У Х В А Л А
Справа № 802/4058/15-а
24 червня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гонтарука В. М.
суддів: Білої Л.М. Граб Л.С.
розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника приватного підприємства "Агропромислова фірма "Іззія" про заміну відповідачів по справі за адміністративним позовом приватного підприємства "Агропромислова фірма "Іззія" до реєстраційної служби Чечельницького районного управління юстиції, Вінницького районного управління юстиції Вінницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів : ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4, ОСОБА_5, приватне акціонерне товариство "Продовольча компанія" Поділля" про визнання протиправними та скасування рішень,
В С Т А Н О В И В :
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, приватне акціонерне товариство "Продовольча компанія "Поділля" подало апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись при цьому на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
Ухвалами Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2016 року було відкрито та призначено до судового розгляду апеляційну скаргу на вищезазначене судове рішення на 21 червня 2016 року.
Однак, в зв'язку з неявкою сторін по справі, розгляд даної адміністративної справи було відкладено на 12 липня 2016 року.
22 червня 2016 року на адресу Вінницького апеляційного адміністративного суду від представника позивача надійшла заява про заміну відповідачів по справі, а саме реєстраційних служб Чечельницького районного управління юстиції та Вінницького районного управління юстиції Вінницької області на Чечельницьку районну державну адміністрацію та на Вінницьку районну державну адміністрацію Вінницької області.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення заяви представника позивача та необхідність заміни неналежних відповідачів при апеляційному розгляді справи.
Розгляд даної заяви регламентовано статтею 52 КАС України.
Судом встановлено, що 26.11.2015 року прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень "( далі - Закон№ 834-VIIІ).
Так, законом України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень " № 1952 - IV, в редакції Закону № 834 - VIIІ змінено систему органів, що здійснюють державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
На виконання положень Закону № 1952- IV, в редакції Закону № 834 - VIIІ, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 25.12.2015 року № 1127, якою затверджено новий Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ( далі Порядок № 1127).
Крім того, пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 26.11.2015 року № 834 - VIIІ встановлено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майн ота їх обтяжень на території відповідних адміністративно - територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та /або республіканського Автономної республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києв та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. але не пізніше 30.04.2016 року.
Отже, зазначеними нормативно - правовими актами внесено зміни до системи органів здійснення державної реєстрації та передбачено існування перехідного періоду до 30.04.2016 року.
Пунктом 3 Наказу Міністерства юстиції України від 29.12.2015 року № 2791/15 " Про затвердження Змін до положень про територіальні органи Міністерства юстиції України в частині реалізації повноважень у сферах державної реєстрації" (далі - Наказ № 2791/15) установлено, що до набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про припинення надання послуг органам державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції України, у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на території відповідної адміністративно територіальної одиниці (не пізніше 30.04.2016 року) такі органи здійснюють повноваження суб'єктів державної реєстрації відповідно до законодавства.
В силу пункту1 Положення про районні, у містах, міські ( міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 року № 1707/5 (далі - Положення № 1707/5) районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції є територіальними органами Міністерства юстиції України (далі - Положення).
Отже, уповноваженими органами у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у перехідний період до 30.04.2016 року, в контексті Наказу № 2791/5 та в силу пункту 1 Положення № 1707/5 були районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 261-р Київ " Про припинення надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців деяким органам державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції " реєстраційні служби Вінницького районного управління юстиції та Чечельницького районного управління юстиції Вінницької області припинили надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців.
Згідно п.2 ч. 1 ст. 6 Закону України " Про внесення змін до Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації прав становлять суб'єкти державної реєстрації прав, зокрема виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києі та Севастополі державні адміністрації.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що повноваження з державної реєстрації речових прав реєстраційних служб Чечельницького районного управління юстиції та Вінницького районного управління юстиції Вінницької області було передано до місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, а саме до Чечельницької районної державної адміністрації та Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області.
Отже з врахуванням вказаних обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для заміни відповідачів при розгляді апеляційної скарги - реєстраційних служб Чечельницького районного управління юстиції та Вінницького районного управління юстиції Вінницької області на Чечельницьку районну державну адміністрацію та на Вінницьку районну державну адміністрацію Вінницької області.
Керуючись ст. 52 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
1.Задовольнити заяву представника приватного підприємства "Агропромислова фірма "Іззія" про заміну відповідачів по вказаній справі.
2. Замінити відповідача - реєстраційну службу Чечельницького районного управління юстиції Вінницької області на - Чечельницьку районну державну адміністрацію Вінницької області.
3. Замінити відповідача - реєстраційну службу Вінницького районного управління юстиції Вінницької області на - Вінницьку районну державну адміністрацію Вінницької області;
4. Копію ухвали направити сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий Гонтарук В. М. Судді Біла Л.М. Граб Л.С.