Справа № 668/2616/16-а
н/п 2-а/766/68/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2016 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Спічак О.Б.
при секретарі Кирпиченко І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
15 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача, посилаючись на те, що відповідно протоколу №147 від 16.11.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Херсоні йому відмовлено у призначенні пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку з урахуванням положень ст.. 55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» через відсутність первинних документів. Вважає така відмова є безпідставною, оскільки ним були надані всі необхідні документи, які надають йому право на пенсію зі зменшенням пенсійного віку. Просив суд визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні від 16.11.2015 року про відмову в призначенні йому пенсії згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати УПФУ в м. Херсоні призначити йому пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме з 09.05.2015 року.
В судовому засіданні представники позивача вимоги підтримали, уточнив щодо зобов»язання призначення пенсії з 17.08.2015 року.
Представник Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 років. 2 категорії, що підтверджується посвідченням (дублікат) серії НОМЕР_1, виданим Херсонською облдержадміністрацією від 21.11.2008 року, яке є безстроковим і діє на всій території України.
Відповідно довідки Дніпропетровської ремонтно-експлуатаційної бази флоту №33/420 від 26.03.1993 року ОСОБА_1 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у складі екіпажу теплохода доставляв грузи в 30 км. Зону ЧАЕС, порт Чорнобиль. Час перебування у листопаді 1986 року 9 робочих днів, у серпні 1987 року - 3 робочих дні та 1 год.
Факт приймання ОСОБА_1 участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС також підтверджується довідкою Дніпропетровської ремонтно-експлуатаційної бази флоту № 33/421 від 26.03.1993 року та актом Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська від 27.11.2015 року, відповідно яких позивач у листопаді 1986 року, серпні 1987року отримував доплати за роботу в м. Чорнобилі.
17.08.2015 року позивач звернувся до УПФ України в м. Херсоні із заявою про призначення йому пенсії за віком згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням УПФУ в м. Херсоні, оформленим протоколом № 147 від 16.11.2015 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років у зв'язку із відсутністю первинних документів, які підтверджують роботу в зоні відчуження.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів зменшується вік на 10 років. Призначення та виплата пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форма якої затверджена постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом. Згідно ст. 15 цього Закону довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 501 від 25.08.1992 року (чинний на момент видачі посвідчення), зазначені посвідчення видавались на підставі одного з наступних документів, зокрема посвідчення про відрядження в зону відчуження, довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (з зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Таким чином, на час видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986-1987 р.р. 2 (другої) категорії, яке є дійсним, органу, який видавав посвідчення, були надані всі необхідні документи, які б підтверджували перебування позивача у відрядженні по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Суд звертає увагу на те, що у своєму рішенні УПФУ посилається на відсутність первинних документів, як на підставу у відмови у призначенні пенсії із зменшенням віку, при цьому не зазначає в порушення діючого законодавства, яких саме.
Крім того, вказівка на те, що Довідка Дніпропетровської ремонтно-експлуатаційної бази флоту №33/420 від 26.03.1993 року не вказує на кількість відпрацьованих днів у зоні аварії на ЧАЕС , спростовується самою довідкою, де є посилання саме на кількість днів, а саме у листопаді 1986 року 9 робочих днів, у серпні1987 року - 3 робочих дні та 1 год.
Таким чином, суд вважає, що позивачем було надано всі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, а відтак на нього, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року поширюється дія ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії УПФУ в м. Херсоні щодо відмови позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірними.
Щодо строку, з якого позивач просить суд зобов'язати відповідача призначити пенсію, суд зауважує, що відповідно ч.1 ст. 45 Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення з заявою про призначення пенсії, при цьому пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Оскільки позивач звернувся до органів пенсійного фонду після спливу тримісячного строку, то призначення пенсії буде здійснюватись за правилами ч.1 зазначеного закону, без врахування особливостей , зазначених у її підпунктах.
Враховуючи встановлені обставини, суд вважає необхідним зобов'язати УПФУ в м. Херсоні призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку на 10 років з 17.08.2015 року.
Керуючись ст.ст.17,18, 71,90,94, 158163 КАС України, су, -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні викладене у формі протоколу від 16.11.2015 року №147 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати УПФУ в м. Херсоні призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку на 10 років з 17.08.2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати на сплату судового збору у розмір 307 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Спічак О.Б.