2016 року №Г-45/16-20 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (№ 3723-XII) в розмірі 90% заробітної плати, згідно до довідки від 15.04.2016 року № Г-36/16-20/1 Головного управління статистики у Черкаській області за останні 24 місяці роботи перед зверненням на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомог на оздоровлення, сум індексації заробітної плати з проведенням корегування цих виплат в звязку з підвищенням посадових окладів державним службовцям, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №700 та від 01.02.2006 року №34.

Свої вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в Управління ПФУ в Звенигородському районі Черкаської області йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» (№ 3723-XII) . При призначенні розміру пенсії йому не було враховано сум матеріальних допомог на оздоровлення, сум індексації заробітної плати.

ОСОБА_1 26.04.2016 року звернувся до Звенигородського об»єднанного УПФ України Черкаської області провести перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення , сум індексації заробітної плати. У перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням Звенигородського обєднаного УПФ України у Черкаській області позивач звернувся до суду з даним позовом.

В судовому засідання ОСОБА_1 підтримав заявлений позов та просить його задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала, просить суд позов в частині позовних вимог з 19.07.2014 року по 04.11.2015 року залишити без розгляду, в іншій частині позовних вимог відмовити.

Представник відповідача суду пояснила, що відповідно до ст.99 КАС України ОСОБА_1 попустив строк звернення до суду про перерахунок пенсії з 19.07.2014 року, з клопотанням про поновлення строку не звернувся,а тому позовну вимогу за період з 19.07.2014 року по 04.11.2015 року слід залишити без розгляду. В іншій частині позовних вимог слід відмовити, так як заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Матеріальна допомога не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою, а тому підстав для включення до заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальних допомог на оздоровлення, сум індексації заробітної плати позивача немає. Крім того, на даний час пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 % заробітку, а тому підстав для перерахунку пенсії в розмірі 90 % немає.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Звенигородському обєднаному управління Пенсійного фонду України Черкаської області з 11.03.2003 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі Закон №3723-Х11) в розмірі 89% заробітної плати працюючого державного службовця. Загальний стаж ОСОБА_1 становить 38 років 10 місяців 06 днів, стаж державної служби складає 17 років 03 місяці 04 дні, військова служба 02 роки 01 місяць,11 днів.

Згідно довідки Головного управління статистики у Черкаській області від 15.04.2016 року « Г-36/16-20/1 про складові заробітної плати ( надбавки та премії за 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (Закон №3723-Х11), виданої позивачу, в період його роботи з 01.02.2006 року по 31.12.2008 року ОСОБА_1 було виплачено 4771,31 грн. надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливого важливої роботи, 15194,44 грн. премії, 546 грн. премії до державних професійних свят та ювілейних дат, 244,43 грн. індексації до заробітної плати, 4079,57 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення. На всі виплати, уключені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування становить 20706 грн.

Відповідно до довідки від 26.04.2016 року № 02.1-25/Г-40/1620 вбачається, що станом на 02.08.2010 року ОСОБА_1 має стаж державної служби 26 років 10 місяців 14 днів.

Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено ст. 37 Закону України Про державну службу.

Відповідно до вимог ст. 37 Закону України Про державну службу (Закон №3723-Х11)передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,- у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як передбачено ч.2 ст. 33 Закону України Про державну службу, (№3723-Х11) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно до ст. 41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати(доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування, нараховується збір на обовязкову державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески(збори)до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Виходячи з цього, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 37 Закону (№3723-Х11) в редакції, що діяла на час призначення пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

З 01 жовтня 2011 року положення ст. 37 Закону України Про державну службу(№3723-Х11) щодо призначення державним службовцям пенсії у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність та внесено зміни до розміру відсотків суми заробітної плати державних службовців при призначенні пенсії, тобто 80 %, у звязку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 08.07.2011 року.

З 1 травня 2014 року вдруге змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні на 70 % від суми заробітної плати державного службовця, у звязку з внесенням змін до редакції цієї статі Законом України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні.

З 1січня 2015 року втретє змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначені на 60 відсотків від суми державного службовця Законом України від 28.12.2014 року №76 « про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України Про державну службу(№3723-Х11), положення якої щодо перерахунку пенсії, у звязку з прийняттям Законів України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні, та Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи, змін не зазнали.

Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України Про державну службу (№3723-Х11) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 700 та від 01.02.2008 року № 34 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. N 268 "Про упорядкування

структури та умов оплати праці працівників апарату органів

виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів"

в звязку з чим було змінено посадові оклади працюючих державних службовців, а виплата раніше призначених пенсії державних службовців підлягали до від корегування.

Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування) працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому, внесені Законами України Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні, та Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи, зміни до ст. 37 Закону України Про державну службу (№3723-Х11) щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім того, згідно із ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17.12.2013 року № 21-445а13, яка відповідно до ст. 244-2 КАС України є обовязковою для всіх субєктів владних повноважень та судів України при вирішенні подібних справ.

Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до субєкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов`язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.

Щодо посилань представника відповідача на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VI від 02.03.2015 року, в якому визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений законом № 213-VIII не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Позивачеві була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» 11.03.2003року відповідно до Закону України «Про державну службу» (№3723-Х11), тобто до набрання чинності закону № 213-VIII, тому виходячи з Конституційних засад даний закон не може поширюватися на позивача.

Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів, щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.

Отже, зміни внесені до Закону України "Про державну службу"законом № 213-VIII стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

За приписами частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

04.05.2016 ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогами про перерахунок пенсії, починаючи з 19.07.2014 року. З клопотанням про поновлення пропущеного строку на звернення до суду, не звернувся.

З наведеного вбачається, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом пропущено шестимісячний строк, встановлений ч. 2 ст. 99 КАС України .

На підставі наведеного позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 19.07.2014 року по 04.11.2015року підлягають залишенню без розгляду у зв'язку з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з адміністративним позовом.

На підставі наведеного суд приходить до висновку, що відмова відповідача в здійснити перерахунок ОСОБА_1 призначеної йому пенсії державного службовця, починаючи з 04.11.2015 року, з урахуванням стажу роботи 26 років 10 місяців 14 днів та 10 ранку державного службовця відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (№ 3723-XII) в розмірі 90% заробітної плати, згідно до довідки від 15.04.2016 року № Г-36/16-20/1 Головного управління статистики у Черкаській області за останні 24 місяці роботи перед зверненням на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомог на оздоровлення, сум індексації заробітної плати є незаконною, а тому позов підлягає до задоволення .

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

На підставі ч.2 ст.33, ст.ст.37,37-1 Закону України «Про державну службу», ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»,

Керуючись ст. ст. 6, 10-12, 69-71, 94, 99, 100, 104, 158-163, 167 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задоволити частково . Визнати неправомірною відмову Звенигородського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови в здійсненні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця, з урахуванням розміру 90% заробітної плати, згідно довідки від 15.04.2016 року № Г-36/16-20/1 про заробітну плату за 24 місяці роботи, урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомог на оздоровлення, та сум індексації заробітної плати.

Зобовязати Звенигородське обєднане Управління Пенсійного фонду України Черкаської здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної йому пенсії державного службовця, починаючи з 04.11.2015 року з урахуванням стажу роботи 26 років 10 місяців 14 днів відповідно до довідки Головного управління статистики у Черкаській області від 26.04.2016 року № 02.1-25/Г-40/16-20 та 10 рангу державного службовця відповідно до довідки Головного управління статистики у Черкаській області від 29.04.2016 року №Г-45/16-20 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції(№ 3723-Х11) в розмірі 90% заробітної плати, згідно до довідки від 15.04.2016 року № Г-36/16-20/1 Головного управління статистики у Черкаській області за останні 24 місяці роботи, з урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати з проведенням корегування цих виплат в звязку з підвищенням посадових окладів державним службовцям, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №700 та від 01.02.2006 року №34.

В іншій частині позов залишити без розгляду.

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

Постанова у повномі обсязі виготовлена 27.05.2016 року.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку протязі 10 діб з дня отримання копії постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через Звенигородський районний суд.

Суддя Дудніченко В.М.