Справа № 342/133/16-а
Провадження № 2-а/342/5/2016
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2016 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Федів Л.М.
секретаря судового засідання Козаченко Л.Д.
з участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Городенка справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Городенківського району про визнання протиправними дій та скасування рішень сільської ради
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася в суд із адміністративним позовом до ОСОБА_4 сільської ради в якому просить:
- визнати протиправними дії та рішення ОСОБА_4 сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, що тривають як одне ціле правовідношення з листопада 2013 року по грудень 2015 року стосовно земельної ділянки по вул. Семена Височана, б/н в с.Котиківка Городенківського району Івано-Франківської області, площею 0,1658 га, яка що є документально підтвердженим фактом, в розмірі 0,10 га рішенням №121 від 01.03.1994 року виконавчого комітету Городенківської міської ради народних депутатів Городенківського району Івано-Франківської області надана в користування ОСОБА_3 з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель;
- скасувати рішення ОСОБА_4 сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області за 2001 рік про припинення користування земельною ділянкою по вул.Семена Височана, б/н в с.Котиківка Городенківського району Івано-Франківської області ОСОБА_3 та про надання у користування цієї ж земельної ділянки іншій особі;
- скасувати рішення №856-21/2013 ХХІ сесії ОСОБА_4 сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області від 17.12.2013 року про припинення користування цією земельною ділянкою ОСОБА_3 та рішення №857-21/2013 ХХІ сесії ОСОБА_4 сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області про надання дозволу ОСОБА_5 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд по вул. Семена Височана, б/н в с.Котиківка Городенківського району Івано-Франківської області орієнтовною площею 0,10 га.,
- зобовязати ОСОБА_4 сільську раду Городенківського району Івано-Франківської області вжити заходів на прийняття на ближчій в часі сесії ОСОБА_4 сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_3 для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вулиці С.Височана, б/н, в с.Котиківка Городенківського району Івано-Франківської області.
В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав, вказав, що ОСОБА_4 сільська рада Городенківського району Івано-Франківської області приймаючи вищевказані рішення виконувала владні управлінські функції.
Представник відповідача зазначив, що приймаючи рішення, які просить скасувати позивач, ОСОБА_4 сільська рада Городенківського району Івано-Франківської області виступала, як розпорядник земель, тому спір необхідно розглядати в порядку цивільного судочинства.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вислухавши представників сторін, суд прийшов до висновку, що провадження в справі підлягає до закриття з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
За приписами пункту 1 частини другої статті 17 КАС, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. У свою чергу, згідно із пунктом 7 частини першої статті 3 КАС, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Із вищезазначеного випливає, що до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Відповідно до статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 80 Земельного кодексу України встановлено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, на землі комунальної власності.
Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності (частини 2 статті 83 Земельного кодексу України).
У статті 12 Земельного Кодексу України визначено, що до повноважень сільської ради належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування; вилучення їх із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідної територіальної громади селища; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Тобто, у випадках щодо розпорядження землями державної власності, які мають місце і в цій справі, орган державної влади, яким є відповідач ОСОБА_4 сільська рада Городенківського району Івано-Франківської області, виступає саме, як власник земель, а не як субєкт владних повноважень.
А розпорядження земельними ділянками, є участю державного органу від імені Держави у відносинах власності і користування землями державної власності, і на ці відносини поширюються норми земельного і цивільного права щодо відносин власності. Тому, в таких відносинах відсутній принцип "владипідпорядкування", притаманний відносинам фізичних і юридичних осіб з державним органом в сфері державного управління.
Земельні ж відносини в сфері управління, справи з приводу яких можуть бути розглянуті адміністративними судами, передбачені розділом VII Земельного кодексу України, а саме, це відносини з приводу: визначення меж населених пунктів, землеустрою, контролю за використанням і охороною земель, моніторингу, державного земельного кадастру, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Спір у даній справі стосується повноважень державного органу як розпорядника земель і не стосується владних управлінських функцій відповідача, оскільки відповідач як власник землі вільний у виборі суб'єкта щодо надання йому права власності на земельну ділянку в порядку, встановленому законом, при цьому він не здійснював владних управлінських функцій.
Таким чином, спір у даній справі стосується повноважень ОСОБА_4 сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області як розпорядника земель і не стосується її владних управлінських функцій.
У разі прийняття субєктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації), подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.
Беручи до уваги те, що визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного зясування всіх обставин у справі і обовязок субєкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 9 грудня 2014 року у справі №21-308а14 і в постанові від 11 листопада 2014 року у справі №21-493а14.
Суд вважає, що у даному спорі відсутні обставин, які б свідчили, що предмет позову становлять відносини між сторонами у звязку з виконанням відповідачем саме управлінських функцій.
Таким чином, подальше оспорювання правомірності набуття фізичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної юрисдикції, так як виникає спір про цивільне право.
Згідно п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.157 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження в справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Городенківського району про визнання протиправними дій та скасування рішень сільської ради.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Городенківський районний суд протягом 5 днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою яка її подає, до суду апеляційної інстанції
Суддя Федів Л.М.