Постанова № 58546150, 23.06.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
23.06.2016
Номер справи
750/5224/16-а
Номер документу
58546150
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/5224/16-а

Провадження № 2-а/750/415/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2016 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі судді Литвиненко І. В. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

30 травня 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови здійснити перерахунок її пенсії;

- зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим посадовим особам місцевого самоврядування (постанова КМУ від 09.12.2015 № 1013) відповідно до ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції на дату призначення пенсії в розмірі 80 % від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.12.2015 року на підставі довідки фінансового управління Новозаводської районної у місті Чернігові ради від 28.05.2016 року № К-47 з урахуванням раніше здійснених інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати.

17 червня 2016 року Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України надало письмові заперечення проти позову, в яких зазначило, що на даний час редакція ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» не містить вказівку на перерахунок пенсії в розмірі 80%. Фактично заперечення були передані судді канцелярією суду 21.06.2016 року.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 29.04.2014 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 80 % суми заробітної плати.

28 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з проханням здійснити йому перерахунок пенсії в зв`язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку Новозаводської районної у місті Чернігові ради від 28.05.2016 року № К-47.

Листом № 126/02/К-7 від 04.05.2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно пункту 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі по тексту Закон № 213- VIII), з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 13.10.2015 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково, визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові з приводу відмови ОСОБА_1 у перерахунку її пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, починаючи з 06.08.2015 року та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити з 06.08.2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 80% від сум її заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включивши до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексацію заробітної плати та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

Відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII " Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 37-1 Закону 3723-XII (у редакції на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Тому Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що згідно пункту 5 Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі по тексту Закон № 213- VIII), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення спеціальних пенсій з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв`язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених на умовах Закону України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі рішень Кабінету Міністрів України не є виключною підставою для перерахунку пенсії, а є лише однією з багатьох підстав, прямо передбачених законодавцем для перерахунку пенсії.

Згідно довідки, виданої позивачу Новозаводською районною у місті Чернігові радою від 28.05.2016 року № К-47про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), заробітна плата за грудень 2015 року за рівнозначною посадою головного спеціаліста управління, з якої призначено пенсію ОСОБА_3, встановлена на підставі КМУ від 09.03.2006 № 268 (зі змінами та доповненнями) з урахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 (зі змінами та доповненнями) та постанови КМУ від 11.02.2016 № 77 становить згідно штатного розпису: посадовий оклад - 1723,00 грн., надбавка за 10 ранг - 80,00 грн., надбавка за вислугу років - 450,00 грн.; надбавка за високі досягнення у праці - 1126,88 грн.; премія - 1397,59 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 80 % заробітної плати має розраховуватись з 01.05.2016 року, так як позивач звернулася за цим перерахунком до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України 28.04.2016 року.

Суд звертає увагу, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Отже, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. В постанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року за № 13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно якої суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

Згідно із рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: «Класс та інші проти Німеччини» від 6 вересня 1978 року, «Фадєєва проти Росії» (Заява № 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, «Кумпене і Мазере проти Румунії» (Заява N 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року - завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України не мало правових підстав для відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючої посадової особи органу місцевого самоврядування.

Тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», ст..ст.2,18,71,86, 94, 183-2,

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру її пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим посадовим особам органу місцевого самоврядування, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.05.2016 року на підставі довідки Новозаводської районної у місті Чернігові ради від 28.05.2016 року № К-47, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_4 551 грн 20 коп. у відшкодування сплаченої суми судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.

Суддя І.В. Литвиненко