Постанова № 58533384, 15.06.2016, Богуславський районний суд Київської області

Дата ухвалення
15.06.2016
Номер справи
358/650/16-а
Номер документу
58533384
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

гСправа № 358/650/16-а Провадження № 2-а/358/15/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2016 року

Богуславський районний суд Київської області в складі :

головуючого судді: Тітова М.Б.

за участю:

секретаря судового засідання Зеленько О.Д.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Бабенка Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Богуславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання протиправним рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_3, звернувшись до суду з даним адміністративним позовом та уточнивши свої вимоги під час судового розгляду справи, просить визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про відмову у призначенні йому (ОСОБА_3.) пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 10 років та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 10 років на підставі ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 13 листопада 2015 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відноситься до 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 18 жовтня 2005 року. Вищевказаний статус він отримав у зв'язку з тим, що 8 днів з 05.09.1986 року по 13.09.1986 року брав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у м. Чорнобиль, що підтверджується копією довідки №178 від 09.12.1992 року. Оригінал вказаної довідки зберігається в Департаменті соціального захисту населення Київської ОДА, що підтверджується листом №691/05-52 від 25.03.2014 року.

В липні 2015 року він в черговий раз звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із застосування скороченого пенсійного віку, однак рішенням №935 від 10.07.2015 року, йому в цьому було відмовлено з тих підстав, що він не надав довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122.

Позивач вважає вищевказане рішення відповідача протиправним, оскільки згідно статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Оскільки правонаступник КСП ім. Леніна - СТОВ «Агрофірма «Злагода» ліквідоване без правонаступника, він не зміг надати довідку встановленого зразку для підтвердження періоду роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідач направляв запит до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА, який листом №691/05-52 від 25.03.2014 року підтвердив факт видачі йому (позивачу) посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та надав копію довідки №178 від 09.12.1992 року, а тому на переконання позивача у відповідача було достатньо підстав для призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав, посилаючись на вищевказані факти та докази.

Представник відповідача Бабенко Д.О. під час судового розгляду справи заперечував проти задоволення позову та пояснив суду, що позивач не надав до УПФ первинні документи про час роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС, в тому числі не надав довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Право на реалізацію конституційних прав громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема на соціальний захист, визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Згідно статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстрований в Мін'юсті 27 грудня 2005 року за № 1566/11846) з урахуванням змін, внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15 жовтня 2009 року №23-1.

Дослідженими по справі доказами встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, постійно проживає у с. Розкопанці, Богуславського району, Київської області та зареєстрований за вказаною адресою.

Позивач має статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 18.10.2005 року Київською обласною державною адміністрацією.

Маючи статус ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії позивач двічі 27.10.2014 року та 10.07.2015 року звертався до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі із заявами про призначення йому пенсії на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачає право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, оскільки позивач досяг 50 років.

За результатами розгляду заяв позивача, Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі прийняло рішення №994 від 28.10.2014 року та № 935 від 10.07.2015 року про відмову в призначенні пенсії. Підставою для відмови у призначенні пенсії було те, що позивачем не було надано основний документ, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, а саме довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122, або первинні документи підприємств, установ та організацій, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.

Суд вважає, що відмова відповідача в призначенні пенсії позивачу є протиправною з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_3 в 1986 році працював в колгоспі ім. Леніна, с. Мисайлівка, Богуславського району, Київської області, та з 05.09.1986 року по 13.09.1986 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією довідки №178 від 09.12.1992 року, яка була видана колгоспом ім. Леніна та направлена до Київської обласної державної адміністрації і на підставі якої було видане ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії (лист Київської обласної державної адміністрації №691/05-52 від 25.03.2014 року).

Архівною довідкою комунальної установи Богуславської районної ради «Богуславський районний трудовий архів» від 14.12.2015 року підтверджується, що з 02.03.1993 року колгосп ім. Леніна с. Мисайлівка Богуславського району Київської області було перейменовано у колгосп «Хлібороб» згідно рішення зборів уповноважених протокол №1 від 02.03.1993 року.

Згідно рішення зборів уповноважених протокол №1 від 04.02.1995 року колгосп «Хлібороб» реформовано в КСП «Хлібороб» та згідно рішення зборів уповноважених протокол №5 від 27.04.2000 року КСП «Хлібороб» реорганізовано в СТОВ «Агрофірма «Злагода».

Відповідно до Ухвали Господарського суду Київської області від 20.07.2007 року сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Злагода» ліквідоване як юридична особа у зв'язку з банкрутством.

У зв'язку з тим, що СТОВ «Агрофірма «Злагода» було ліквідовано без правонаступництва звернутися за наданням довідки форми 122 позивач не має можливості.

На запит управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі, Київська обласна державна адміністрація листом від 25.03.2014 року підтвердила факт видачі ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та направила на адресу управління копію довідки №178 від 09.12.1992 року, яка була видана колгоспом ім. Леніна с. Мисайлівка Богуславського району Київської області і підтверджувала факт виконання ОСОБА_3 робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль з 05.09.1986 року по 13.09.1986 року та отримання додаткової заробітної плати в підвищеному розмірі 78 крб. 50 коп.

Згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Частиною 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів 10 років.

Відповідно п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Абзацом сьомим підпункту "ґ" пункту 7 Порядку, встановлюється, що документами, які засвідчують особливий статус особи є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже, у разі відсутності довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122, засвідчуючим документом є довідка №178 від 09.12.1992 року видана колгоспом ім. Леніна с. Мисайлівка Богуславського району Київської області, в якій зазначено період роботи та населений пункт де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як випливає з абзацу сьомого підпункту "ґ" пункту 7 Порядку, подання інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є необхідним у разі неможливості подання довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:

2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:

- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;

- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; - категорія 2.

Київська обласна державна адміністрація видавши 18.10.2005 року ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії серії НОМЕР_1 врахувала період його роботи у зоні відчуження на підставі довідки №178 від 09.12.1992 року виданої колгоспом ім. Леніна с. Мисайлівка Богуславського району Київської області, і тому вказане посвідчення надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Вимагаючи надання довідок про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідач фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Враховуючи те, що позивач звернувшись до управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, враховуючи що надані документи підтверджують особливий статус позивача, а саме те, що він в період з 05.09.1986 року по 13.09.1986 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження та має право на призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 55 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то дії управління пенсійного фонду України у Богуславському районі щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є неправомірними.

Відповідно до ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Позивач вперше звернувся до Управління Пенсійного фонду у Богуславському районі із заявою про призначення пенсії 27.10.2014 року, а до суду звернувся з даним позовом 13.05.2016 року, а тому з урахуванням положень ч. 2 ст. 99 КАС України пенсію йому необхідно призначити з 13 листопада 2015 року.

З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 71, 99, 159-163 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про відмову у призначенні ОСОБА_3 пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ч. 1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 10 років.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 10 років на підставі ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 13 листопада 2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, а в разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Мотивувальна частина постанови виготовлена 21 червня 2016 року.

Головуючий: суддя М. Б. Тітов