Постанова № 58559208, 01.06.2016, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.06.2016
Номер справи
759/5492/16-а
Номер документу
58559208
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/5492/16-а

пр. № 2-а/759/156/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2016 року суддя Святошинського районного суду м.Києва Миколаєць І.Ю., розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

У квітні 2016 року позивач звернулася до суду з вищезазначеним позовом. Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 10.07.2008 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Святошинському районі міста Києва та отримує пенсію згідно із Законом України «Про державну службу». Постановою КМУ від 02.09.2015 № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» працівникам судів підвищено посадові оклади, що призвело до збільшення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям Київського апеляційного господарського суду, в якому з 01.09.2003 року по 10.07.2008 року позивач обіймала посаду заступника начальника відділу. На підставі викладеного позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» з 01.01.2016 року у розмірі 81% заробітної плати з урахуванням нового посадового окладу та інших складових заробітної плати, які зазначені у довідках Київського апеляційного господарського суду: від 23.03.2016 року №07-19/116 та від 07.07.2008 року №01/06-97 про складові заробітної плати.

Однак, листом від 31.03.2016 року № 281/08/П-231 відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії. Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернулась за захистом до суду із даним позовом.

Ухвалою судді від 21.04.2016 року було відкрито провадження у вищезазначеній справі.

10.05.2016 року представник Правобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві направив на адресу суду заперечення проти позову у яких зазначено посилання на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII згідно якого у разі прийняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Пенсія в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначається, а раніше призначена пенсія не перераховується.

Суддя, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» (а.с.5)

Правонаступником Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва є Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва.

Із змісту позовної заяви вбачається, що позивач перебуває на такому обліку з 10.07.2008 року.

Листом від 31.03.2016 року № 281/08/П-231 відповідач відмовив позивачу згідно його звернення від 29.03.2016 року у проведенні перерахунку пенсії, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, а тому надані позивачем довідки Київського апеляційного господарського суду: від 23.03.2016 року №07-19/116 та від 07.07.2008 року №01/06-97 про складові заробітної плати не є підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону (а.с.5).

Проте, з такою відмовою відповідача суд не погоджується, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

За ст. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У силу приписів п. 2 ч. 1 ст. 41 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Положення Законів України «Про державну службу» та Закон України «Про оплату праці» є загальними.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11).

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 14.05.2013 року № 21-125а13 та від 28.05.2013 року № 21-97а13.

При цьому посилання УПФУ на приписи п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» є необґрунтованими, оскільки зазначені положення стосуються виключно призначення пенсії і не можуть застосовуватись при здійсненні перерахунку вже призначених.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності відмови позивачу у перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, з урахуванням всіх складових заробітної плати згідно з довідками Київського апеляційного господарського суду від 23.03.2016 року №07-19/116 та від 07.07.2008 року №01/06-97 про складові заробітної плати, а тому приходжу до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 7, 10, 17, 19, 49, 50, 72, 76, 104, 158, 160, 161, 163 КАС України, суддя

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Правобережного об'єднання Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) в проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Правобережне об'єднання Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням раніше проведених виплат із розрахунку 81 % заробітної плати згідно з довідками Київського апеляційного господарського суду від 23.03.2016 року №07-19/116 та від 07.07.2008 року №01/06-97 про складові заробітної плати.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: