Ухвала суду № 58505184, 22.06.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2016
Номер справи
815/1769/16
Номер документу
58505184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/1769/16

Категорія: 12.3 Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.,

при секретарі Жигайлової О.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про стягнення недоотриманої одноразової грошової допомоги, -

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив стягнути з Державної служби України з надзвичайних ситуацій (код за ЄДРПОУ 38516849) на його користь (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) недоотриману одноразову грошову допомогу у розмірі 168399,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем по справі не належним чином виконано свої зобов`язання по виплаті одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 34-39 КАС України, в судове засідання не з'явились, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що полковник служби цивільного захисту ОСОБА_1 проходив службу цивільного захисту в ДСНС України на посаді начальника Білгород-Дністровського районного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області.

Наказом ДСНС України від 23.11.2015 року № 649 о/с ОСОБА_1 був звільнений зі служби цивільного захисту у запас Збройних Сил України за пп.2 п.176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року № 593.

Відповідно до наказу Головного управління ДСНС України в Одеській області від 07.12.2015 року № 1701 ОСОБА_1 виключено із кадрів ДСНС України та знято з усіх видів забезпечення.

08.12.2015 року ОСОБА_1 була встановлена II група інвалідності строком до 01.01.2017, що підтверджується довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках № 125979 та довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААВ № 788956.

Згідно з витягом з протоколу засідань Центральної лікарської-експертної комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 14.01.2016 року захворювання позивача пов'язані з проходженням служби, які визначено в свідоцтві про хворобу від 11.11.2015 № 1763, виданим ЦЛЕК ДСНС України згідно особистої заяви.

Головне управління ДСНС України в Одеській області листом від 28.12.2015 року № 03/7559/15 відповідно до пункту 6 Порядку виплати одноразової грошової допомоги № 908 направило до ДСНС України всі матеріали для призначення одноразової грошової допомоги.

Відповідно до довідки від 15.12.2015 року № 02/358/15 наданої Головним управління ДСНС України в Одеській області розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за останньою посадою, яку від займав на день звільнення для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою № 908, складався з: посадового окладу - 1450,00 грн.; окладу за спеціальним званням - 135,00 грн.; відсоткової надбавки за вислугу років - 634,00 грн.; всього - 2219,00 грн.

Згідно протоколу засідання Комісії ДСНС України з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту від 08.02.2016 року № 1 ОСОБА_1 як інваліду II групи було вирішено виплатити згідно із пп.2 пп2 Порядку виплати одноразової грошової допомоги № 908 одноразову грошову допомогу у сумі 93198,00 грн.

21.03.2016 року Головне управління ДСНС України в Одеській області на підставі поданої заяви видало довідку № 01/203/11 про розмір грошового забезпечення на день звільнення начальника Білгород-Дністровського районного відділу Головного управління ДСНС України в Одеській області полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1.

Відповідно до зазначеної довідки розмір грошового забезпечення на день звільнення ОСОБА_1 складався з: посадового окладу - 1450,00 грн.; окладу за спеціальним званням - 135,00 грн.; відсоткової надбавки за вислугу років - 634,00 грн.; надбавки за виконання особливо важливих завдань - 1109,50 грн.; премії по підсумкам роботи за місяць - 2900,00 грн.; всього - 6228,50 грн.

В зв'язку з цим ОСОБА_1 вважає, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій невірно визначила розрахунок одноразової грошової допомоги.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій визначила розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у сумі 93198,00 грн. на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 15.12.2015 року № 02/358/15 та виплатила її ОСОБА_1 обґрунтовано та законно. Тобто відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно до ч. 2 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно до ч. 1 ст. 115 Кодексу цивільного захисту України держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до ч. 2 ст. 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 року № 593 затверджено Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, яке визначає порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулює питання, пов'язані з перебуванням громадян України у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту.

Відповідно до п.2 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких іншіх осіб» від 07.11.2007 року № 1294 встановлено, що розмір грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, що сталися до набрання чинності цією постановою, визначається відповідно до розміру грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за спеціальне звання, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячної 100-відсоткової надбавки відповідно до законодавства) за останньою посадою, яку займали такі особи на день загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року N 644).

Таким чином, колегія суддів зазначає, що у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, що сталися до 01.01.2008 року розмір грошової допомоги визначається відповідно до розміру грошового забезпечення.

Однак, постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 908 затверджено «Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» (далі-Порядок 908).

Відповідно до п. 1 Порядку 908 у разі загибелі (смерті) осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту під час виконання службових обов'язків сім'ям загиблих (померлих), а за відсутності сім'ї батькам та утриманцям таких осіб виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблих (померлих) за останніми посадами, які вони займали.

Згідно до п.п. 2 п. 2 Порядку 908 грошова допомога виплачується особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі: 42-місячного грошового забезпечення - інвалідам II групи.

Відповідно до п. 3 Порядку 908 розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.

Колегія суддів зазначає, що військомва слумжба - державна служба особливого характеру, яка полягає в професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я та віком громадян країн, пов'язаній із захистом своєї Батьківщини.

Відповідно до ч.1 ст.101 Кодексу цивільного захисту України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Таким чином до правовідносин, що виникли між позивачем та державою в особі ДСНС України, не може бути застосовано норми ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а тому підстави для врахування положень цього закону під час нарахування грошової допомоги відсутні.

Іншого нормами законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини не передбачено, а тому відповідач, здійснюючи виплату спірної допомоги за правилами наведених норм Кодексу цивільного захисту України і Порядку № 908 прав позивача не порушив.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що постанова Одеського окружного адміністративного суду ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2016 року - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів. Особи, які брали участь у справі, однак не були присутні у судовому засіданні апеляційної інстанції, мають право подати касаційну скаргу протягом 20 днів з дня отримання копії ухвали.

Повний текст рішення виготовлено 24.06.2016 року.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: Л.Є. Зуєва

Суддя: А.Г. Федусик