Справа № 589/2323/16-а
Провадження № 2-а/589/58/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2016 р. Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі: головуючої судді - Стародубцевої Л.О., з участю секретаря судового засідання Артеменко М.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м. Шостка Сумської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
1. 13 травня 2016 року позивач звернувся до Шосткинського міськрайонного суду з вищевказаним позовом та просить суд:
2. Визнати протиправними дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку призначеної позивачу пенсії згідно з заявою від 06.04.2016 та довідкою прокуратури Сумської області від 05.04.2016 № 104-3п-16.
3. Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 01.01.2016 перерахунок призначеної пенсії, пенсії з 80 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Сумської області від 05.04.2016 № 104-3п-16.
4. Стягнути з Держбюджету України на користь позивача судовий збір згідно з квитанцією, що додається.
Позовні вимоги обґрунтовуються наступним.
З 30.01.2013 позивач перебуває на обліку в Шосткинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України (далі управління) як пенсіонер за вислугою років. Згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в редакції від 08.07.2011, що діяла на час призначення пенсії) позивачу призначено пенсію в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 підвищено на 25% посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
У зв'язку з цим, 06.04.2016 року позивач звернувся до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про перерахунок раніше призначеної пільгової пенсії за вислугу років. До заяви додав довідку прокуратури Сумської області від 05.04.2016 № 104-3п-16 про заробітну плату на відповідній посаді.
За результатами розгляду заяви управлінням надіслано письмову відповідь № 25/ Т-1 від 15.04.2016 про відмову в проведенні перерахунку призначенні пенсії згідно зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відмова мотивована тим, що згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ з 01.06.2015 норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру», скасовані, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії за цим законом.
Позивач вважає дії відповідача по відмові в перерахунку розміру пенсії противоправними виходячи з наступного.
1. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ, на який послались працівники управління, передбачено: «У разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України».
З наведеного вище положення закону вбачається, що з 01.06.2015 скасовуються норми щодо призначення пенсій особам відповідно до Закону України «Про прокуратуру», але не скасовуються підстави та умови перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
2. На час розгляду звернення та на день надання відповіді управлінням був чинним Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ, статтею 86 якого визначені підстава та порядок перерахунку пенсії, зокрема, пенсії працівникам прокуратури перераховуються з урахуванням таких умов: «4. ... Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років»; «13. Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами».
3. Управлінням не враховано, що пенсія позивачу нарахована у січні 2013 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІ1 ( в редакції від 08.07.2011) в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Крім того, цією ж статтею передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, вказаними нормами Закону України «Про прокуратуру», що діяли на час призначення пенсії, передбачено право на перерахунок пенсії.
Управлінням відмовлено у перерахунку призначеної раніше пенсії, чим порушено право позивача на пенсійне забезпечення. Перерахунок пенсії повинен здійснюватися, виходячи з розміру 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, як передбачено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяв на час призначення пенсії, тобто станом на 30.01.2013 року.
Останнє підвищення заробітної плати працівників органів прокуратури відбулося у грудні 2015 року згідно з вищезазначеними постановами Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 та від 31.05.2012 № 505, а відтак у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенси у відсотках, що діяли на момент призначення пенсії.
Позивач посилаючись на ст. 22, 58, 64 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99, рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5- рп/2002, рішення Конституційного Суду України у справі № 1-9/2015 від 13 травня 2015 року, зазначає, що зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, мотивуючи тими ж самими обставинами.
Представник відповідача Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України У Сумській області головний спеціаліст - юрисконсульт Похтель В. А., позовні вимоги не визнав в повному обсязі, просить відмовити в позові за необґрунтованістю, посилаючись на Закон України № 213-V111 від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
У зв'язку із неприйняттям закону про призначення пенсій на загальних засадах до 1.06.2015 року, з 01.06.2015 року у управління відсутні підстави для призначення/перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Суд, вислухавши сторони, розглянувши матеріали справи та аналізуючи докази, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Позивач перебуває на обліку в Шосткинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України У Сумській області з 30 січня 2013 року як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до норм статті 50-1 закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року. Пенсію призначено із розрахунку 80% від посадового окладу.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно зі ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії ( переглянутій) у 1996 році, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) у 1996 році, держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення,її задовільний рівень, докладати зусиль для ії поступового посилення, тощо.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина фізичної особи).
Конституційним Судом України неодноразово розглядались питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист громадян України та визначив, що Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно дост. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8- рп/99, рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5- рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказував, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення Добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Окрім цього, у рішенні Конституційного Суду України у справі № 1-9/2015 від 13 травня 2015 року зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частіша перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України).
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорії прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року
Отже, позивач ще у 2013 році набув право на пенсію за вислугою років, на підставі ч. 1 ст. 50-1 закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 80 відсотків від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Також, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частин 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
На час розгляду звернення та на день надання відповіді управлінням був чинним Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ, статтею 86 якого визначені підстава та порядок перерахунку пенсії, зокрема, пенсії працівникам прокуратури перераховуються з урахуванням таких умов: «4. ...Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років»; «13. Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами».
Управлінням не враховано, що пенсія позивачу нарахована у січні 2013 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-Х11 (в редакції від 08.07.2011) в розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праль з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України, тому на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 551 грн.20 коп.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 70, 71, 86, 94, 183-186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 22, 58, 64 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99, рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5- рп/2002, рішення Конституційного Суду України у справі № 1-9/2015 від 13 травня 2015 року, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
2. Визнати дії Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Сумській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 06 квітня 2016 року та довідки прокуратури Сумської області від 05 квітня 2016 року № 104-3п-16 неправомірними.
3. Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2016 року перерахунок та виплату призначеної пенсії, виходячи з розрахунку 80 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Сумської області від 05.04.2016 № 104-3п-16, з урахуванням раніше проведених виплат.
4. Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 гривень 20 копійок.
Відповідно до п. 4 ст. 167 КАС України вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шосткинський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а особам, які не були присутніми під час проголошення постанови суду, протягом цього строку з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
У разі оскарження постанови, якщо вона не була скасована, вона набирає законної сили після перегляду справи апеляційним судом.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області Л.О.Стародубцева