Справа №560/466/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2016 року суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Оборонова І.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Відповідача та просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, згідно довідки про заробіток для обчислення пенсії прокуратури Рівненської області від 26.05.2016 року №18-359, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній на момент призначення пенсії, а також просить стягнути з відповідача понесені ним судові витрати.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у вересні 2010 року йому була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній на момент призначення та була призначена пенсія за віком, в розмірі 86 відсотків від його середньої заробітної плати. З часу призначення і до 13.12.2010 року позивач продовжував працювати в органах прокуратури. На даний час позивач перебуває на обліку в Зарічненському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області і отримує пенсію за вислугою років.
На підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015р., довідки прокуратури Житомирської області від 26.05.2016 року №18/359, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Однак, листом від 27.05.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії. Така відмова на думку позивача є незаконною, оскільки має місце порушення вимог Конституції України та чинного законодавства України.
Як вбачається із наданого представником відповідача заперечення проти адміністративного позову, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі за їх безпідставністю та недоведеністю, оскільки згідно з п.5 Прикінцевих положень Закону України №213VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія, щомісячне довічне грошове утримання призначається, відповідно до Законів України, в т.ч. «Про прокуратуру». А тому, починаючи з 01.06.2015 року перерахунок раніше призначених пенсій не здійснюється, у зв'язку з відсутністю правової норми, яка регламентувала би порядок реалізації таких правовідносин, а відтак раніше призначені пенсії не перераховуються.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що у вересні 2010 року позивачу була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 86 відсотків від його середньої заробітної плати. На даний час позивач звільнений з органів прокуратури та перебуває на обліку в Зарічненському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області.
26.05.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати на підставі довідки прокуратури Рівненської області про заробітну плату від 26.05.2016 року №18/359 (а.с.11).
Згідно листа відповідача від 27.05.2016р. №10/02-2, позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії (а.с.12)
Відповідно до довідки прокуратури Рівненської області №18/359 від 26.05.2016р. заробітна плата ОСОБА_1 з 01.12.2015р. згідно Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015р. складає 11592,77 грн. (а.с.10 ).
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Аналогічно правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).
Законом України № 3668-VI від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, що стосуються призначення пенсій та максимального розміру пенсій.
Так, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до нової редакції ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (від 05.11.1991) (із змінами, внесеними Законом № 76-VІІІ від 28.12.2014 р. "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України"), пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно з ч.18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 28.12.2014 р. № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України") умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, нова редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.
Відповідно до ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, згідно ст.ст.22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»), є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення пенсії та її максимального розміру, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015, що набрала чинності з 01.12.2015, затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.12.2015.
Пунктом 3 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" .
Всі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо, не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівника прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.17, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на грудень 2008 року).
За таких обставин, застосовані стосовно позивача відповідачем положення Закону України № 3668-VI від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та Закону України № 76-VIII від 28.12.2014 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" погіршують права позивача на перерахунок пенсії, а тому суперечать Конституції України.
Також слід зауважити, що позивачу пенсію призначено до внесення змін в Закон України "Про прокуратуру", які звужують зміст та обсяг існуючих прав. В даному випадку ставиться питання не про її призначення, а про проведення перерахунку на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час призначення пенсії.
Таким чином, посилання відповідача, як на підставу відмови в перерахунку пенсії позивачу, на положення Закону України №213VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» є безпідставним, а дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а тому позовні вимоги є обґрунтованими.
Таким чином, відповідач повинен перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки № 18/359 від 26.05.2016 р., виданої прокуратурою Рівненської області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла станом на вересень 2010 р.).
Отже, Зарічненське об'єднане управління пенсійного фонду України Рівненської області має здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 року.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Отже, з відповідача, на користь позивача слід стягнутисудові витрати в розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 10, 11, 69,71, 159-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Зарічненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Зарічненське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, згідно довідки про заробіток для обчислення пенсії прокуратури Рівненської області від 26.05.2016 року №18-359, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній на момент призначення пенсії.
Стягнути із Зарічненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області (смт. Зарічне вул.Лесі Українки, 3, Рівненської області) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551.20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Зарічненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубровицький районний суд, шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк, з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно
Суддя Дубровицького
районного суду І.В. Оборонова