Тальнівський районний суд Черкаської області
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 823/5448/15
22.04.2016 року Тальнівський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді - Фролова О.Л.,
при секретарі - Кремсалюк Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби України у Тальнівському районі Черкаської області, третя особа управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області про встановлення наявності компетенції суб'єкта владних повноважень та його зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача, посилаючись на те, що 16 листопада 2015 року вона звернулась до відповідача із заявою щодо виконання ним судового рішення про стягнення коштів з державного органу де просила прийняти до виконання виконавчий лист №395 , який видано 28 травня 2015 року Тальнівським районним судом у цивільній справі №704/223/15-ц про стягнення з управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області на її (позивача) користь 7254 грн. 88 коп. Однак відповідач своїм листом від 17 листопада 2015 року повернув позивачу наданий йому пакет документів без виконання, оскільки нібито в даному випадку судове рішення не підлягає виконанню відповідачем як органом Казначейства, а на його думку має виконуватись в порядку, що його визначено Законом України «Про виконавче провадження». З такою позицією відповідача позивач не може погодитися з огляду на те, що Законами України «Про виконавче провадження» та «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачено, що виконавчі документи про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, пред'являються на примусове виконання виключно до органів Державної казначейської служби в Україні, а Порядком передбачено спеціальну процедуру стягнення таких, що і змусило позивача звернутись до суду із вказаним позовом.
В судовому засіданні позивач позов підтримала повністю на підставах викладених в позовній заяві та просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала посилаючись на те, що Законом України «Про виконавче провадження» правами списання коштів з рахунків органів Пенсійного фонду України наділені органи Державної виконавчої служби України.
Представник третьої особи в судовому засіданні позов підтримав та вказав на те що управління Пенсійного фонду України є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, що підтверджує те що управління пенсійного фонду України в Тальнівському районі є органом виконавчої влади (державним органом). Частина 2 та 3 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження», прямо вказує, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконується органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи, суд вважає за доцільне позов задовольнити виходячи з наступного:
Згідно рішення Тальнівського районного суду від 01.04.2015 року з Управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі стягнуто на користь ОСОБА_1 7254 грн. 88 коп. 28 травня 2015 року на підставі вказаного рішення видано виконавчий лист №395.
Ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 5 травня 2015 року Рішення Тальнівського районного суду Черкаської області від 1 квітня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі про стягнення невиплаченої пенсії - залишено без змін.
Відповідно до листа управління Державної казначейської служби України у Тальнівському районі Черкаської області від 17.11.205 року за №01-11/1105, виконавчий лист разом з додатками, відповідно до п.п.1 п.9 «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», не підлягає виконанню та повернуто ОСОБА_1
Частиною 2 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження», встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 затверджено Положення про Пенсійний фонд України, відповідно до якого Пенсійний фонд України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Державної казначейської служби України та уповноважених банках. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного або місцевих бюджетів або боржників (далі - Порядок).
Відповідно до абзацу 3 пункту 2 Порядку боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
Згідно з пунктом 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Пунктом 24 Порядку встановлено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Таким чином, оскільки боржником за виконавчим листом Тальнівського районного суду від 01.04.2015 року є управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі, тобто державний орган, державний виконавець не має законних підстав проводити будь-яке списання коштів за цим виконавчим документом.
Відповідно до положень ст. 244-2 КАС України Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Вищевказане відповідає правовій позиції Верховного Суду України, висловленій у постанові Верховного Суду України від 08 липня 2015 року у справі № 3-316гс15.
Ураховуючи викладене, в справах, де боржниками є державні органи, стягувачам необхідно подавати такі документи безпосередньо до органів Казначейства.
Керуючись ч.2 ст.3 Законом України «Про виконавче провадження», ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845, ст. ст. 11; 12; 17; 71; 86; 159; 160; 162; 163 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби України у Тальнівському районі Черкаської області, третя особа управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області про встановлення наявності компетенції суб'єкта владних повноважень та його зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати наявність компетенції суб'єкта владних повноважень - управління Державної казначейської служби України у Тальнівському районі Черкаської області щодо виконання судового рішення про стягнення коштів з державного органу.
Визнати протиправною бездіяльність відповідача - управління Державної казначейської служби України у Тальнівському районі Черкаської області, яка полягає у відмові задоволення заяви позивача щодо виконання судового рішення про стягнення коштів з державного органу.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Тальнівському районі Черкаської області прийняти заяву позивача щодо примусового виконання судового рішення про стягнення на його користь коштів з управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Тальнівський районний суд, Черкаської області, протягом десяти днів з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий О. Л. Фролов