Ухвала суду № 58499294, 23.06.2016, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
23.06.2016
Номер справи
924/341/15
Номер документу
58499294
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

УХВАЛА

"23" червня 2016 р.Справа № 924/341/15

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Яроцький А.М., розглянувши матеріали справи

за позовом Полонського підприємства теплових мереж м. Полонне Хмельницької області

до Полонської міської ради м. Полонне Хмельницької області

про стягнення 10 435,30 грн. за договором про надання послуг із прибирання снігу №12 від 01.02.2012р. та 54 149,27 грн. за договором про виконання робіт від 03.12.2012р. (скарга на бездіяльність управління Державної казначейської служби України у Полонському районі)

Представники сторін: не з'явились

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 29.04.2015р. задоволено позов Полонського підприємства теплових мереж м. Полонне Полонський район Хмельницької області до Полонської міської ради м. Полонне Полонський район Хмельницької області про стягнення 10 435,30 грн. за договором про надання послуг із прибирання снігу №12 від 01.02.2012р. та 54 149,27 грн. за договором про виконання робіт від 03.12.2012р. Присуджено до стягнення з Полонської міської ради (Хмельницька обл., м. Полонне, вул. Л.Українки, 113, код 04060743) на користь Полонського підприємства теплових мереж (Хмельницька обл., м.Полонне, вул. Л.Українки, 93, код 14151398) 64584,57 грн., 1827,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

На примусове виконання вищевказаного рішення суду 12.05.2015р. видано наказ.

31.05.2016р. на адресу суду від Полонського підприємства теплових мереж повторно надійшла скарга на бездіяльність Управління державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області, в якій останній просить суд:

- визнати незаконними дії Управління державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області, що полягають у відмові виконання рішення суду та у поверненні без виконання наказу господарського суду Хмельницької області №924/341/15 від 12.05.2015р.;

- зобов'язати Управління державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області прийняти до виконання наказ господарського суду Хмельницької області №924/341/15 від 12.05.2015р.;

- зобов'язати Управління державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області вжити усіх передбачених законодавством заходів, для виконання рішення господарського суду Хмельницької області у справі №924/341/15.

В обґрунтування даної скарги скаржник зазначає, що 10.05.2016р. Управління Державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області повернуло на підприємство наказ господарського суду Хмельницької області №924/341/15 від 12.05.2015р. без виконання. Зазначені дії мотивовані тим, що відповідно до вимог п.п. 2, 3, 24 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845, органами казначейства виконуються рішення про стягнення коштів з боржників, реєстраційні рахунки яких відкриті у відповідних органах казначейства. В Управлінні Державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області відсутні відкриті рахунки Полонської міської ради, натомість відкриті рахунки Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади.

Полонське підприємство теплових мереж не погоджується з зазначеними діями Управління Державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області та поверненням виконавчого документа без виконання з підстав не передбачених Порядком. Крім того, позивач у вищевикладеній скарзі просив суд відновити строк на подання скарги на бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області.

Ухвалою суду від 01.06.2016р. відновлено скаржнику строк звернення із скаргою та призначено скаргу до розгляду в судовому засіданні.

09.06.2016р. на адресу суду надійшли письмові пояснення представника Управління Державної казначейської служби України у Полонському районі, в яких останній просить у задоволенні скарги відмовити. У поясненнях зазначено про правомірність повернення виконавчого документа без виконання у зв'язку з відсутністю рахунків Полонської міської ради в органі казначейства, що унеможливлює виконання рішення суду. При цьому повідомлено, що органи казначейства не є органами Державної виконавчої служби, з огляду на що оскарження їх дій нормами ГПК України не передбачено.

09.06.2016р. на адресу суду від відповідача надійшов лист, в якому останній заперечує щодо поданої скарги на бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Полонському районі. Відповідач вважає відмову Управління Державної казначейської служби України щодо неможливості здійснювати стягнення коштів з Полонської міської ради обґрунтованою та такою, що відповідає вимогам чинного законодавства. У листі зазначено, що внаслідок утворення та реєстрації окремої юридичної особи - виконавчого комітету Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади, було закрито всі наявні рахунки по Полонській міській раді, з яких здійснювалось перерахування коштів. Всі операції щодо перерахування коштів на даний час здійснюються з новоутвореної юридичної особи, а тому Управління Державної казначейської служби України не має можливості здійснювати перерахування коштів згідно наказу про примусове виконання рішення суду. Відповідач просить суд проводити розгляд справи без участі уповноваженого представника міської ради.

До судового слухання справи від скаржника факсом надійшло клопотання про розгляд скарги без представника підприємства. При цьому позивач підтримує скаргу в повному обсязі.

Представники сторін та Управління Державної казначейської служби у Полонському районі Хмельницької області в судове засідання 23.06.2016р. не з'явились.

У відповідності до ст. 1212 ГПК України неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.

При розгляді поданої позивачем скарги, судом враховується таке:

У ст. 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Згідно зі ст. 116 ГПК України виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом. Після набрання судовим рішенням законної сили наказ видається за заявою стягувачу чи прокурору, який здійснював у цій справі представництво інтересів громадянина або держави в суді, або надсилається стягувачу рекомендованим чи цінним листом.

За змістом ч. 2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На виконання ч. 2 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" і п. 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - Порядок).

Цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Як встановлено судом, із виданого на виконання судового рішення наказу №924/341/15 від 12.05.2015р. вбачається, що боржником визначено Полонську міську раду, яка була відповідачем у справі.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Згідно з ч.ч. 3, 6, 7, 9 ст. 16 Закону матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема доходи місцевих бюджетів, інші кошти. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти. Сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні ради мають печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України.

Сільські, селищні, міські, районні у містах, районні, обласні ради мають печатки із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, рахунки в установах банків України (частина 9 статті 16 вказаного Закону).

Згідно зі статтею 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: 1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; 2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; 3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України; 4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами. В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - органи Казначейства України), бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.

В п. 12 ст. 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими. В п. 47 цієї статті вказано, що розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань, довгострокових зобов'язань за енергосервісом та здійснення витрат бюджету є розпорядником бюджетних коштів.

Отже, міська рада затверджує місцеві бюджети, уповноважена на здійснення витрат бюджету.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

В силу приписів п. 3 ч. 2 вказаної статті Бюджетного кодексу України головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

Згідно з п. 26 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).

Для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з пунктом 47 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок (п. 48 Порядку).

За змістом листа №190 від 27.04.2015р., який отримано начальником управління ОСОБА_1 27.04.2015р., Полонське підприємство теплових мереж направило Управлінню Державної казначейської служби України у Полонському районі наказ від 12.05.2015р. №924/341/15 дійсний для пред'явлення до 12.05.2016р. та копію рішення суду від 29.04.2015р. №924/341/15 для виконання.

Листом від 06.05.2016р. №01-16/251, Управління Державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області повернуло вищезазначений наказ суду без виконання, мотивуючи відсутністю відкритих рахунків Полонської міської ради. Натомість повідомлено про відкриті рахунки Виконавчого комітету Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади.

У п. 9 Порядку визначено, що орган Казначейства повертає:

1) виконавчий документ стягувачеві у разі, коли:

виконавчий документ:

- не підлягає виконанню органом Казначейства;

- подано особою, що не має відповідних повноважень;

- предявлено до виконання з пропущенням установленого строку;

- видано або оформлено з порушенням установлених вимог;

рішення про стягнення коштів не набрало законної сили, крім випадків, коли судове рішення про стягнення коштів допущено до негайного виконання в установленому законом порядку;

суми коштів, зазначених у судовому рішенні про стягнення коштів, повернуті стягувачеві за поданням органу, що контролює справляння надходжень бюджету, або за рахунок таких коштів виконано грошові зобовязання чи погашено податковий борг стягувача перед державним або місцевим бюджетом;

відсутній залишок невідшкодованого податку на додану вартість, узгоджений із стягувачем;

стягувач відмовився від виконання виконавчого документа або відкликав його без виконання;

наявні інші передбачені законом випадки;

2) документи та відомості, зазначені у пункті 7 цього Порядку, органу державної виконавчої служби у разі, коли:

рішення про стягнення коштів не підлягає виконанню Казначейством;

документи та відомості подано особою, що не має відповідних повноважень, або не у повному обсязі.

При цьому наявність інших визначених Законом підстав для повернення органом Державної казначейської служби України виконавчого документа стягувачу має бути чітко встановлена правовою нормою. Такі підстави підлягають обмеженому (вузькому), а не розширеному тлумаченню, оскільки відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (п.4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.01.2016р. №01-06/131/16 "Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних із застосуванням господарськими судами Закону України "Про виконавче провадження").

Відповідно до п. 15 Порядку дії органів Казначейства з виконання виконавчих документів можуть бути оскаржені до Казначейства або суду.

Судом встановлено, що у виданому на виконання рішення господарського суду наказі від 12.05.2015р. не вказано, що відповідне стягнення має відбутись саме з рахунку Полонської міської ради, а тому, з урахуванням наведених положень, стягувач не позбавлений можливості стягнути заборгованість Полонської міської ради з відповідних рахунків головного розпорядника коштів місцевого бюджету у визначеному законодавством порядку (аналогічна позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 30.12.2015р. у справі №5010/1400/2012-28/99).

Згідно із статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Між тим, незважаючи на зазначені норми відмова Управління Державної казначейської служби України у Полонському районі у виконанні судового рішення та повернення наказу з наведених підстав означає, що судове рішення у даній справі не зможе бути виконано взагалі, що суперечило б приписам наведених вище норм.

Отже враховуючи викладене, виконання рішення господарського суду Хмельницької області від 29.04.2015р. в даній справі повинно відбуватись за рахунок коштів місцевого бюджету незалежно від наявності рахунку Полонської міської ради в Управлінні ДКС (аналогічна позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 06.10.2015р. у справі №5016/1182011(17/2).

Відповідно до ст. 1212 ГПК України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.

За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.

При цьому господарський суд не вправі самостійно вчиняти ті чи інші дії, пов'язані із здійсненням виконавчого провадження, замість державного виконавця (наприклад, відкривати або закінчувати виконавче провадження), але може зобов'язати державного виконавця здійснити передбачені законом дії, від вчинення яких той безпідставно ухиляється (п. 9.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17.10.2012р. "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України").

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати доводи Полонського підприємства теплових мереж правомірними та: 1. визнати незаконними дії Управління державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області, що полягають у поверненні без виконання наказу господарського суду Хмельницької області №924/341/15 від 12.05.2015р.; 2. зобов'язати Управління державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області прийняти до виконання наказ господарського суду Хмельницької області №924/341/15 від 12.05.2015р.; 3. зобов'язати Управління державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області вжити усіх передбачених законодавством заходів для виконання рішення господарського суду Хмельницької області у справі №924/341/15.

Керуючись ст.ст. 86, 1212 Господарського процесуального кодексу України, Суд -

У Х В А Л И В :

Скаргу Полонського підприємства теплових мереж на бездіяльність Управління Державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області задовольнити.

Визнати незаконними дії Управління державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області, що полягають у поверненні без виконання наказу господарського суду Хмельницької області №924/341/15 від 12.05.2015р.

Зобов'язати Управління державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області прийняти до виконання наказ господарського суду Хмельницької області №924/341/15 від 12.05.2015р. та вжити усіх передбачених законодавством заходів для виконання рішення господарського суду Хмельницької області у справі №924/341/15.

Копію ухвали надіслати, позивачу, відповідачу, Управлінню Державної казначейської служби України у Полонському районі Хмельницької області.

СуддяА.М. Яроцький

Віддрук. 4 прим. :

1 - до справи,

2 - позивачу - м. Полонне, вул. Л. Українки, 93.

3 - відповідачу - м. Полонне, вул. Л. Українки, 113.

4 - Управлінню Державної казначейської служби України у Полонському районі - м. Полонне, вул. Л. Українки, 101.