Постанова № 58571440, 20.05.2016, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
20.05.2016
Номер справи
520/4226/16-а
Номер документу
58571440
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 520/4226/16-а

Провадження № 2-а/520/394/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.05.2016 року

Київський районний суд м.Одеси у складі:

Головуючого Луняченка В.О.

При секретарі Нефедової Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

15.04.16 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить визнати протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси від 08.04.2016 року №841157 «Про відмову у перерахунку пенсії» яким відмовлено у нарахуванні ОСОБА_1 інших видів виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії починаючи з моменту звернення за її призначенням у розмірі 84% від середньої заробітної плати з урахуванням інших видів виплат згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці або за будь-які 60 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 01.04.2016 року №2817/07, виданою Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси без зміни базового місяця індексації пенсії-березень 2011року.

Позивач ОСОБА_1 до судового засідання надала заяву в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити та розглядати справу за її відсутністю.

Представник відповідача Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси до судового засідання надав заперечення проти позову,в яких просить у позові відмовити та клопотання про розгляд справи за відсутністю представника Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Згідно матеріалів справи, встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком, як державний службовець з 31.03.2011 року, яку розраховано відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія розрахована в розмірі 84% від середнього заробітку та проіндексована базовим місяцем березень 2011 року. При визначенні пенсії державного службовця, позивачем було надано довідку відповідачу для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії, однак відповідачем не було включено, складові заробітної плати «інші виплати» матеріальна допомога на оздоровлення в сумі, яку позивач отримував до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, індексацію які позивач отримував до виходу на пенсію та з яких сплачував єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Повний загальний трудовий стаж ОСОБА_1 становить 35 років 2 місяці 11 днів, з них загальний стаж після 2004 року становить 7 років 3 місяці, тому пенсія йому розрахована в розмірі 84%. При зверненні позивача до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси з довідкою від 01.04.16 року №2817/07 про складові заробітної плати в яких визначені «інші виплати» які не були включені в заробітну плату для призначення пенсії та з заявою про упорядкування пенсії згідно з Законом України «Про державну службу», однак ОСОБА_1 рішенням Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси від 08.04.16 року за №841157 відмовлено у включенні «інших виплат» матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, індексацією з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу» відповідно до якої заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Інші виплати (матеріальна допомога та індексація) не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно Закону України «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії. Також останній направлено листа від 14.04.16 року №88/В-01 відповідно до якого останній також відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до довідки від 01.04.16 року №2817/07 з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», зазначаючи, що інші виплати (матеріальна допомога та індексація) не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно Закону України «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії.

Позивач вважає зазначене рішення неправомірним, що й стало причиною для звернення до суду з дійсним позовом.

Згідно ч. 3 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і посад. Згідно з ч. 7 ст. 21 Закону України«Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ч. 2 ст. 37 цього Закону ( в редакції чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року N 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 Постанови КМУ N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України N 3723, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахувати позивачу при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Відмовляючи у задоволенні вимог позивача щодо перерахунку пенсії з врахуванням «інших виплат» пенсій фонд виходив з того, що індексація , матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально- побутових питань не включається до складу заробітної плати, однак згідно зі ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Водночас ст.33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).

Посилання відповідача на той факт, що позивачкою пропущено строк на звернення до суду з відповідним позовом не знайшли свого підтвердження матеріалами справи.

Таким чином, аналіз вищенаведених норм діючого законодавства та обставин справи дають підстави для висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_3 визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню, таким чином відмова пенсійного фонду у проведенні перерахунку пенсії позивачу з урахуванням інших виплат визначених в довідці 01.04.16 року №2817/07 про складові заробітної плати є неправомірною, а порушене право підлягає захисту.

Відповідно до вимог ст. 256 ч.1 п.1 КАС України, суд вважає за доцільне допустити негайне виконання постанови у межах стягнення за один місяць.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з відповідним позовом позивачка сплатила судовий збір сумою 551,21 гривень, які належить стягнути на користь позивача з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 9-11, 158-163, 256 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси від 08.04.2016 року №841157 «Про відмову у перерахунку пенсії» яким відмовлено у нарахуванні ОСОБА_1 інших видів виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії починаючи з моменту звернення за її призначенням у розмірі 84% від середньої заробітної плати з урахуванням інших видів виплат згідно з довідкою про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці або за будь-які 60 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 01.04.2016 року №2817/07, виданою Управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси без зміни базового місяця індексації пенсії-березень 2011року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1) з Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 551,21 гривень.

Допустити негайне виконання постанови в межах стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги із дня отримання копії постанови.

Суддя Луняченко В. О.