Постанова № 58540934, 10.06.2016, Стрийський міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
10.06.2016
Номер справи
456/1324/16-а
Номер документу
58540934
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 456/1324/16-а

Провадження № 2-а/456/67/2016

ПОСТАНОВА

іменем України

10 червня 2016 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого-судді Гулкевича О. В.

при секретарі Кулешник С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрию справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Стрийського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень під час перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 26.09.2007 року в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку на підставі довідки виданої прокуратурою Львівської області № 18/801 від 04.03.2016 року .

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 26 вересня 2007 року йому була призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла станом на вересень 2007р.) в розмірі 90% середнього заробітку заступника Стрийського міжрайонного прокурора Львівської області, обов'язки якого він на той час виконував.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. з 1 грудня 2015 року відбулося підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, у тому числі за посадою, з якої він вийшов на пенсію.

З метою перерахунку пенсії відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону він звернувся до органу Пенсійного фонду України за місцем проживання, надавши довідку прокуратури Львівської області № 18/801 від 04.03.2016р. про середньомісячний заробіток після підвищення за посадою, яку він займав при призначенні пенсії.

У перерахунку пенсії позивачу було відмовлено, про що повідомлено листом №3453/03-14 від 06.04.2016р.

Вважає, що такі дії відповідача обмежують його право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до ч.13 та ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі, в якому вона була призначена, і є неправомірними, оскільки звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.

Наполягав на тому, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які передбачають перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції від січня 2010р. і були чинними під час виникнення факту призначення пенсії - 26 вересня 2007 року, тобто, ч.18 cт.50-1 Закону відповідно до якої «призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи».

В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача Піцко І.В. в судовому засіданні позов заперечила, просила відмовити в його задоволенні покликаючись на обставини, викладені в письмовому запереченні на позов, в саме на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Стрийському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області з 26.09.2007 року як отримувач пенсії за вислугу років, яка призначена відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» № 2663-ІІІ від 12.07.2001р. при загальному стажі роботи 29 років 07 місяців 15 днів, в тому числі спеціальному стажі 20 років 00 місяців 19 днів та середньомісячному посадовому окладі 3880,86 грн., пенсія обчислена в розмірі 90% від суми заробітної плати для нарахування пенсії. З 01.03.2008р. ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з більшого посадового окладу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, на підставі поданої позивачем заяви та долучених довідок про складові заробітної плати для нарахування пенсії, обчислений в розмірі 80% від суми заробітної плати для нарахування пенсії.

Відповідно до Постанови ВДВС Стрийського міськрайонного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження від 26.01.2015 року про примусове виконання виконавчого листа №456/3799/14-а, постанови Стрийського міськрайонного суду Львівської області 08.10.2014р, ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2014р. у справі №456/3799/14-а Стрийським об'єднаним управлінням ПФУ Львівської області з 20.03.2014 року проведено перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону Україну "Про прокуратуру" згідно з постановою КМУ від 30.05.2012р. №505 та довідки прокуратури Львівської області від 12.07.2012р. №18738, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.

Згідно з п.5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Заходи щодо реалізації цієї норми закону буде визначено після прийняття відповідного нормативно-правового акту.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова), якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.

З 1 січня 2016 року пенсія державним службовцям та прирівняним до них особам призначається на загальних умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а виплата раніше призначених «спецпенсій» здійснюється за умовами, що діяли до набрання чинності цього закону.

Відтак, починаючи з 01.06.2015 року, органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону не призначають і не перераховують.

Тому вважала, що немає підстав для проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, відповідно до представленої позивачем довідки №18/801 від 04.03.2016р.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач з 26.09.2007р. перебуває на обліку в Стрийському ОУ ПФ України Львівської області та отримує пенсію за вислугу років, обчислену з урахуванням частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»; розрахунок пенсії був здійснений виходячи з 90% розміру місячного заробітку.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. з 1 грудня 2015 року відбулося підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, у тому числі за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію. Після підвищення середньомісячний заробіток за посадою, з якої останньому було призначено пенсію, складає 12690,15 грн. З метою перерахунку пенсії відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону він звернувся до органу Пенсійного фонду України за місцем проживання, надавши довідку прокуратури Львівської області № 18/801 від 04.03.2016р. про середньомісячний заробіток після підвищення за посадою, яку він займав при призначенні пенсії. Однак, територіальним управлінням Пенсійного фонду України відмовлено у перерахунку пенсії.

В обґрунтування відмови відповідач послався на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII. На думку відповідача з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Позивач вважаючи такі дії відповідача неправомірними звернувся до суду з даним позовом.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.

Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VІ (далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції Закону №3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

01.04.2014 набрав чинності Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII, яким у частині другій статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» замінено цифру « 80» цифрою «70».

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ, №1166-VII.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ та №1166-VII не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, відповідно до частини тринадцятої ст.50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ).

01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, яким у частині другій статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» замінено цифру «70» цифрою «60»; частину вісімнадцяту викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

В подальшому, 01.04.2015, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII, який у пункті 5 Прикінцевих положень передбачає, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII, згідно пункту 3 Прикінцевих положень якого попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, крім, зокрема частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII передбачене пенсійне забезпечення працівників прокуратури.

Так, вказаною статтею передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії (частина друга).

Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі (частина третя).

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 20).

Ураховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а тому внесені Законами зміни до статті, що регулює пенсійне забезпечення працівників прокуратури щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

При цьому, доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про прокуратуру», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, колегія суддів вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.

Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки, виданої прокуратурою Львівської області № 18/801 від 04.03.2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції що діяла на час його виходу на пенсію 26.09.2007 року, з розрахунку 90% середнього заробітку, тому дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 94 КАС України,якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст.159-163,167 КАС України, ст.ст.19,22 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд

п о с т а н о в и в :

позов задовольнити. Визнати протиправними дії Стрийського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України у Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 26.09.2007р.

Зобов'язати Стрийське об'єднане Управління Пенсійного фонду України у Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 грудня 2015р., в розмірі 90 відсотків від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Львівської області №18/801 від 04.03.2016р.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України судові витрати в розмірі 551,20 грн.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Стрийський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.

Головуючий-суддя О. В. Гулкевич