Справа № 2- а-75\09
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого – судді Стратович О.В.
секретар Дворак Г.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олевську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області про визнання неправомірними дій відповідача та про стягнення недоплаченої компенсації за зданий житловий будинок та господарські будівлі відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідача про зняття її з черги на отримання недоплаченої компенсації за втрачене нерухоме майно , як потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи неправомірними та стягнути з відповідача на її користь 13176 грн. недоплаченої грошової компенсації за вище зазначене майно, а саме за житловий будинок з господарськими будівлями в с. Замисловичі по вул. Ковпака , 17 Олевського району Житомирської області.
Представник позивачки в судове засідання не з’явилася, але від неї надійшла письмова заява з проханням розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА в судове засідання не з’явився , але від нього надійшло заперечення згідно якого він просить розглянути справу без участі представника відповідача, заперечує стосовно задоволення позову в зв’язку з тим , що позивачці була виплачена компенсація за втрачене нерухоме майно 17.12.2007 року в сумі 25640 грн., вважаючи , що індексація нараховується тільки тоді, коли компенсація не була виплачена.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка отримала у спадщину житловий будинок з господарськими будівлями в с. Замисловичі Олевського району Житомирської області, який було здано нею на баланс Замисловицької сільської ради Олевського району, що стверджується технічним паспортом на житловий будинок, актом прийому-здачі будівель Замисловицької сільської ради, довідкою-характеристикою Коростенського МБТІ, копією паспорту.
Відповідно до звіту про оцінку майна Олевської філії № 1 Житомирської товарної аграрно-промислової біржі (ЖТАПБ) загальна вартість житлового будинку № 17 з господарськими будівлями по вул. Ковпака в с. Замисловичі Олевського району Житомирської області, який належав позивачці, становить 36476 грн., що стверджується звітом про оцінку майна Олевської філії № 1 ЖТАПБ.
17.12.2007 року позивачці було виплачено грошову компенсацію за втрачене нерухоме майно УПСЗН Олевської РДА в сумі 25640 грн. та 18.06.2008 року позивачці було повідомлено відповідачем щодо зняття з черги для виплати грошової індексації за втрачене нерухоме майно внаслідок Чорнобильської катастрофи в зв’язку з тим, що відповідно до п. 8 постанови КМУ № 755 від 15.07.1997 року, вартість житла індексується, коли компенсація не була виплачена, що стверджується листами УПСЗН Олевської РДА.
Крім того, позивачкою були понесені витрати пов’язані з оцінкою втраченого нерухомого майна в сумі 450 грн. та судовий збір в сумі 139,40 грн., що стверджується квитанцією до прибуткового касового ордеру, квитанціями про сплату судового збору.
Дослідивши та оцінивши докази по справі суд прийшов до висновку, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються слідуючими нормативно правовими актами:
Відповідно до ст.4 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ слідує, що п ідставами на відселення громадян з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, є положення Концепції проживання населення на територіях України з підвищеними рівнями радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Етапи відселення визначаються Концепцією. Населення, яке проживає у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, підлягає обов'язковому відселенню. Громадянам, які прийняли рішення про виїзд із зони гарантованого добровільного відселення, створюються умови для відселення. Громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом. Відселення та самостійне переселення дозволяється лише у місцевості, які не віднесені до категорій зон радіоактивно забруднених територій (стаття 2), за винятком переселення до близьких родичів. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 35 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ з якої слідує, що к омпенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності. Порядок виплати компенсацій, передбачених пунктами 1 і 6 частини першої цієї статті, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Компенсації, передбачені цією статтею, надаються один раз.
Відповідно до ст. 386 ЦК України слідує, що держава забезпечує рівний захист прав усіх суб’єктів права власності. Власник , який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутись до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню. Власник , права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
Відповідно до п. 5 «Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій», затвердженого Постановою КМУ від 15.07.1997 року № 755 слідує, що спадкоємець, нерухоме майно якого знаходиться на території зони радіоактивного забруднення, на підставі оцінки вартості втраченого майна має право отримати за нього грошову компенсацію, сума якої перераховується відділеннями Державного казначейства за місцем знаходження майна на рахунок, відкритий спадкоємцем у будь-якому банку України.
Крім того, п. 8 зазначеного Положення передбачає, що у разі коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти , за якими вартість житлового фонду індексується , компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
В даному випадку ст. ст .4 , 35 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ передбачають право позивачки на виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно під час переселення та п. 8 «Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій», затвердженого Постановою КМУ від 15.07.1997 року № 755 передбачає виплату компенсації з врахуванням індексації.
Позивачка здала належний їй будинок на баланс Замисловицької сільської ради Олевського району , отримала 25640 грн. компенсації за втрачене нерухоме майно, але при цьому індексація відповідачем проведена не була, хоча згідно звіту про оцінку майна Олевської філії № 1 ЖТАПБ від 30.11.2007 року загальна вартість житлового будинку № 17 з господарськими будівлями по вул. Ковпака в с. Замисловичі Олевського району Житомирської області, який належав позивачці, становить 36476 грн, а тому відповідач повинен виплатити позивачці грошову компенсацію з урахуванням індексації.
Таким чином відповідач неправомірно позбавив позивачку її права на отримання грошової компенсації з урахуванням індексації , зазначеного в п. 8 «Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій», затвердженого Постановою КМУ від 15.07.1997 року № 755, чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Суд вважає, що позовна вимога стосовно стягнення 13176 грн. недоплаченої грошової компенсації за втрачене нерухоме майно підлягає частковому задоволенню, оскільки із звіту про оцінку майна , доданого до матеріалів справи загальна вартість майна з врахуванням індексації становить 36476 грн, а отже недоплачена позивачці сума компенсації з врахуванням виплачених 25640 грн. становить 10836 грн.
Задовольняючи частково позовні вимоги , суд не може взяти до уваги розрахунки вартості майна зазначених позивачкою в позовній заяві, оскільки позивачка не зазначила нормативно-правовий акт відповідно до якого вона зробила такі розрахунки, вважаючи, що недоплачена компенсація становить 13176 грн.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України , якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень , суд присуджує всі здійснені нею документальні підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 4, 35 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями) , п.п. 5, 8 «Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій», затвердженого Постановою КМУ від 15.07.1997 року № 755, ст. 386 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 94, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання неправомірними дій відповідача та про стягнення недоплаченої компенсації за зданий житловий будинок та господарські будівлі відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про зняття позивачки ОСОБА_1 з черги на отримання недоплаченої компенсації за втрачене нерухоме майно , як потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи – неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з розрахункового рахунку № 35212007000584 , код 03192610, МФО 811039, УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 10836 грн. недоплаченої грошової компенсації за втрачене нерухоме майно , тобто за житловий будинок з господарськими будівлями в с. Замисловичі по вул. Ковпака, 17 Олевського району Житомирської області .
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області з розрахункового рахунку № 35212007000584 , код 03192610, МФО 811039, УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 111,80 грн. витрат за сплату судового збору та 450 грн. витрат за проведення незалежної оцінки житлового будинку з господарськими будівлями.
Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя :