Ухвала суду № 58572674, 22.06.2016, Білопільський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
22.06.2016
Номер справи
573/1210/16-к
Номер документу
58572674
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 573/1210/16-к

Номер провадження 1-кс/573/261/16

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

22 червня 2016 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

слідчої судді: Свиргуненко Ю. М.,

з участю секретаря: Федорченко Г. В.,

прокурора: Жмурка С. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля клопотання т. в. о. начальника СВ Білопільського відділення поліції (м. Білопілля) ГУ НП в Сумській області Касьяна В. М. про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та додані до нього матеріали,

в с т а н о в и в :

17 червня 2016 року т. в. о. начальника СВ Білопільського відділення поліції (м. Білопілля) ГУ НП в Сумській області Касьян В. М. звернувся до суду з клопотанням, погодженим начальником Білопільського відділу Конотопської місцевої прокуратури Жмурком С. В., про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Клопотання вмотивоване тим, що СВ Білопільського відділення поліції (м. Білопілля) ГУ НП в Сумській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17 травня 2016 року за №12016200130000300, за фактом вирубки сухостійних дерев на території парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Куянівський», за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України.

В ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що на підставі рішення восьмої сесії п'ятого скликання Сумської обласної ради від 01 грудня 2006 року категорію, назву та площу парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва «Куянівський», площею 7,0 га, в 2006 році було змінено на комплексну пам'ятку природи «Парк», площею 22,0 га. За вказівкою голови Куянівської сільської ради Білопільського району Сумської області на території вказаної пам'ятки природи здійснювалася порубка сухостійних дерев. Всього було виявлено факт зрубу 17 сухостійних дерев із них: 8 дерев породи береста (всі сухі), 2 дерева породи дуба (одне сухе, а інше вітровал), 3 дерева породи клена (1 сухе і 2 сирих), 2 дерева породи липи (всі сухі), 2 дерева породи тополі (всі сухі).

По даному кримінальному провадженню про підозру нікому не повідомлялося.

З метою повного, всебічного і неупередженого розслідування обставин скоєння кримінального правопорушення, т. в. о. начальника СВ Білопільського ВП (м. Білопілля) Касьян В. М., за погодженням із прокурором, просив надати дозвіл на проведення перевірки дотримання Куянівською сільською радою Білопільського району Сумської області, ЄРДПОУ 04390038, юридична адреса: 41842, Сумська область, Білопільський район, с. Куянівка, вул. Кайдаша, 2, вимог природоохоронного законодавства під час зрубу 17 дерев на території комплексної пам'ятки природи «Парк», площею 22,0 га, що знаходиться в с. Куянівка Білопільського району Сумської області, проведення якої доручити Державній екологічній інспекції у Сумській області, поставивши для дослідження наступні питання:

1) чи відбулася незаконна порубка дерев на території комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташованої на території Куянівської сільської ради Білопільського району Сумської області?

2) де саме на території комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташованої на території Куянівської сільської ради Білопільського району Сумської області, відбулася незаконна порубка дерев?

3) яка сума матеріального збитку завдана державі в результаті здійснення незаконної вирубки дерев на території комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташованої на території Куянівської сільської ради?

4) чи спричинена незаконною вирубкою дерев на території комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташованої на території Куянівської сільської ради Білопільського району Сумської області, істотна шкода державі?

5) чи знищені вказані види дерев на територія комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташованої на території Куянівської сільської ради?

6) чи погіршилися породний склад, екологічний стан, якість, захисні, водоохоронні й інші властивості вказаної пам'ятки природи?

7) чи відноситься територія комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташована на території Куянівської сільської ради, до земель природно - заповідного фонду України?

У судовому засіданні прокурор Білопільського відділу Конотопської місцевої прокуратури Жмурко С. В. клопотання т. в. о. начальника СВ Білопільського відділення поліції (м. Білопілля) ГУ НП в Сумській області Касьяна В. М. про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Куянівською сільською радою Білопільського району Сумської області підтримав.

Заслухавши прокурора, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, суд приходить до наступних висновків.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 40 КПК України слідчий уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

За змістом ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст. 84 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено і акти перевірок.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» території та об'єкти, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську, а також історико-культурну цінність, підлягають комплексній охороні, порядок здійснення якої визначається положенням щодо кожної з таких територій чи об'єктів, яке відповідно до цього Закону та законодавства України про охорону пам'яток історії та культури затверджується центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища та центральним органом виконавчої влади в галузі культури.

За приписами ст. 9 вказаного Закону території та об'єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватися: у природоохоронних, науково-дослідних, оздоровчих та інших рекреаційних, освітньо-виховних цілях, для потреб моніторингу навколишнього природного середовища.

Встановлені частиною першою цієї статті основні види використання, а також заготівля деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливство, рибальство та інші види використання можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об'єктів.

У відповідності до п. 1 Положення «Про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Відповідно до п. п. 2 п. 4 вказаного положення Держекоінспекція України, поряд з іншим, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про додержання режиму територій та об'єктів природно-заповітного фонду, законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

Згідно з п. п. 5, 8, 12 п. 6, 7 зазначеного положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів, розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, передавати до прокуратури, органів досудового слідства та органів дізнання матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину.

Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачене законом. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

Судом встановлено, що СВ Білопільського відділення поліції (м. Білопілля) Сумського відділу поліції ГУ НП в Сумській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17 травня 2016 року за №12016200130000300, за фактом вирубки сухостійних дерев на території парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Куянівський», за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України (а. с. 7)

З доданих до клопотання матеріалів вбачається, що за вказівками голови Куянівської сільської ради Білопільського району Сумської області на території колишнього парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Куянівський», а нині комплексної пам'ятки природи «Парк», який знаходиться в с. Куянівка Білопільського району, з осені 2015 року здійснювалася порубка сухостійних та повалених дерев. Порубані дерева були переміщені на територію комунальної установи Куянівської сільської ради. Всього на території комплексної пам'ятки природи «Парк» виявлено 14 сухих та 2 сиростійних пеньки дерев породи береста (8), дуба (1), клена (3), липи (2), тополя (2), та одне дерево дуба повалене з коренем. Загальний розрахований розмір шкоди, заподіяної внаслідок незаконної рубки дерев складає 56 420 грн. 50 коп. (а. с. 8-23).

Суд вважає, що т. в. о. начальника СВ Білопільського відділення поліції (м. Білопілля) Касьян В. М. належним чином обґрунтував своє клопотання і довів, що надання дозволу на проведення перевірки дотримання Куянівською сільською радою Білопільського району Сумської області вимог природоохоронного законодавства має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відтак, вказане клопотання підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 40, 84, 93, 309, 369-372 КПК України, суд

п о с т а н о в и в :

Клопотання т. в. о. начальника СВ Білопільського відділення поліції (м. Білопілля) ГУНП в Сумській області Касьяна В. М., погоджене начальником Білопільського відділу Конотопської місцевої прокуратури Жмурком С. В., про надання дозволу на проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, задовольнити.

Надати дозвіл на проведення перевірки дотримання законодавства Куянівською сільською радою Білопільського району Сумської області, ЄРДПОУ 04390038, юридична адреса: 41842, Сумська область, Білопільський район, с. Куянівка, вул. Кайдаша, 2, вимог природоохоронного під час зрубу 17 дерев на території комплексної пам'ятки природи «Парк», площею 22,0 га, яка знаходиться в с. Куянівка Білопільського району Сумської області, у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17 травня 2016 року за №12016200130000300, на дослідження поставивши наступні питання:

1) чи відбулася незаконна порубка дерев на території комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташованої на території Куянівської сільської ради Білопільського району Сумської області?

2) де саме на території комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташованої на території Куянівської сільської ради Білопільського району Сумської області, відбулася незаконна порубка дерев?

3) яка сума матеріального збитку завдана державі в результаті здійснення незаконної вирубки дерев на території комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташованої на території Куянівської сільської ради?

4) чи спричинена незаконною вирубкою дерев на території комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташованої на території Куянівської сільської ради Білопільського району Сумської області, істотна шкода державі?

5) чи знищені вказані види дерев на територія комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташованої на території Куянівської сільської ради?

6) чи погіршилися породний склад, екологічний стан, якість, захисні, водоохоронні й інші властивості вказаної пам'ятки природи?

7) чи відноситься територія комплексної пам'ятки природи місцевого значення «Парк», розташована на території Куянівської сільської ради, до земель природно - заповідного фонду України?

Проведення перевірки доручити Державній екологічній інспекції у Сумській області.

Перевірку призначити терміном на 10 робочих днів.

Матеріали перевірки (оригінали документів) після її закінчення направити до СВ Білопільського відділення поліції (м. Білопілля) ГУНП в Сумській області для долучення до матеріалів кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17 травня 2016 року за №12016200130000300.

Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя