Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.07.09р.Справа № 8/117-09 За позовом Прокурора Саксаганського району м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради (м. Кривий Ріг)
до Гаражно-будівельного кооперативу "Буран" (м. Кривий Ріг)
про стягнення 43 705,00 грн.
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
прокурор:Кріпак Н.В.
від позивача:не з'явився
від відповідача:Прокоп'єв В.Г. голова правління (довідка від 09.12.08 р., паспорт)
Суть спору:
Прокурор звернувся в інтересах держави в особі позивача з позовом до відповідача про стягнення з останнього 43 705,00 грн. шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки загальною площею 0,4224 га по вул. Мелешкіна (в районі середньої школи № 122) в Саксаганському районі м. Кривого Рогу, без правовстановлюючих документів.
Позивач підтримав позовні вимоги прокурора в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на наступне:
Згідно рішенню Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 25.10.90 р. № 267/1 та від 14.06.95 р. № 291, ГБК "Буран" була відведена земельна ділянка загальною площею 1,865 га.
За документами позивача земельна ділянка, відведена ГБК" Буран ", складає 1,800 га, що не відповідає дійсності.
Отже, земельна ділянка, яка незаконно використовується ГБК "Буран", не може становити 0,4224 га, а розрахунок позивача є необгрунтованим.
До початку процедури відведення земельної ділянки площею 0,357 га під розташування гаражів до правління відповідача надійшло письмове колективне звернення громадян з проханням допомогти в оформленні земельної ділянки.
Рішенням загальних зборів відповідача від 02.09.07 р. голові правління відповідача було дозволено бути представником громади з питання оформлення земельної ділянки площею 0,357 га.
Гаражі монтувалися їх власниками, які не є членами кооперативу, самостійно, без дозволу місцевої влади на вказану земельну ділянку.
В доданій до акту обстеження земельної ділянки від 30.07.08 р. план-схемі земельної ділянки позначено ділянку землі, яка не має ніякого відношення до відповідача.
На план-схемі розташована "охоронна зона інженерних мереж", власниками якої є Кривбасводоканал та Кривбастепломережа.
В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 30.07.08 р. та приписах під прізвищем голови правління ГБК "Буран" стоїть підпис, який не відповідає підпису голови правління.
Ухвалою в.о. голови господарського суду від 05.06.09 р. строк вирішення спору по справі був продовжений по 09.07.09 р. включно.
По справі оголошувались перерви: з 19.05.09 р. по 05.06.09 р. та з 02.07.09 р. по 08.07.09 р.
В судове засідання 08.07.09 р. представник позивача не з'явився, причин свого незґявлення суду не повідомив.
Господарський суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю позивача, оскільки останній був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, що підтверджується розпискою представника позивача про оголошення йому перерви в судовому засіданні.
Вислухавши прокурора та відповідача, розглянувши матеріали справи, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
30.07.08 р. державним інспектором з контролю за виикористанням та охороною земель у Дніпропетровській області, у присутності голови правління ГБК "буран" (відповідач) Багашвілі Л.А., були проведені перевірки з питаннь дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки по вул. Мелешкіна в районі середньої школи № 122 у Саксаганському районі м. Кривого Рогу, про що було складено два акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Проведеними перевірками було встановлено, що на підставі рішення виконкому Криворізької міської ради № 267/1 від 25.10.90 р. відповідачу була відведена земельна ділянка загальною площею 1,8 га по вул. Мелешкіна в районі середньої школи № 122 у Саксаганському районі м. Кривого Рогу під організацію металевих боксових гаражів.
На час перевірки зазначена земельна ділянка використовується відповідачем під розміщення металевих боксових гаражів без оформлених правоустановчих документів на право використання земельної ділянки.
Поряд з вказаною земельною ділянкою знаходиться земельна ділянка загальною площею 0,4224 га, яка самовільно зайнята відповідачем під розміщення металевих боксових гаражів. Зазначена земельна ділянка відноситься до земель, не наданих у власність чи користування громадянам або юридичним особам.
Вказані акти підписані з боку відповідача головою правління Багашвілі Л.А.
Викладене також підтверджується актом обстеження земельної ділянки від 30.07.08 р.
За результатами перевірок вказаному голові правління відповідача Багашвілі Л.А. були видані приписи від 31.07.08 р. як щодо земельної ділянки площею 1,8 га, так і щодо земельної ділянки площею 0,4224 га.
Вказані приписи були отримані головою правління Багашвілі Л.А., про що свідчать підписи останнього на вказаних приписах.
Крім того, стосовно голови правління відповідача Багашвілі Л.А. було складено протокол про адміністративне правопорушення від 31.07.08 р. № 5/19, у якому останній пояснив, що не оформляв правовстановлюючих документів на земельні ділянки.
За вчинене адміністративне правопорушення ОСОБА_2 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 340 грн., що підтверджується постановою про накладення адміністративного стягнення від 29.10.08 р. № 6/873.
Прокуратурою Саксаганського району м. Кривого Рогу було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства відповідачем, якою також було встановлено:
Рішенням виконкому Криворізької міської ради № 267/1 від 25.10.90 р. відповідачу була відведена земельна ділянка загальною площею 1,8 га по вул. Мелешкіна в районі середньої школи № 122 у Саксаганському районі м. Кривого Рогу під організацію металевих боксових гаражів.
Цим же рішенням відповідача було зобов'язано виконати проект планування і комплексного благоустрою відведеної земельної ділянки та оформити відповідну документацію.
Згідно статуту відповідача, останній зобовґязаний оформити на відведену земельну ділянку Державний акт на право користування землею.
На момент обрання головою правління відповідача Багашвілі Л.А. (21.04.07р.) правовстановлюючі документи на відведену кооперативу земельну ділянку оформлені не були.
Актом обстеження земельної ділянки поряд з відповідачем встановлено, що в охоронній зоні інженерних мереж самовільно, без дозвільних документів встановлено 10-ть металевих гаражів, власники яких пояснили, що вони є членами ГБК "Буран".
Після витребування списку членів ГБК "Буран" було встановлено, що ці власники гаражів дійсно є членами ГБК "Буран".
Голова правління відповідача ОСОБА_2 пояснив у прокуратурі, що не оформляв правовстановлюючих документів на земельні ділянки, територія відповідача збільшилась за рахунок самовільного встановлення гаражів, правовстановлюючі документи на земельні ділянки під цими гаражами в стадії оформлення.
Викладене підтверджується постановою про відмову в порушенні кримінальної справи від 29.09.08 р.
При викладених обставинах господарський суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в сумі 43 705,00 грн.
Приймаючи рішення господарський суд виходив також з наступного:
Згідно ст. 2 ГПК України та рішення Конституційного суду України від 08.04.99 р. № 3-рп/99, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, при цьому прокурор в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обгрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Пiд поняттям "орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах", зазначеним у частинi другiй статтi 2 АПК України, потрiбно розумiти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
За чинним законодавством України позивач є органом місцевого самоврядування.
Згідно ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 80 ЗК України, суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно ст. 83 ЗК України, у комунальній власності перебувають всі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності.
Пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Таким чином, прокурором в межах наданих законом повноважень щодо представництва інтересів в суді, обгрунтовано подано позов в інтересах держави в особі позивача.
Відповідно до ст. ст. 3, 4 ЗК України, земельнi вiдносини регулюються Конституцiєю України, цим Кодексом, а також прийнятими вiдповiдно до них нормативно-правовими актами. Земельне законодавство включає цей Кодекс, iншi нормативно-правовi акти у галузi земельних вiдносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних вiдносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осiб, територiальних громад та держави, рацiонального використання та охорони земель.
Згідно ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право постійного користування на земельну ділянку виникає після отримання його користувачем документу, який посвідчує право постійного користування земельною ділянкою, його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації. При цьому, приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі на місцевості, одержання документа, що посвідчує право на неї та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельної ділянки це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Як встановлено матеріалами справи, відповідач самовільно займає земельну ділянку площею 0,4224 га.
Основним нормативним документом, відповідно до якого здійснюється розрахунок з визначення розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним та фізичним особам, на всіх категоріях земель внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу є Методика визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затверджена Постановою КМУ від 25.07.2007 № 963 (Методика).
Згідно пункту 4 вказаної Методики, розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, визначається за встановленою вказаним нормативним документом формулою.
Відповідно до п. 7 цієї ж Методики, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами.
Розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем, виконаний уповноваженим органом згідно вказаній Методиці, складає 43 705,00 грн.
Згідно ст. 211 ЗК України, громадяни несуть цивiльну, адмiнiстративну або кримiнальну вiдповiдальнiсть вiдповiдно до законодавства за самовiльне зайняття земельних дiлянок;
Відповідно до ст. 158 ЗК України, земельнi спори вирiшуються судами.
Заперечення відповідача спротсовуються вищенаведеним, обґєктивними обставинами і матеріалами справи, а також наступним:
Згідно рішенню Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 25.10.90 р. № 267/1, ГБК "Буран" була відведена земельна ділянка загальною площею 1,8 га, а не 1,865 га, як стверджує відповідач.
Що стосується рішення Виконавчого комітету Криворізької міської ради від 14.06.95 р. № 291, то цим рішенням за ГБК "Буран" було лише зарезервовано (а не надано в користування) на період виконання проекту земельну ділянку площею 650 кв.м.
Стосовно невідповідності підпису голови правління відповідача у актах перевірки, суд зазначає, що розбіжностей у підписах, вчинених на вказаних актах та інших документах справи, судом не виявлено, а будь-яких доказів того, що ці підписи були вчинені не головою правління відповідач суду не надав.
Крім того, відповідачем не спростовано того факту, що голова правління Багашвілі Л.А. брав безпосередню участь у вказаних перевірках та складанні протоколу про адміністративне правопорушення, а заперечення відповідача в цій частині спростовуються матеріалами справи.
Викладене є підставою для задоволення позову. Судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні”, ЗК України, постановою КМУ від 25.07.07 № 963, ст.ст. 2, 33, 34, 44, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Гаражно будівельного кооперативу "Буран" (50071, м. Кривий Ріг, вул. Мелешкіна, 57-Б, код 23076773, рахунки в установах банків не відомі):
vна користь Криворізької міської ради (50101, м. Кривий Ріг, пл. Радянська, 1, код 33874388, р/р № 33112331700019 в ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, одержувач УДК в м. Кривому Розі) - 43 705,00 грн. шкоди;
vв доход держбюджету (рахунок № 31118095700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) 437,05 грн. витрат на держмито;
vв доход держбюджету (рахунок № 31211259700005 у ГУ ДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, код 24246786, Управління ДКУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська) 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видавши накази
СуддяІ.Ю. Дубінін