Постанова № 58543547, 27.05.2016, Арцизький районний суд Одеської області

Дата ухвалення
27.05.2016
Номер справи
492/612/16-а
Номер документу
58543547
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 492/612/16-а

У К Р А Ї Н А

АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

________________

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 травня 2016 року м.Арциз

Арцизький районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Гусєвої Н.Д.,

при секретарі - Рябчук О.А.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області (далі - УПФУ) про визнання не чинними рішення № 10 від 23.07.2014р., рішення від 04.03.2016р. про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробіткута зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%, посилаючись на те, що 02.03.2016р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням інших виплат за довідкою про складові заробітної плати. Рішенням № 10 від 04.03.2016р. позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з більшого заробітку. Вважаючи дії відповідача щодо не включення винагороди за вислугу років у розмірі 40% до його заробітку для обчислення йому пенсії протиправним, позивач просив визнати не чинним рішення про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40% до його заробітку для обчислення йому пенсії з 01.12.2015р.

Ухвалою Арцизького районного суду Одеської області від 16.05.2016р. відкрито скорочене провадження у адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Представник відповідача 23.05.2016р. надала до суду письмові заперечення проти адміністративного позову. В обґрунтування заперечень представник відповідача зазначає, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» з 02.02.2011р. та для розрахунку розміру пенсії взято оклад у розмірі 4775,95 грн. Пенсію призначено у розмірі 89 % від суми його заробітної плати. В розрахунок суми заробітної плати включено посадовий оклад, надбавка за високі досягнення у праці, премії та надбавка за вислугу років в розмірі 25 %. Відповідно до довідки, яку позивач надав відповідачу, містить також такі виплати, як надбавка за вислугу років в розмірі 40%. Рішенням комісії від 04.03.2016р. № 10 позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено порядок та умови перерахунку пенсії держаних службовців, у зв'язку з тим, що стаж позивача, як державного службовця становить лише 19 років 10 місяців 19 днів, а має бути не менше 27 років та відповідні зміни, які передбачають перерахунок пенсії не приймалися. Просила адміністративний позов залишити без задоволення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 (а.с. 9-10) працював в Арцизькій міжрайонній державній податковій інспекції Одеської області.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 (а.с. 9-10) працював в Арцизькій міжрайонній державній податковій інспекції Одеської області, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_2 від 20.09.1984р. (а.с. 11-16). Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААВ № 790722 від 27.01.2016р. ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи безстроково (а.с. 4). ОСОБА_1 є пенсіонером по інвалідності 2 групи пенсійного захворювання, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 14.03.2016р. (а.с. 4).

02 березня 2016 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії з більшого заробітку з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40% (а.с. 5). Рішенням № 10 від 04.03.2016р. про відмову в перерахунку пенсії відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років, оскільки право на включення до заробітної плати для обчислення пенсії винагороди за вислугу років, що виплачується посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання не передбачається (а.с. 7). Листом Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області № 869/03 від 04.03.2016р. позивача повідомлено про те, що йому відмовлено в перерахунку пенсії (а.с. 6).

З довідки № 1489/10/15-07-05-01-19 від 18.02.2016р., виданої Арцизькою міжрайонною державною податковою інспекцією Одеської області, форма якої затверджена Постановою Правління пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013р. вбачається, що розмір заробітної плати ОСОБА_1, з якої призначено пенсію, складається з: посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років у розмірі 40% (а.с. 8).

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

В силу ч. 2 ст. 33 Закону України «Про держану службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Таким чином, ст. 33 Закону України «Про держану службу» визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у розмірі 40 % до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинної на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ст. 37-1 Закону України «Про держану службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Верховний Суд України, вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону України «Про державну службу» в постановах від 20 лютого 2012 року, 14 травня 2013 року, 28 травня 2013 року (справи № 21-430а11, № 21-125а13, № 21-97а13 відповідно), в постанові від 06 листопада 2013 року у справі № 21-350а13 зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок про те, що винагорода за вислугу років, на яку нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідна позиція щодо цього також була висловлена Вищим адміністративним судом України в «Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам».

Таким чином, висновок Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області про те, що винагорода за вислугу роківу розмірі 40%, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування не включається до складу заробітної плати позивача, не враховується при обчисленні розміру його пенсії так як не має відповідного стажу державної служби, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що неврахування складових заробітної плати, на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили Закону України «Про державну службу», постанові Кабінету міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій».

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що винагорода за вислугу років входить до системи оплати праці державного службовця, є структурою заробітної плати для нарахування пенсії, і оскільки з цієї виплати нараховані та сплачені страхові внески, отже цю виплату необхідно включати в заробітну плату для призначення пенсії.

Таким чином, зважаючи на те, що винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), які мають спеціальні звання, та надбавку за високі досягнення у праці є складовими частинами заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, та на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, суд прийшов до висновку, що винагорода за вислугу років в розмірі, визначеному та сплаченому на час виникнення права на перерахунок пенсії, має бути врахована при перерахунку пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. УПФУ не довело правомірності своїх дій щодо не врахування в заробітну плату для призначення пенсії позивачу винагороду за вислугу років в розмірі 40 %.

Таким чином суд вважає, що сукупність наведених вище законодавчих та нормативних актів, прямо свідчить про неправомірну позицію відповідача про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку, тобто зурахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%.

Вищезазначене дає суду підстави зробити висновок, що рішення відповідача № 10 від 04 березня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії позивачу, як державному службовцю, з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40% повинно бути визнано неправомірним, а на відповідача покладений обов'язок зробити перерахунок пенсії з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40%.

Разом з тим, суд вважає, що перерахунок пенсії позивачу слід проводити з 01.03.2016р., так як із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії 02.03.2016р., тобто до 15 числа, включно, а тому відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсій здійснюється з першого числа місяця, в якому позивач ОСОБА_1 звернувся за перерахунком пенсії.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», ст. ст. 71, 94, 159-163, 167, 183-2, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області № 10 від 04 березня 2016 року, про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, з урахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 %.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити перерахунок ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) пенсії,встановленої у розмірі 89 %, відповідно до Закону України «Про державну службу», з 01 березня 2016 року, з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми винагороди за вислугу років у розмірі 40 %.

В задоволенні позовних вимог про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Арцизькому районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Арцизький районний суд Одеської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови з надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Суддя

Арцизького районного суду Гусєва Н.Д.