П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 348/964/16-а
21 червня 2016 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді: Безбородько В.А. ,
секретаря: Дмитрук С.І..
позивача : ОСОБА_1 ,
представника відповідача : Гринюк Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії.
Підставою для звернення до суду із даним позовом стали неправомірні дії суб'єкта владних повноважень - Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про відмову у перерахунку пенсії.
З 02.09.2002 по даний час позивач, як отримувач пенсії, перебуває на обліку в органах Управління Пенсійного фонду України (а з 2010 року у Яремчанському відділенні) та отримує пенсію за вислугу років, нараховану відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР), яка була йому призначена довічно в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку. Вказана пенсія періодично перераховувалася в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам органів прокуратури у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку на підставі ст. 50-1 даного Закону.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", у нього є право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, оскільки в пункті 3 даної постанови зазначено, що ''У межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців".
Реалізовуючи своє право на перерахунок пенсії, 14квітня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою здійснити перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури, для чого додав довідку з Генеральної прокуратури України від 11.04.2016 року №18-593 зп про розмір його нового місячного заробітку.
У поданій заяві просив перерахувати призначену пенсію у розмірі 90 відсотків від нового місячного заробітку тому, що пенсія була призначена і виплачувалася йому на підставі ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 року №1789-XII, тобто ще до внесення відповідних законодавчих змін.
Проте, Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України листом №557/03 від 20квітня 2016 року відмовило йому у перерахунку пенсії та повідомило про те, що згідно з Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12. 2014 року №213-VIII, зокрема п. 3 даного Закону, частина 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначений пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України". З 01 січня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів, в тому числі і до Закону України ''Про прокуратуру''.
Крім того, у своєму листі відповідач покликався на те, що на даний час Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Відповіді він не отримав. Про відмову у задоволенні заяви йому стало відомо 20 травня 2016 року, коли одержав чергову пенсію.
Вважає, що зазначені відповідачем підстави для відмови у перерахуванні пенсії є незаконними, оскільки суперечать вимогам Конституції України та законам України.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, надав суду довідку Генеральної прокуратури України від 15.06.2016 року за № 18-964зп, просить довідку від 11.04.2016 року № 18-593зп вважати недійсною та постановити рішення, яким задоволити позов в повному обсязі, зобов»язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідки від 15.06.2016 року № 18-964зп.
Представник відповідача позов не визнала, заперечила обставини на які посилається позивач, зазначивши, що згідно із законом України «Про внесенння змін до деяких актів України України щодо пенсійного забезпечення « ( від 02.03.2015р за № 213- VII1) з 01.06.2015р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до законів України «Про прокуратуру» та ін. Виплата призначених пенсій здійснююється у попередніх розмірах. Порядок обчислення заробітку, що враховуються при призначенні, перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000року № 865(із змінами ) «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії. Зазначає, що п. 4 про перерахунок пенсії виключено на підставі Постанови Кабінету міністрів України 1013 від 09.12.2015р.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсій була ч.18 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, яка зазнала змін 01.01.2015 року.
Тому проводити перерахунок пенсії з 01.01.2016 року чинним законодавством не передбачено. Просить відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, з наступних підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що з 02.09.2002 по даний час ОСОБА_1 , як отримувач пенсії, перебуває на обліку в органах Управління Пенсійного фонду України (а з 2010 року у Яремчанському відділенні) та отримує пенсію за вислугу років, нараховану відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР), яка була йому призначена довічно в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку. Вказана пенсія періодично перераховувалася в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам органів прокуратури у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку на підставі ст. 50-1 даного Закону.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", у нього є право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, оскільки в пункті 3 даної постанови зазначено, що ''У межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців".
Реалізовуючи своє право на перерахунок пенсії, 14 квітня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою здійснити перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Проте, Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України листом №557/03 від 20.04. 2016 року відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та повідомило про те, що згідно з Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12. 2014 року №213-VIII, зокрема п. 3 даного Закону, частина 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначений пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України". З 01 січня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів, в тому числі і до Закону України ''Про прокуратуру''.
Крім того, у своєму листі відповідач покликався на те, що на даний час Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Суд вважає, що відповідач невірно тлумачить Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-VIII зазначивши, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб , яким пенсії призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру" тощо,оскільки, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, таке скасування норм не поширюється на осіб, яким пенсія була призначена до 01 червня 2015 року, тобто до набрання чинності цим законом.
Вимоги Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VIII стосуються лише призначення пенсій, а не здійснення їх перерахунку.
Таким чином, Надвірнянське об»єднане управління Пенсійного фонду України, приймаючи оскаржуване рішення діяло протиправно, оскільки, відмовляючи ОСОБА_1 у перерахунку пенсії взяло до уваги законодавчі зміни, які були внесені до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" після призначення йому пенсії, чим суттєво звузило зміст та обсяг його пенсійних прав, що прямо заборонено ст. 22 Конституції України в якій зазначено, що "Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод".
Також відповідач , відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, врахував законодавчі зміни, які були внесені Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" №76 від 28.12.2014 року, який набув чинності з 01.01.2015 року, відповідно до яких пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих працівників органів прокуратури, які реалізували чи реалізовують своє право на призначення пенсії починаючи з 01 січня 2015 року, адже відповідно до вимог ст. 58 Конституції України "Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи."
Крім того, законодавчі зміни, внесені до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках до місячного заробітку, стосуються порядку призначення пенсії працівникам органів прокуратури у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Слід зазначити, що норми, які регулюють порядок перерахунку пенсії законодавчих змін не зазнали, змінилась лише нумерація відповідних частин ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", а тому відповідно до постанови Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 1, 13 і 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11 1991 року №1789-XII, зокрема:
- в частині 1 зазначено, що "Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, в тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку";
- в частині 13 передбачено, що "Обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком", в даному випадку таким документом є довідка Генеральної прокуратури України від 15.06.2016 року №18-964 зп про розмір мого нового місячного (чинного) заробітку;
-в частині 18 передбачено, що "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи".
Також, відповідач, відмовляючи ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, врахував законодавчі зміни, які зазначені в прийнятому Законі України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VIII, а саме в пункті 15 ст. 186 в якому зазначено, що "Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, пільгової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність." Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати чи надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Проте, вказані законодавчі зміни не можуть будь-яким чином стосуватися пенсійної виплати ОСОБА_1 на підставі того, що пенсію йому було призначено ще до прийняття останніх змін до спеціального закону та змін до пенсійного законодавства, оскільки відповідно до вимог ст.22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів
Таким чином, Надвірнянське об»єднане управління Пенсійного фонду України , при прийнятті рішення щодо перерахунку відповідачу пенсії безпідставно врахувало законодавчі зміни в той час, як було зобов'язане застосовувати ті норми Закону, які діяли при призначенні позивачу пенсії, а саме норми ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991 року №1789-XII, якими передбачено перерахунок призначеної пенсії і не встановлено жодних обмежень щодо максимального розміру пенсії.
Так вважати дає підстави і пункт 2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI яким передбачено, що "Обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі".
Отже, новий порядок виплати пенсій, встановлений Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим законом.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами і Закону прямої дії, а саме Конституції України над іншими законами до спірних пенсійних правовідносин підлягають застосуванню норми ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789-XII, тобто в редакції, що діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії .
Відповідно до частини 1 ст.58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому відповідно до вимог ст.19 Конституції України "зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".
Відтак, керуючись ст.ст.22 і 58 Конституції України та ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 05.11.1991року № 1789-XII, Відповідач був зобов'язаний з 01 січня 2016 року перерахувати пенсію ОСОБА_1, встановивши її у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку без обмеження її максимального розміру.
Так стверджувати дає підстави і правова позиція Конституційного Суду України, яка зазначена, зокрема, у його рішеннях від 06.07.1999 року №8рп-99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 року №5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11.10.2005 року №8рп/2005 у справі №1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання, в яких викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників органів прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Вказані рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів про вирішення спірних пенсійних правовідносин.
Правову позицію з даного питання на користь позивача висловив також і Вищий Адміністративний суд України, зокрема, в ухвалі від 20.06.2013 року у справі №К/800/11225/3 та в ухвалі від 22.07.2014 року у справі №К/9991/25629/11.
Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13, в постанові від 17.12.2013 року у справі №21-445а13, в постанові від 06.10.2016 у справі №21-2432а15, в постанові від 15.12.2015 року у справі № 21-4289а15 та в постанові від 06.10.2016 року у справі № 21-2432а15.
Таким чином, суди різних інстанцій правомірно дійшли висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам органів прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до місячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
При розгляді спорів щодо виплати пенсій необхідно врахувати також позицію Верховного Суду України від 15.12.2016 у справі №21-4289а15.Тут зазначено, що якщо позивач набуває право на підвищення пенсії, виплата має бути здійснена за 12 місяців до дня його звернення до органу ПФУ за перерахунком пенсії.
Пенсію ОСОБА_1 необхідно перерахувати з 01.01.2016 року та виплатити цю різницю.
Таким чином, суд дослідивши всі зібрані по справі докази прийшов до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення в повному обсязі.
На підставі викладеного, ст.ст.19,22,58 Конституції України, ст.50-1 (в редакції від 05.11.1991 року), Закону України "Про прокуратуру", постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99, Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", керуючись ст.ст. 2, 9, 69-72, 94, 104, 158-163, 183-2, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити.
Визнати дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при прийнятті рішення про відмову ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії за вислугу років неправомірними.
Зобов»язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції від 05.11.1991 року №1789-XII, у розмірі 90 відсотків від місячної заробітної плати зазначеної у довідці, виданої Генеральною прокуратурою України від 15 червня 2016 року № 18-964зп без обмежень її максимального розміру, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013, виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01 січня 2016 року та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст.186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Безбородько В.А.
Повний текст постанови виготовлено 24.06.2016 року