копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2016 р. Справа № 804/2633/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Захарчук-Борисенко Н.В. при секретарі - Татаренко Ю.В. за участю: представника позивача - Свінухова О.В. представника відповідача - Колупаєва О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юмін» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
11 травня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Юмін» (далі - ТОВ «Юмін», позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі -ДПІ у Жовтневому, відповідач) про визнання протиправним та скасувати податкового повідомлення - рішення № 0000261502 від 15.12.2015 року та підтвердження права ТОВ «Юмін» (код ЄДРПОУ 34823177) на бюджетне відшкодування податку на додану вартість на розрахункових рахунок, відображеного в рядку 23.2 декларації з ПДВ за серпень 2015 року на суму 2 582 209,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що за результатами проведеної документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Юмін» (код ЄДРПОУ 34823177) з питань достовірності нарахування суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2015 року було винесене спірне податкове повідомлення-рішення.
Позивач вважає висновки податкового органу такими, що не відповідають дійсності, а винесене на їх підставі податкове повідомлення-рішення таким, що порушує норми чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача пред'явлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача в судовому засідання пред'явлені позовні вимоги не визнала та зазначила, що позивачем не надано доказів використання придбаних послуг в оподатковуваних операціях в межах здійсненої господарської діяльності, а доводи позивача, наведені у позові, не спростовують самого факту встановлення зазначених порушень та не є підставою для скасування податкового повідомлення рішення. Крім того, платником податків до позову не додано документів, які спростовували факти встановлених порушень. За таких обставин просила у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Юмін» зареєстроване Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради свідоцтво про державну реєстрацію від 22.12.2006 року №12241020000032901 та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Жовтневому районі Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
В судовому засіданні встановлено, що старшим державним ревізором - інспектором сектору відшкодування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Г'У ДФС у Дніпропетровській області Одіяк Катериною Юріївною на підставі пп. 20.І.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 78.1.4 п, 78.1 ст. 78, п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Юмін» з питань правомірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку, відображеної у декларації з ГІДВ за серпень 1015 року (№9194902687 від 21.09.2015 р.) у сумі 2 582 209 грн.
Порушення виявлені під час перевірки знайшли своє відображення в акті №3734/15-2/34823177, а саме:
-в порушення вимог пункту 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-У (зі змінами внесеними Законами України), ТОВ «Юмін» відсутнє право на отримання суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку, відображену у рядку 23.2 декларації з ПДВ за серпень 2015 року у розмірі 2 582 209 грн.
За результатами вказаного акту, ДПІ у Жовтневому було винесено податкове повідомлення рішення від 15.12.2015 року №0000261502.
Правомірність та обґрунтованість податкового повідомлення-рішення 15.12.2015 року №0000261502 є предметом спору, який передано на вирішення суду.
Відповідно до п. 135.1 ст.138 Податкового кодексу України передбачено, що доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до статті 137, на підставі документів, зазначених у пункті 135.2 цієї статті, та складаються з:
доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до пункту 135.4 цієї статті;
інших доходів, які визначаються відповідно до пункту 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у пункті 135.3 цієї статті та у статті 136 цього Кодексу.
Відповідно до п.п.135.5.4 п.135.5 ст.135 ПК України, інші доходи включають: вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначена на рівні не звичайної ціни, суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, безнадійної кредиторської заборгованості, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротньо фінансової допомоги проводяться між платником податку та йогг відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи.
Згідно визначення, наведеного у пп.14.1.13 п.14.1 ст.14 ПК України безоплатно надані товари, роботи, послуги: а) товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів; б) роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості; в) товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.
Так, суд критично ставиться до висновків відповідача в акті перевірки щодо відсутності відповіді, ТОВ II «Кольорові метали» на лист Податкової інспекції від 19.10.2015 року № 37303/7/04-63-15-02-10 про проведення зустрічної перевірки, та, ненадання підприємством на нього відповіді, оскільки після складання Акту перевірки, за повідомленням керівника ТОВ II «Кольорові метали» Сальника Є.І., підприємство досі не отримувало такий лист, більш того, у акті відсутні будь-які докази направлення/отримання вказаного листа.
Судом встановлено, що ТОВ II «Кольорові метали» було надано ТОВ «Юмін» Податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за II квартал 2015 року, який було доставлено до Верхньодніпровської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області 18.08.2015 року.
А отже, зазначені у Акті перевірки доводи відповідача, щодо неподання такого розрахунку ТОВ II «Кольорові метали» та, відповідно, неможливості встановлення походження експортованого ТОВ «Юмін» товару не відповідають дійсності.
Крім того, суд звертає увагу на те, що зазначене Податковою інспекцією у Акті перевірки факту відсутності у підприємства ТОВ «Юмін» такого виду діяльності, як «надання в оренду та експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна», що унеможливлює передачу останнім майна (основних засобів) в оренду та свідчить про придбання основних засобів у ТОВ «Проско Ресурси» у грудні 2014 року задля іншої мети.
Натомість відповідно до діючого Статуту ТОВ «Юмін» від 2011 року, де п. 5.1. визначено, що у відповідності з предметом і головними цілями створення та діяльності товариство здійснює діяльність у напрямках, серед яких встановлено також «торгівля нерухомістю, послуги по придбанню, реалізації, обміну, обліку, оренди нерухомості та іншого майна».
Так, відповідно до ст. 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше, зокрема, п. (б) названої статті - дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства.
Згідно п. 32. Постанови Кабінету Міністрів України № 450 від 21 травня 2012 року, якщо митне оформлення товарів здійснювалося з використанням електронної митної декларації (митної декларації, заповненої у звичайному порядку, тимчасової митної декларації, періодичної митної декларації, додаткової декларації), не пізніше наступного робочого дня після її оформлення така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, яка її оформила, Держмитслужбою надсилається ДПС.
Повідомлення про фактичне вивезення товарів за межі митної території України, які поміщені у митні режими, визначені абзацом третім пункту 30 цього Положення. засвідчене електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи Держмитслужби, надсилається Держмитслужбою ДПС:
Електронна митна декларація, а також повідомлення про фактичне вивезення товарів за межі митної території України надсилаються Держмитслужбою ДПС в узгоджених ними форматах за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем.
Всі операції щодо експортування продукції та її декларуванні були оформлені ТОВ «Юмін» відповідно до вищевказаних вимог Податкового кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів Україні № 450 від 21 травня 2012 року, що підтверджується відповідними додатками, які містять зведенні таблиці з усією необхідною інформацією.
Також викладене повністю підтверджується засобами інформаційно- телекомунікаційних систем, засвідчених електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи Держмитслужби .
Так, згідно ч. 1 ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
За наведених обставин ТОВ «Юмін» правомірно реалізував, надане чинним законодавством, право на нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2015 року.
В силу ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Частиною 2 цієї статті визначено, що у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене суд приходить до висновку, що ТОВ «Юмін» має право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок, відображений в рядку 23.2 декларації з ПДВ за серпень 2015 року на суму 2 582 209 грн., а винесене податкове повідомлення-рішення №0000261502 від 15.12.2015 є протиправним, а тому підлягає скасуванню з викладених підстав.
Частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Юмін» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного Управління ДФС у Дніпропетровській області №0000261502 від 15.12.2015 р.
Присудити із Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юмін» (код ЄДРПОУ 34823177) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1 378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складено 03 червня 2016 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 03.06.2016 р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді Н.В. Захарчук-Борисенко Н.В. Захарчук-Борисенко В.В.Кухар