Ухвала суду № 58530311, 21.06.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2016
Номер справи
815/7008/15
Номер документу
58530311
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

21 червня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/7008/15

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Танасогло Т.М.,

суддів - Бойка А.В.,

- Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою приватного нотаріусу Київського міського нотаріального округу Суперфіна Бориса Михайловича на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до приватного нотаріусу Київського міського нотаріального округу Суперфіна Бориса Михайловича, Суворовського відділу ДВС Одеського міського управління юстиції, за участю третіх осіб: товариства з обмеженою відповідальністю "КЕЙ-КОЛЕКТ", Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, про визнання протиправним та скасування рішення, запису, постанов,-

В С Т А Н О В И Л А:

У грудні 2015 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до приватного нотаріусу Київського міського нотаріального округу Суперфіна Б.М., Суворовського відділу ДВС Одеського міського управління юстиції, за участю третіх осіб: товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) "КЕЙ-КОЛЕКТ"), Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, з урахуванням уточнень, про:

- визнання протиправним та скасування рішення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Суперфіна Б.М. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний №23336380 від 01 серпня 2015 року;

- скасування запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень №10644016 про реєстрацію права власності;

- скасування постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження серія та номер 41166935 від 19 грудня 2013 року (номер запису про обтяження 3984120);

- скасування постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження серія та номер 36859540 від 27 червня 2013 року (номер запису про обтяження 1452077);

- скасування постанови про відкриття виконавчого провадження В-14/332 ВП №24145547 від 03 лютого 2011 року (реєстраційний номер обтяження 10792600);

- скасування постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження №ВП 34718485 В-25/844 від 12 жовтня 2012 року (номер запису про обтяження 13112596).

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 січня 2016 року адміністративний позов - задоволено повністю.

10 лютого 2016 року приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Суперфін Б.М. звернувся з апеляційною скаргою на вищезазначену постанову.

Під час розгляду справи, колегією суддів встановлено, що відповідно до листа Головного територіального управління юстиції в Одеській області Одеського міського управління юстиції від 07.04.2016р. за №02-13/608 третя особа по справі - Реєстраційна служба Одеського міського управління юстиції перебуває в стадії припинення з 03.03.2016р.

Судом встановлено, що у відповідності до п. 1-2 постанови КМУ від 21 січня 2015 N 17 "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" - ліквідовано Державну реєстраційну службу та Державну виконавчу службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.

Таким чином, Міністерство юстиції є правонаступником Державної реєстраційної служби та Державної виконавчої служби, що ліквідуються, в частині реалізації державної політики у сферах, зазначених у пункті 1 цієї постанови.

Згідно п. 7 постанови КМУ від 2 липня 2014 р. N 228 "Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України" Мін'юст здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні територіальні управління юстиції Мін'юсту в Автономній Республіці Крим, в областях, мм. Києві та Севастополі, а також районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції.

Відповідно до наказу МЮУ від 26.03.2011 N 1707/5 "Про затвердження положень про територіальні органи Міністерства юстиції України" затверджено Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі.

Пунктом 1 наказу N 1707/5 встановлено, що Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головне територіальне управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України та є його територіальними органами.

Головне територіальне управління юстиції є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням (п. 15 наказу N 1707/5).

Суд також врахувує, що у відповідності до наказу МЮУ від 01.03.2016 N 571/5 "Про Типову структуру головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі" (зі змінами від 06.05.2016р.) в структурі ГТУ відсутні відділи (сектори) державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а тому на даний час в структурі Міністерства юстиції відсутній орган на здійснення функцій реєстратора речових прав.

26.11.2015 прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 834-VIII), яким змінено систему органів, що здійснюють державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, про що внесено відповідні зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 1952-IV).

Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 1952-IV, суб'єктами державної реєстрації прав визначено виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, акредитованих субєктів.

Водночас, п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 834-VIII встановлено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, не пізніше 30.04.2016.

Отже, з аналізу наведених норм вбачається, що після 30.04.2016 територіальні органи Міністерства юстиції України, припинили здійснення повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Суб'єктами державної реєстрації речових прав на нерухоме майно визначено виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, акредитовані суб'єкти.

Як вбачається з п. 2.2 Положення про юридичний департамент Одеської міської ради (в новій редакції із змінами), яке затверджено рішенням Одеської міської ради №248 від 03.02.2016р.- завданнями та функціями Департаменту є проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, ведення Державного реєстру, ведення реєстраційних справ.

Відповідно до статті 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якої стадії адміністративного процесу заміну відповідно сторони чи третьої особо її правонаступником.

Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Таким чином, оскільки судом встановлено факт вибуття третьої особи по справі, то судова колегія вважає за необхідне здійснити заміну третьої особи - Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції на її правонаступника - Юридичний департамент Одеської міської ради.

Керуючись ст.ст. 55, 189, 190 КАС України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А :

Замінити третю особу - Реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції на її правонаступника - Юридичний департамент Одеської міської ради (пл. Думська, 1, м. Одеса, 65004).

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Т.М.Танасогло

Суддя: А.В.Бойко

Суддя: О.В.Яковлєв