Постанова № 58501203, 13.06.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.06.2016
Номер справи
826/27927/15
Номер документу
58501203
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ПРЕДСТАВНИЦТВО "СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ДОГУШ АЛАРКО ЄДА"
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 червня 2016 року № 826/27927/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні

за позовом Спільного підприємства "Догуш Аларко Єда" в особі Представництва

"Спільне підприємство "Догуш Аларко Єда"

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного

управління Державної фіскальної служби у місті Києві

про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в особі Спільного підприємства "Догуш Аларко Єда" в особі Представництва "Спільне підприємство "Догуш Аларко Єда" (надалі - Позивач), звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (надалі - Відповідач) про зобов'язати Державну податкову інспекцію в Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві в порядку та строки встановлені законодавством України розглянути заяву про припинення платника податків (заяву за формою 8- ОПП), подану 17.10.2014 року Представництвом «Спільне підприємство «Догуш Аларко Єда» (податковий номер: 26609508); встановити Державній податковій інспекції в Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві строк до 1 (один) місяця на виконання рішення Суду з дня набрання ним законної сили, про що надати Суду відповідний звіт.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що через бездіяльність Відповідача Представництво (Позивач) позбавлене можливості здійснити процедуру припинення (ліквідації) у відповідності до закону, оскільки перевірка Контролюючим органом не здійснена і за результатами перевірки Позивачу не видано відповідних документів, які Представництво (Позивач) зобов'язано подати до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України для закриття Представництва.

Представник Відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, відповідно до вимог статей 35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України. Позиції щодо позовних вимог суду не надали.

Враховуючи, що в судове засідання не прибув представник Відповідача, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.

Представництво «Спільного підприємства «Догуш Аларко Єда» (далі - Представництво) є зареєстрованим в Україні представництвом іноземної компанії Спільне підприємство «Догуш Аларко Єда», що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію Представництва від 19.12.2013 р. №ПІ -4369.

Представник Позивача зазначає, що Представництво здійснювало в Україні субпідрядні проектні роботи під час будівництва терміналу «Д» Державного міжнародного аеропорту «Бориспіль». У зв'язку із закінченням будівельних робіт та здачею в експлуатацію об'єкта будівництва, мета, з якою створювалось Представництво, була досягнута. Проектні та будівельні роботи було закінчено. Виникла необхідність у припиненні діяльності Представництва у встановленому законодавством України порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, зборами Ради Акціонерів Спільного підприємства «Догуш Аларко Єда» № 34 від 15 квітня 2014 року було прийняте рішення про ліквідацію Представництва. Головою ліквідаційної комісії Представництва призначено Шидловську С.М.

Так, 2 та 17 жовтня 2014 року Головою ліквідаційної комісії Представництва до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві було подано листи за № 5 та № 6 з доданими документами, у тому числі 17.10.2014 року разом із заявою за Формою № 8-ОПП, та проханням провести перевірку та зняти Представництво з обліку в органах ДФС в межах строку, встановленого законом, у зв'язку з припиненням (ліквідацією) Представництва.

Крім того, 13 листопада 2015 року Головою ліквідаційної комісії Представництва до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві повторно подано лист з оригіналом довідки № 4-ОПП Представництва, у якому було викладено прохання провести перевірку та зняти Представництво з обліку в органах ДФС.

Позивач наголошує, що станом на час звернення до Суду з відповідним позовом перевірка Відповідачем не призначена та не розпочата, чим порушено право Позивача на припинення діяльності його Представництва.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про часткове обґрунтування позовних вимог, виходячи з наступного.

Як встановлено Судом, зборами Ради Акціонерів Спільного підприємства «Догуш Аларко Єда» № 34 від 15 квітня 2014 року було прийняте рішення про ліквідацію Представництва. Головою ліквідаційної комісії Представництва призначено Шидловську С.М.

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.91 р. № 959-ХІІ, Представництво іноземного суб'єкта господарської діяльності - установа або особа, яка представляє інтереси іноземного суб'єкта господарської діяльності в Україні і має на це належним чином оформлені відповідні повноваження.

З метою впорядкування механізму реєстрації припинення представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні було розроблено Інструкцію про порядок реєстрації представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні, яка затверджена наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 18 січня 1996 р. N 30 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24 січня 1996 р. за N 34/105 (надалі - Інструкція № 30).

Відповідно до ст. 5 Закону N 959-XII, представництво юридичної особи - нерезидента в Україні відкривається (реєструється) як представництво, яке представляє інтереси такого нерезидента в Україні без наміру здійснення таким представництвом підприємницької (господарської) діяльності на території України.

Згідно з п. 15 Інструкції №30, діяльність представництва іноземного суб'єкта господарської діяльності припиняється: у разі ліквідації іноземного суб'єкта господарської діяльності, який має своє представництво в Україні; у разі припинення дії угоди з іноземною державою, якщо представництво відкрито на підставі такої угоди і це прямо передбачено положеннями угоди; за рішенням іноземного суб'єкта господарської діяльності, який відкрив представництво; у разі невиконання іноземним суб'єктом господарської діяльності або представництвом вимог законодавства України, в тому числі положень цієї Інструкції, діяльність представництва припиняється в судовому порядку. У разі припинення діяльності представництва іноземного суб'єкта господарської діяльності Міністерство приймає рішення про скасування запису в Реєстрі представництв та вилучення Свідоцтва, про що повідомляється представництву у письмовій формі.

Відповідно до п. 11.1 розд. XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 N 1588 (надалі - Порядок), платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючий орган за основним місцем обліку про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації).

Юридичні особи, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та відомості щодо яких не містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) (у тому числі військові частини), зобов'язані подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такі документи: заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою N 8-ОПП (додаток 14 до Порядку), дата якої фіксується в журналі за формою N 6-ОПП; оригінал довідки за формою N 4-ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення; копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) (п. 11.2 розд. XI Порядку).

Контролюючий орган після отримання першого із документів, що свідчить про прийняття рішення про припинення юридичної особи або закриття відокремленого підрозділу юридичної особи, про що робиться запис у журналі за формою N 6-ОПП, розпочинає та проводить процедури, передбачені розд. XI Порядку.

За результатами проведення відповідних заходів у зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків, але не пізніше дня закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог, відповідальні працівники таких підрозділів (органів) вносять до Єдиного банку даних юридичних осіб або підтверджують інформацію щодо наявності/відсутності заборгованості зі сплати податків і зборів (п. 11.8 розд. XI Порядку).

Якщо розпочато процедуру, зокрема припинення юридичної особи, припинення (закриття) постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, контролюючим органом приймається рішення про проведення (непроведення за підставами, встановленими пунктами 11.11 та 11.12 розд. XI Порядку) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі.

Призначається перевірка у такі строки: не пізніше десяти робочих днів з дати отримання відомостей про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; протягом десяти робочих днів після одержання того документа, що надійшов до контролюючого органу першим, в інших випадках (п. 11.9 розд. XI Порядку).

У відповідності до пунктами 11.17 та 11.19 розд. XI Порядку, Після проведеної документальної позапланової перевірки платника податків та його відокремлених підрозділів та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань такого платника податків та його відокремлених підрозділів, у разі відсутності заперечень контролюючого органу щодо здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи, визначених пунктом 11.27 цього розділу, та встановлення факту відсутності заборгованості платника податків та його відокремлених підрозділів перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, контролюючий орган складає довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за формою № 22-ОПП (додаток 20). Така довідка надсилається відповідальній особі платника податків. За зверненням комісії з припинення (ліквідаційної комісії), ліквідатора, іншої особи, яку за даними Єдиного державного реєстру (згідно з рішенням про припинення) призначено відповідальною за проведення процедур припинення юридичної особи, довідка за формою № 22-ОПП може бути видана такій особі безпосередньо у контролюючому органі, але не пізніше третього робочого дня, що настає за днем реєстрації довідки у контролюючому органі. Після закінчення триденного строку довідка надсилається поштою. Платникам податків, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру, а також щодо яких законом або нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України для проведення реєстрації ліквідації, реорганізації, закриття або припинення діяльності платника податків вимагається довідка про зняття з обліку платника податків, замість довідки за формою № 22-ОПП видається довідка про зняття з обліку платника податків за формою № 12-ОПП. З моменту видачі довідки за формою № 12-ОПП такий платник податків уважається знятим з обліку у контролюючому органі за умови реєстрації його припинення відповідно до законодавства або внесення запису про припинення до відповідного державного реєстру.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем подано Відповідачу заяву відповідної форми, а останнім не надано жодної відповіді на неї, як і не вчинено передбачених законом дій, Суд приходить до висновку, що Відповідачем допущено бездіяльність щодо не розгляду заяви Позивача та не вчинення жодних дій передбачених законодавством.

З метою захисту порушених прав Позивача, Суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язати Державну податкову інспекцію в Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві в порядку та строки встановлені законодавством України розглянути заяву про припинення платника податків (заяву за формою 8- ОПП), подану 17.10.2014 року Представництвом «Спільне підприємство «Догуш Аларко Єда» (податковий номер: 26609508) підлягають задоволенню.

В частині позовних вимог щодо встановлення Державній податковій інспекції в Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві строк до 1 (один) місяця на виконання рішення Суду з дня набрання ним законної сили, Суд зазначає наступне.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу зазначеної норми Закону слідує, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком Суду, та має застосовуватися у виключних випадках.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог частково.

Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Державну податкову інспекцію в Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві в порядку та строки встановлені законодавством України розглянути заяву про припинення платника податків (заяву за формою 8- ОПП), подану 17.10.2014 року Представництвом «Спільне підприємство «Догуш Аларко Єда» (податковий номер: 26609508).

3. В частині інших позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Державної податкової інспекції в Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань на користь Представництвом «Спільне підприємство «Догуш Аларко Єда» (податковий номер: 26609508) судові витрати в розмірі 1218 грн.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.Б. Федорчук