Справа № 761/15739/16-а
Провадження № 2-а/761/249/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2016 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді: Юзькової О.Л.
при секретарі: Голопич Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов»язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, відповідно до якого просить зобов»язати відповідача включити до розміру пенсії грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації за останні 24 місяці військової служби в розмірі 12 337,35 грн., 12 337,35 грн. та 4 611,31 грн. відповідно та одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 81 069,30 грн. та здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням зазначених виплат в межах 6 - місячного строку позовної давності. Свої вимоги мотивує тим, що є військовим пенсіонером Міністерства оборони України та отримує пенсію за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач звертався до відповідача з заявами про перерахунок пенсії та надав відповідні довідки щодо грошового забезпечення до якого було включено грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації за останні 24 місяці військової служби в розмірі 12 337,35 грн., 12 337,35 грн. та 4 611,31 грн. та одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 81 069,30 грн. Проте, відповідач відмовив у перерахунку пенсії з включенням зазначених показників, зазначивши при цьому, що таки показники не включається до грошового забезпечення згідно чинного законодавства України. Позивач вважає. що дії відповідача є неправомірними, а тому і звернувся до суду з позовом на захист своїх прав.
Представник ОСОБА_1 просив розглядати справу за його відсутністю.
Представник відповідача в судове засідання не прибув. Про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неприбуття у судове засідання не повідомив, що відповідеро до положень ст.. 128 КАС України не є перешкодою для розгляду справи по суті..
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 . перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» .
24.03.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням перерахувати раніше призначену йому пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяці його військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 31.03.2016 р. Представник відповідача зазначив, відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем було відмовлено у задоволенні заяви позивача щодо перерахунку пенсії, оскільки, відсутні підстави для врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні при розрахунку середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяця служби підряд для розрахунку пенсії.
Рішення відповідача не відповідає вимогам чинного законодавства України, виходячи з наступного.
Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в ігітересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-XII установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплата, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога та початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону №2011- ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу XXXIII Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
3 довідки, що її надано Українською військово-медичною академією 25.02.2016 р., вбачається, що за період з 01.04.2014 р. по 30.11.2015 р. ОСОБА_1 виплачене наступне грошове забезпечення: матеріальної допомоги на оздоровлення 12 337,35 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань 12 337,35 грн., а також 81 069,30 грн. вихідної допомоги при звільненні, індексацію за останні 24 місяці військової служби у сумі 4 611, 31 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. З ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України. В ч. 2 ст. 162 КАС України зазначено, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити певні дії щодо усунення порушень.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналися або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки судом встановлено, що відповідач провів розрахунок пенсії позивачу без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за останні 24 місяці його військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні, суд вважає дії відповідача протиправними, тому є підстави для задоволення позову. ;
Керуючись ст. ст. 3,19,22, 46, 64, 152 Конституції України ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 2, 8,10,11, 13,17-19,69-71, 86, 99, 100, 104, 122, 158-163, 167, 185,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України включити до розміру пенсії ОСОБА_1 суми грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 12 337 грн. 35 коп., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 12 337 грн. 35 коп., індексацію за останні 24 місяці військової служби у розмірі 4 611 грн. 31 коп., одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 81 069 грн. 30 коп.
Зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням суми грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 12 337 грн. 35 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 12 337 грн. 35 коп., індексації за останні 24 місяці військової служби у розмірі 4 611 грн. 31 коп., одноразової грошовї допомоги при звільненні у розмірі 81 069 грн. 30 коп.
На постанова суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Шевченківський районний суд м. Києва.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в разі пропущення вищезазначених строків, або якщо її не скасовано після розгляду справи в суді апеляційної інстанції.
Суддя: