Постанова № 58588694, 30.06.2016, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
30.06.2016
Номер справи
361/3304/16-а
Номер документу
58588694
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Броварський міськрайонний суд Київської області

м.Бровари № справи 361/3304/16-а

№ провадження 2-а/361/225/16

30.06.2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 червня 2016 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючої судді Білик Г.О.

при секретарі Коваль О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бровари адміністративну справу запозовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, треті особи Іванківський районний відділ (з обслуговування Іванківського та Поліського районів) головного управління МВС України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дій,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дій. Обгрунтовуючи заявлені вимоги зазначив, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильскій АЕС 1 категорії, інвалід ІІ групи. Також зазначив, що позивач перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 27.05.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження, надавши всі необхідні документи. Однак отримав відмову у зв?язку з тим, що заявником не було надано первинних документів. Відмову відповідача вважає протиправною та просить визнати дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії неправомірною, зобов?язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 27.05.2016 року, із заробітної плати, одержаної в зоні відчуження з 04.09.1986 року по 24.09.1986 року, 2027,60 крб.:21 х30 календарних днів, а також стягнути з відповідача витрати на послуги адвоката в сумі 4640,00 коп.

В судове засідання позивач не з?явився, про його проведення повідомлений належним чином.

Представник позивача в судовому засідання не з?явився, про його проведення повідомлений належним чином.

Представник відповідача в судове засідання не з?явився, про його проведення повідомлені належним чином.

Треті особи в судове засідання не з?явилися, про його проведення повідомлені належним чином.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши обставини в справі, об'єктивно дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, знаходить позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

З 01 січня 2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 р., якою затверджено порядок обчислення пенсії.

Відповідно до п. 1 Постанови 1210 даний порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 р., у розмірі відшкодування фактичних збитків.

27.05.2016 року Позивач звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження, надавши всі необхідні документи.

Рішенням від 01.06.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що заявником не було надано первинних документів.

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи позивач у 1986 р. перебував на службі в Іванківському РВВС УВС Київського облвиконкому (тепер Іванківський РВ ГУ МВС України в Київській області) на посаді старшого експерта криміналіста в званні лейтенанта міліції і був відряджений до зони відчуження, де безпосередньо брав участь у ліквідації наслідків зазначеної катастрофи з 04 по 09 та з 11 по 12 вересня 1986 р. в м. Чорнобиль; 10.09.1986 р. в с. Копачі; з 13 по 24 вересня 1986 р. в. м. Прип'ять; та з 01 по 18 березня 1987 року в м. Чорнобиль, що підтверджується довідкою про заробітну плату за роботу в зоні відчуження; списком учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; довідкою обліку доз радіоактивного опромінення Позивача; довідкою № 569 від 25.11.2015 р. та посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 1 ст. 54 цього Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 112 від 25.03.2014 був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами, установами та організаціями відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їхнього запровадження по конкретних особах повинні мати, а отже й надавати, виключно підприємства, де працювали ці особи, або їхні правонаступники. Інші підприємства, органи державної влади, тощо не можуть надавати довідок про заробіток по конкретних особах, які не працювали і не працюють у цих підприємствах, органах державної влади.

Якщо розрахунки не було проведено своєчасно, донарахування провадяться при наявності табеля робочого часу (в оригіналі) за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством, установою чи організацією, що відповідали за проведення конкретних робіт в зоні відчуження, чи іншого документу первинного бухгалтерського обліку, складеного у рік виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

За нормою частини 2 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підприємства несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Листом Міністерства праці і соціальної політики України від 13.04.2001 р. .N*2 03-3/1652-018-21 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986- 1990 років осіб, які виконували роботи пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» було розсекречено ряд нормативно-правових актів урядів СРСР та УРСР. Серед розсекречених в тому числі і Постанова ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 7 травня 1986 р. № 524-156, Розпорядженням РМ СРСР № 1512-р від 24.06.1986 року, від 17 червня 1986 р. № 207-7.

Заробітна плата Позивача була нарахована та виплачена без урахування всіх тарифних ставок, премії та доплат, які були встановлені нормативно- правовими актами СРСР та УРСР, розрахунок заробітної плати за час роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС був проведений невірно, оскільки не були використані нормативні документи з грифом «таємно» і для «службового використання», що передбачають оплату праці працівників, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 3-й, 2-й, 1-й зоні небезпеки відповідно в чотирьох, трьох, двохкратному розмірі понад збережену заробітну плату, встановлену по основному місцю роботи, а також оплату праці за роботу у вихідні дні в подвійному розмірі.

Відповідно до підпункту 3 п. 1 Постанови РМ УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (порядок виплати премії визначено Розпорядженням РМ СРСР № 1512-р від 24.06.1986 року) запроваджувалась одноразова премія за рахунок коштів, що виділялись Мінфіном СРСР і Держпланом СРСР і розпорядження Міненерго СРСР для заохочення працівників підприємств, незалежно від їх відомчого підпорядкування. Розмір премії, що виплачувалась одному працівнику, не повинен був перевищувати 400 крб.

Відповідно до розділу 2 листа за № 03-3/1652-018-2 від 13.04.2001 року Міністерства праці та соціальної політики України «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 рр. осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища», зареєстрованого в Мінюсті 21.09.2004 року, роз'яснено особливості оплати праці працівників, відряджених в зону відчуження для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, та зокрема роз'яснено, що при умові нарахування відрядженим працівникам підвищеної оплати праці за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за фактично відпрацьований час призначення пенсії провадиться без вимог щодо підтвердження документами первинного бухгалтерського обліку кількості відпрацьованих годин.

Таким чином відповідач неправомірно вимагає доказів отримання даної премії, оскільки відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.92 р. № 09-3751, якщо підприємством було невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, то підприємство на підставі первинних документів має провести перерахунок заробітної плати згідно із законодавством, розраховану таким чином заробітну плату не індексуються і не виплачують, а лише враховують при обчисленні пенсії.

Статтею 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що видача довідок про заробіток за роботи (службу) в зоні відчуження, а також на територіях радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами за :с повним місцем роботи працівників того часу.

Статтею 49 Кодексу законів про працю України також визначено, що гасник (уповноважений ним орган) зобов'язаний видати працівникові на ного вимогу довідку про його роботу на цьому підприємстві із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

У разі коли підприємством, установою, організацією було неправильно проведено оплату праці осіб, які в період 1986 - 1990 p.p. брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в даний час підприємство, установа, організація повинні провести перерахунок заробітної плати згідно з чинним законодавством, що передбачено листом Міністерства праці, Мінчорнобиля і Мінфіну України від 29.10.1992 року № 09-3751.

Відповідно до ст. 1 Конвенції про захист заробітної плати, реєстрація ратифікації Україною 04 серпня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання рахувати заробітною платою будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і пункцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до рішення Броварського міськрайонного суду Київської області по справі № 361/134/16-а від 24.03.2016 року, визначено, що розмір заробітної плати ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у м. Прип'ять, м. Чорнобиль, та с. Копачі у період з 04 по 24 вересня 1986 року становить 2 027,60 крб.

Згідно ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрали законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Ст. 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Ст. 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права, і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією Відповідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Виходячи з наведеного та беручи до уваги, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу, позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в цій частині.

Стосовно вимог про відшкодування витрат на правову допомогу, то вони не підлягають задоволенню, оскільки представником позивача не надано належних доказів на підтвердження щодо їх оплати.

керуючись Конституцією України, Закону Украни «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 6, 8, 9, 10, 11, 17, 71,128, 160-163,186, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, треті особи Іванківський районний відділ (з обслуговування Іванківського та Поліського районів) головного управління МВС України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дій-задовольнити частково.

Визнати рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 01 червня 2016 року неправомірним;

Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 27 травня 2016 року, із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження з 04.09.1986 року по 24.09.1986 року, 2 027,60 крб. : 21 день х 30 календарних дні;

В іншій частині відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Г.О. Білик