Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
=====
Іменем України
РІШЕННЯ
"21" червня 2016 р. Справа № 927/33/16
За позовом: Заступника прокурора Чернігівської області, пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000, в інтересах держави в особі
Позивач: ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області, код ЄДРПОУ 38777072, пр-т Миру, 14, м. Чернігів, 14005
Відповідач: Фермерське господарства "Наша Ясна", код ЄДРПОУ 38046015, вул. Жовтнева, 4-Е, с. Брусилів, Чернігівський район, Чернігівська область, 15531
вул. Шевченка, 5, с. Маньки, Ріпкинський район, Чернігівська область, 15043
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Ріпкинської районної державної адміністрації, вул. Святомиколаївська, 82, смт. Ріпки, Ріпкинський район, Чернігівська область, 15000
Предмет спору: про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя В.В. Шморгун
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
від позивача: ОСОБА_2 - начальник юридичного відділу, довіреність № 3125-0.6-2227/19-15, від 08.07.2015;
від відповідача: не зявився;
від третьої особи: не зявився;
за участю прокурора: А.В. Оліфір - старший прокурор відділу, посвідчення №010890 від 23.10.2012.
СУТЬ СПОРУ:
Заступником прокурора Чернігівської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області заявлено позов до Фермерського господарства «Наша Ясна» про внесення наступних змін до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області 07.07.2012 за № 742448804000985, а саме позивач просить:
- замінити у тексті договору найменування орендодавця: з «Ріпкинська районна державна адміністрація» на «ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області» (пр.Миру,14, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 38777072);
- п. 4.1 викласти в наступній редакції «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі».
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що розмір орендної плати в укладеному 07.07.2012 між Ріпкинською районною державною адміністрацією та відповідачем договорі оренди землі на сьогодні суперечить вимогам Земельного та Податкового кодексу України, крім того, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є регульованою ціною, а нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Поряд з тим, унаслідок законодавчих змін, на сьогодні розпорядником орендованої ФГ «Наша Ясна» земельної ділянки є не Ріпкинська районна державна адміністрація, а ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області. На підставі зазначеного, прокурор просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 11.01.2016 порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 26.01.2016 та на підставі ст. 27 Господарського процесуального кодексу України залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Ріпкинську районну державну адміністрацію.
Фермерським господарством «Наша Ясна» подано апеляційну скаргу від 14.01.2016 на ухвалу Господарського суду Чернігівської області від 11.01.2016, якою порушено провадження у справі №927/33/16.
Ухвалою суду від 18.01.2016 апеляційну скаргу повернуто заявнику - Фермерському господарству «Наша Ясна», оскільки ухвала про порушення провадження у справі оскарженню не підлягає.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 26.01.2016 відкладено розгляд справи на 09.02.2016.
До початку судового засідання через канцелярію суду від прокурора надійшла заява №05/1-98-2015 від 03.02.2016 про уточнення позовних вимог та виправлення технічної описки, відповідно до якої прокурор зазначає, що у п. 2 прохальної частини позовної заяви щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012 допущено технічну описку, а саме замість «п. 9» вказано «п. 4.1». Технічна помилка потребує виправлення, а тому п. 2 позовних вимог наразі потребує викладення у наступній редакції: «п. 9 викласти у наступній редакції...».
Окрім того, у даній заяві прокурор просить уточнити позовні вимоги в частині внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки, а саме: «п. 9 викласти у наступній редакції «Орендна плата вноситься орендарем згідно укладеного договору в грошовій формі у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки землі, яка станом на 01.01.2016 складає 3707759,50 грн, що становить 148310,38 грн на 2016 рік на р/р 33212812700450 в ГУДК Чернігівської області, одержувач платежу місцевий бюджет Пушкарівської сільської ради, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38046020».
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.02.2016 зазначена заява в частині виправлення технічної описки у п. 2 прохальної частини позовної заяви судом задоволена, в частині уточнення позовних вимог, а саме внесення змін у п. 9 спірного договору, була розцінена судом як зміна предмета позову і розгляд заяви відкладався до наступного судового засідання для надання прокурором доказів щодо направлення такої заяви учасникам судового процесу.
Представником відповідача у судовому засіданні 09.02.2016 подано клопотання про зупинення розгляду даної справи до вирішення по суті справи №825/221/16 за позовом Фермерського господарства «Наша Ясна» до Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області про визнання незаконним та скасування наказу №25-2530/14-15-сг від 31.03.2015, яка розглядається Чернігівським окружним адміністративним судом. Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.02.2016 задоволено вищезазначене клопотання та провадження у справі №927/33/16 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням, прийнятим Чернігівським окружним адміністративним судом за результатами розгляду справи №825/221/16.
06.06.2016 від Фермерського господарства «Наша Ясна» до суду надійшла заява про поновлення провадження у справі №927/33/16. До заяви додано копію ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2016 у справі №825/221/16, відповідно до якої постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.02.2016 скасовано, провадження в адміністративній справі за позовом Фермерського господарства «Наша Ясна» до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання незаконним та скасування наказу закрито у звязку з тим, що справу не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.
Ухвалою суду від 09.06.2016 провадження у справі поновлено, розгляд справи призначено на 16.06.2016.
У судовому засіданні прокурором подано клопотання №05/1-98/2015 від 16.06.2016 про долучення до матеріалів справи доказів направлення учасникам судового процесу заяви про уточнення позовних вимог та виправлення технічної описки №05/1-982015 від 03.02.2016, а саме: оригінали фіскальних чеків та описів вкладення.
Клопотання судом задоволено, документи залучено до матеріалів справи.
Оскільки до зупинення провадження у справі розгляд заяви про зміну предмету позову №05/1-982015 від 03.02.2016 відкладено до наступного засідання, то після поновлення провадження у справі 16.06.2016 заяву було розглянуто.
Згідно п.7 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 23.03.12р. «Про судове рішення» зміна предмета або підстав позову за заявою позивача допустима лише до початку розгляду господарським судом справи по суті та якщо при цьому не порушено процесуальних прав відповідача, передбачених статтями 22 і 23 ГПК, і відповідачеві було надано можливість подання доказів щодо нового предмета або підстав позову та наведення його доводів у судовому засіданні. Волевиявлення позивача повинно викладатись у письмовій формі.
Відповідно до п.3.12 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» (далі Постанова №18) право позивача на зміну предмета або підстави позову може бути реалізоване лише до початку розгляду господарським судом справи по суті та лише у суді першої інстанції шляхом подання до суду відповідної письмової заяви, яка за формою і змістом має узгоджуватися із статтею 54 ГПК з доданням до неї документів, зазначених у статті 57 названого Кодексу.
Оскільки подана заява не порушує чиї-небудь процесуальні права, тому ця заява про зміну предмету позову судом задовольняється і спір вирішується з її урахуванням.
У судовому засіданні 16.06.2016 прокурором та представником позивача подано спільну заяву №05/1-98-2015 про виправлення технічної описки, у якій зазначено, що відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району, площею 199,4608 га, нормативна грошова оцінка земельної становить 3707858,12 грн, у звязку з чим виправити технічну описку у грошовому розмірі нормативної грошової оцінки в частині внесення змін до п.9 договору оренди земельної ділянки, а саме п.9. договору просять викласти в наступній редакції:
«Орендна плата вноситься орендарем згідно укладеного договору в грошовій формі у розмірі 4% нормативно грошової оцінки землі, яка станом на 01.01.2016 складає 3707858,12 грн, що становить 148314,32 грн на 2016 рік на р/р 33212812700450 в ГУДК Чернігівської області, одержувач платежу місцевий бюджет Пушкарівської сільської ради, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38046020».
Судом прийнято спільну заяву прокурора та представника позивача №05/1-98-2015 від 16.06.2016 саме як виправлення технічної описки у грошовому розмірі нормативної грошової оцінки та грошовому розмірі орендної плати на 2016 рік, розгляд спору проводиться з урахуванням нової редакції позовних вимог.
У судовому засіданні 16.06.2016 оголошено перерву до 21.06.2016.
У судове засідання 21.06.2016 зявились представник позивача, прокурор.
Відповідач у судове засідання не зявися, уповноваженого представника у судове засідання не направив, відзиву або інших будь-яких обґрунтованих заперечень на позов не надав, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою повідомленням про оголошення перерви у судовому засідання від 16.06.2016.
До початку судового засідання від ФГ «Наша Ясна» надійшла лише письмова заява про долучення до матеріалів справи письмових документів, зокрема копії довідки відділу Держгеокадастру у Ріпкинському районі Чернігівської області від 09.02.2016 про нормативну грошову оцінку у 2016 році земельних ділянок, орендованих ФГ «Наша Ясна», копії квитанції, копії податкової декларації з плати за землю, копії статуту відповідача, копії ухвали Київського апеляційного адміністративного суду.
Згідно п. 3.9.2 Постанови №18 у випадку нез'явлення у засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Представник позивача та прокурор вважали за можливе розглянути справу за відсутності уповноваженого представника відповідача.
Згідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до п. 2.3 Постанови № 18, якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.
Згідно п. 3.9.2 Постанови № 18 у випадку нез'явлення у засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Як вже зазначалось судом у попередньому судовому засіданні, зважаючи на тривалі терміни знаходження справи у господарському суді та час, який минув після рішення Київського апеляційного адміністративного суду по справі №825/221/16, яких на думку суду більш ніж достатньо для підготовки юридичного супроводження у справі, суд вважає за можливе розглянути справи без представника відповідача.
З огляду на вищевикладене, оскільки явка сторін у судове засідання обовязковою не визнавалась, відповідач не скористався належним йому процесуальним правом приймати участь у судових засіданнях, не надав суду відзиву на позовну заяву, будь-яких письмових пояснень та інших доказів, що впливають на вирішення даного спору по суті, беручи до уваги відсутність процесуальних заяв та клопотань сторін на час розгляду справи, суд, на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, здійснює розгляд справи за відсутності відповідача, виключно за наявними у справі матеріалами.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі та про підтримання позовних вимог у повному обсязі. У судовому засіданні 26.01.2016 судом задоволено зазначене клопотання Ріпкинської районної державної адміністрації.
Від представників сторін клопотання про фіксацію судового засідання технічними засобами не надходило.
У судовому засіданні позивачем та прокурором подано спільне письмове клопотання про залишення заяви №05/1-98-2015 від 16.06.2016 про виправлення технічної описки без розгляду, оскільки витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розрахунок розміру орендної плати за землю, на яких базувалась ця заява, містить технічні помилки та неточності. Прокурор та позивач просять врахувати, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 199,4608 га становить 3707759,50 грн, а розмір орендної плати (4%) становить 148310,38 грн станом на 01.01.2016, як і визначалось початково у заяві від 03.02.2016 про зміну предмету позову. Отже, при розгляді справи врахуванню підлягає вищевказана заява від 03.02.2016.
Як доказ, позивачем надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку цієї земельної ділянки станом на 2016 рік та письмові пояснення, у яких деталізується розрахунок цієї оцінки, відповідно до яких така нормативна грошова оцінка становить 3707759,50 грн, як і зазначалось у заяві від 03.02.2016.
Зазначене узгоджується з інформацією, викладеною у наданому відповідачем листі Відділу Держгеокадастру у Ріпкинському районі Чернігівської області №27-28-99.3-417/2-16 віл 09.02.2016, направленому ФГ «Наша Ясна», у якому зазначено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 199,4608 га у розмірі 3707759, 50 грн.
Таким чином, суд приймає доводи прокурора та позивача, що технічна описка у грошовому розмірі нормативної грошової оцінки була саме у заяві та відповідному витязі з технічної документації, поданими у судовому засіданні 16.06.2016, тому суд приймає вищевказану спільну заяву прокурора та позивача про залишення заяви від 16.06.2016 про виправлення технічної описки без розгляду.
Таким чином, остаточною редакцією позовних вимог є:
Внести наступні зміни до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області 07.07.2012 за №742448804000985:
-замінити у тексті Договору найменування орендодавця: з «Ріпкинська районна державна адміністрація» на «ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області» (пр. Миру, 14, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 38777072);
-викласти п.9. Договору в наступній редакції:
«Орендна плата вноситься орендарем згідно укладеного договору в грошовій формі у розмірі 4% від нормативно грошової оцінки землі, яка станом на 01.01.2016 складає 3707759,50 грн., що становить 148310,38 грн на 2016 рік на р/р 33212812700450 в ГУДК Чернігівської області, одержувач платежу місцевий бюджет Пушкарівської сільської ради, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38046020».
Позивачем у судовому засіданні також подані копія листа Відділу Держгеокадастру у Ріпкинському районі, розрахунок розміру орендної плати, копія рішення Ріпкинської районної ради, які долучено судом до матеріалів справи.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі посилаючись на обставини, зазначені у позовній заяві, додаткових письмових та усних поясненнях.
Позивач зазначає, що згідно постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 10.09.2014 №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» та наказу Держземагенства України від 29.04.2015 №14, ОСОБА_1 управління Держземагенства у Чернігівській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області діє на підставі положення про ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області, затверджене наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №12, зареєстроване 24.04.2015 за №10641020000011941, відповідно до п. 4.1 якого головне управління розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Чернігівської області, а відтак, спірні питання належать до компетенції останнього.
При цьому, п.9 Положення про ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області визначає, що ОСОБА_1 управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру, а пп. п. 11 цього Положення - начальник Головного управління підписує накази Головного управління.
Крім того, як випливає зі змісту Рекомендації Комітету ОСОБА_3 Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Кабінетом ОСОБА_3 11.03.1980 на 316 нараді під дискредиційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
За таких обставин, ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області, як розпорядник земель сільськогосподарського призначення державної власності та сторона по договору оренди, вважає, що розмір орендної плати за землю має становити 4% від нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до п. 2.19 Пленуму Вищого Господарського Суду України №6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" передбачає, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
На даний час наказ Головного управління Держземагенства у Чернігівській області "Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою" №25-2530/14-15-СГ від 31.03.2015 ніким не скасовано.
Крім того, п. 12 спірного Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік в обов'язковому порядку.
Прокурор підтримав позовні вимоги з урахуванням зміни предмету позову та нової редакції грошових розмірів нормативної грошової оцінки і орендної плати, просив задовольнити їх у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Відповідач відзиву або інших будь-яких обґрунтованих заперечень на позов не надав, однак зазначив, що відповідачем по даний час сплачується орендна плата у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки з урахуванням індексації, відповідно до довідки, яку ним було отримано у Головному управлінні Держгеокадастру у Чернігівській області.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача у своїй заяві №03-69/6-72 від 20.01.2016 позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення сторін, перевіривши надані сторонами докази та оглянувши у судовому засіданні їх оригінали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.
Як встановлено судом, 07.07.2012 року між Ріпкинською районною державною адміністрацією в особі голови районної державної адміністрації ОСОБА_1, що діє на підставі Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (Орендодавець), та громадянином ОСОБА_4 (Орендар) було укладено договір оренди землі кадастровий номер земельної ділянки 7424488000:06:001:0034 (далі - Договір).
Згідно з п.1 Договору Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області.
Відповідно до п.2 Договору в оренду передаються землі запасу загальною площею 199,4608 га, в тому числі 1994608 га ріллі.
Згідно з п.5. Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки 3250349,36 грн.
За умовами п.8 Договору, його укладено на 10 років.
Відповідно до п.9 Договору орендна плата вноситься орендарем у розмірі 12 земельних податків, у грошовій формі 39004,20 на рік на р/р 33212812700450 в ГУДК Чернігівської області, одержувач платежу місцевий бюджет Пушкарівської сільської ради, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38046020.
Розмір орендної плати переглядається один раз на рік в обовязковому порядку. Результати виробничої діяльності (обробіток земель) є підставою для зміни орендної плати. А також у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законодавчими актами України (п. 12 Договору).
Згідно з п.37 Договору він набирає чинності після підписання сторонами та його реєстрації згідно чинного законодавства.
Договір зареєстрований в відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07 липня 2012 року за №742448804000985.
Земельна ділянка загальною площею 199,4608 га передана за актом приймання-передачі земельної ділянки в оренду від 07.07.2012.
14 грудня 2012 року між Ріпкинською районною державною адміністрацією в особі голови районної державної адміністрації ОСОБА_1, що діє на підставі Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (орендодавець) та громадянином ОСОБА_4 (орендар) була укладена додаткова угода до договору оренди землі кадастровий номер земельної ділянки 7424488000:06:001:0034, відповідно до якої сторони домовились внести зміни до договору оренди, замінивши слова орендар громадянин ОСОБА_4 на Фермерське господарство «Наша Ясна» в звязку з реєстрацією фермерського господарства.
Дана додаткова угода зареєстрована у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14 грудня 2012 року за № 742448804001896.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Ріпкинської районної ради (10 сесія 6 скликання) від 20.04.2012 затверджено технічну документацію по визначенню нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 199,4608 га та визначено розмір нормативної грошової оцінки, що складає 2473901,25 грн.
Листом №1797 від 26.06.2014, направленим на адресу Фермерського господарства «Наша Ясна», відділ Держземагентства у Ріпкинському районі Чернігівської області повідомив відповідача про необхідність укладення додаткової угоди до існуючих договорів оренди земельних ділянок, оскільки в результаті інвентаризації виявлено, що Фермерським господарством «Наша Ясна» укладені договори оренди на землі державної власності, в тому числі на території Пушкарівської сільської ради, з орендною платою менше 3% від нормативної грошової оцінки, що не відповідає вимогам ст. 288 Податкового кодексу України.
Листом №05-02 від 27.02.2015 Фермерське господарство «Наша Ясна» зверталося до Головного управління Держземагентства у Чернігівській області з проханням оформити додаткові угоди до договорів оренди земельних ділянок, в тому числі на території Пушкарівської сільської ради, з орендною платою 3% від нормативної грошової оцінки.
Наказом Головного управління Держземагенства у Чернігівській області «Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою» №25-2530/14-15-сг від 31.03.2015 встановлено річну орендну плату ФГ «Наша Ясна» за користування земельною ділянкою загальною площею 199,4608 га, розташованої на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області, у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки, яка передана йому на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення державної власності згідно договору оренди землі, укладеного Ріпкинською райдержадміністрацією та ФГ «Наша Ясна».
З метою внесення змін до Договору відділом Держземагентства у Ріпкинському районі Чернігівської області на адресу Фермерського господарства «Наша Ясна» направлено повідомлення №1956/2-15 від 25.06.2015 про збільшення розміру орендної плати до 4% від нормативної грошової оцінки землі та необхідності укладення додаткової угоди.
У відповідь на зазначений лист ФГ «Наша Ясна» направила відділу Держземагентства у Ріпкинському районі Чернігівської області повідомлення, що ФГ «Наша Ясна» прийнято рішення та задекларовано у ДПІ Ріпкинському районі на всі орендовані землі держрезерву (476,6396 га) орендна плата в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки. Всі інші накази, рішення тощо в односторонньому порядку про зміну орендної плати для ФГ «Наша Ясна» є неприйнятними.
Відповідно до наданого позивачем витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь загальною площею 1994608 кв.м. станом на 01.01.2016 з урахуванням кумулятивного значення коефіцієнтів індексації становить 3707759,50 грн.
Згідно з розрахунком розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 01 січня 2016 року, розмір орендної плати за спірну земельну ділянку становить 148310,38 грн на рік.
Оскільки сторонами не було внесено зміни до спірного Договору, прокурор звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача у власність, користування, оренду, встановлення розміру орендної плати є складовими поняття щодо розпорядження землею.
Згідно з ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладення Договору) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема, для сільськогосподарського використання.
Як вбачається з Договору, Орендодавцем є Ріпкинська районна державна адміністрація, яка на час укладення Договору 07.07.2012, діяла у межах повноважень, встановлених ст. 122 Земельного кодексу України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 6 вересня 2012 року №5308-VI, який набрав чинності 01.01.2013, внесені зміни до Земельного кодексу України і статтю 122 викладено в новій редакції, де у частині 4 зазначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
08 квітня 2011 року Президентом України видано Указ № 445/2011 "Про Державне агентство земельних ресурсів України", яким затверджено Положення про Державне агентство земельних ресурсів України.
Відповідно до п. 1 зазначеного Положення, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом ОСОБА_3 України через ОСОБА_3 аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Тобто, починаючи з 01.01.2013 до головного управління Держземагентства у Чернігівській області перейшли права щодо розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення для всіх потреб.
Згідно Постанови Кабінету ОСОБА_3 України №422 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» та Наказу Державного агентства земельних ресурсів України №14 від 29.04.2015 «Про реорганізацію Головного управління Держземагентства у Чернігівській області» ОСОБА_1 управління Держземагентства у Чернігівській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Відповідно до Положення про ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області, затвердженим наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №12 від 03.03.2015, ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.
З урахуванням викладеного, саме ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області є тим повноважним територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який на даний час передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходяться у межах Чернігівської області, у власність або у користування для всіх потреб.
На підставі зазначеного, суд дійшов висновку, що позовна вимога у частині внесення змін до Договору щодо заміни у тексті договору найменування Орендодавця: з «Ріпкинська районна державна адміністрація» на «ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області» є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Положеннями ст. 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Згідно ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Положеннями ст. ст. 126, 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтями 15, 21 Закону України "Про оренду землі" закріплено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата; орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За змістом п.п. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог п.п.14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті.
Відповідно ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (ст. 1 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч. 2 ст. 20 Закону).
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
ОСОБА_5 аграрної політики та продовольства України від 03.04.2013 №37-13-5-13/6651 обґрунтовано доцільність встановлення орендної плати сільськогосподарських угідь державної власності у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земель та, зокрема, зазначено, що розмір орендної плати на рівні 4% від нормативної грошової оцінки земель є цілком прийнятним для оренди сільськогосподарських угідь державної власності.
У п. 9 Положення про ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області визначено, що ОСОБА_1 управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру, а пп. п. 11 цього Положення - начальник Головного управління підписує накази Головного управління.
Відповідно до приписів Рекомендації Комітету ОСОБА_3 Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Кабінетом ОСОБА_3 11.03.1980 на 316 нараді під дискредиційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Наказом Головного управління Держземагенства у Чернігівській області «Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою» №25-2530/14-15-сг від 31.03.2015 встановлено річну орендну плату ФГ «Наша Ясна» за користування земельною ділянкою загальною площею 199,4608 га, розташованої на території Пушкарівської сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області, у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки, яка передана йому на умовах оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель сільськогосподарського призначення державної власності згідно договору оренди землі, укладеного Ріпкинською райдержадміністрацією та ФГ «Наша Ясна» зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області від 07.07.2012.
Згідно п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» (із змінами) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Відповідачем було подано позов до Головного Управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання незаконним та скасування наказу №25-2530/14-15-сг від 31.03.2015.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2016 у справі №825/221/16, провадження в адміністративній справі за позовом Фермерського господарства «Наша Ясна» до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання незаконним та скасування наказу закрито.
Інших доказів скасування чи визнання недійсним наказу Головного управління Держземагенства у Чернігівській області «Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою» від 31.03.2015 №25-2530/14-15-сг відповідачем не надано.
З аналізу п. 1, 2 ст. 651 ЦК України, ст. 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Як встановлено в п. 12 Договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік в обовязковому порядку. Результати виробничої діяльності (обробіток земель) є підставою для зміни орендної плати. А також у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до п. 30 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.
Оскільки нормами законодавства та спірним Договором передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а також те, що в матеріалах справи відсутні докази скасування чи визнання недійсним наказу Головного управління Держземагенства у Чернігівській області «Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою» від 31.03.2015 №25-2530/14-15-сг, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду встановленого умовами договору розміру орендної плати.
Дані висновки суду відповідають висновкам, викладеним в Постановах Верховного Суду України по справах №922/538/14 (3-476гс15) від 02 березня 2016 року, №922/3871/14 (3-481гс15) від 7 жовтня 2015 року, №5017/781/2012 від 20 серпня 2013 року, №28/5005/640/2012 від 20 листопада 2012 року.
Щодо посилань відповідача, викладених в апеляційній скарзі від 14.01.2016, про відсутність підстав на подання позову прокуратурою та повноважень заступника прокурора Чернігівської області на підписання цієї позовної заяви суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1, 2 ст . 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.
Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді, передбачених частиною третьою статті 25 Закону України «Про прокуратуру». Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви в порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України, прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення Верховним Судом України, про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб. При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України «Про прокуратуру». Для представництва інтересів громадянина в господарському суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, та письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення представництва. Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.
За приписами ч. 3, 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, повязаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної ОСОБА_3 України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських обєднань. Представництво в суді інтересів держави в особі Кабінету ОСОБА_3 України та Національного банку України може здійснюватися прокурором Генеральної прокуратури України або регіональної прокуратури виключно за письмовою вказівкою чи наказом Генерального прокурора України або його першого заступника чи заступника відповідно до компетенції.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
У відповідності до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про прокуратуру» право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Заступник прокурора Чернігівської області звертається з даним позовом до суду з вимогою внесення змін до договору оренди землі, здійснюючи надані законом функції, реалізує покладені на нього повноваження, визначені ст. 121 Конституції України, ст. 29 Господарського процесуального кодексу України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру». Підставою для представництва в суді інтересів держави стали факти порушень Земельного та Податкового кодексів України при використанні землі в частині розміру орендної плати, про що прокурору стало відомо у 2015 році у ході вивчення стану законності у земельній сфері та опрацювання даних щодо невідповідності діючих договорів оренди землі Податковому кодексу України. Дана позовна заява, як захід прокурорського реагування, вжита на захист порушених економічних інтересів держави у земельній сфері в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, яке виступає уповноваженим органом щодо даного земельного спору, однак заходів щодо усунення порушень при використанні земель сільськогосподарського призначення належним чином не здійснює.
Також, в матеріалах справи містяться лист Прокуратури Чернігівської області №05/1-1886/15 від 28.12.2015, направлений Головному управлінню Держгеокадастру у Чернігівській області про те, що прокуратурою установлено, що ФГ «Наша Ясна» користується на території Пушкарівської сільради Ріпкинського району земельними ділянками розмірами 199 га. Розмір орендної плати становить 1,19 % від нормативної грошової оцінки землі. Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» повідомлено, що прокуратурою області в інтересах держави готується позовна заява до господарського суду щодо внесення змін до договору оренди.
В матеріалах справи міститься наказ Генеральної прокуратури України №661к від 26.11.2015 про призначення старшого радника юстиції ОСОБА_6 заступником прокурора Чернігівської області.
Як встановлено судом вище, саме ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області є тим повноважним територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, який на даний час передає земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що знаходяться к межах Чернігівської області, у власність або у користування для всіх потреб, а тому дане ОСОБА_1 управління є належним позивачем по справі.
Враховуючи, що позивачем по справі не вживалися всі належні заходи по внесенню змін в спірний договір земельної ділянки, зокрема, судовим шляхом, прокурор обґрунтовано звернувся з даним позовом відповідно до вимог ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Позовна заява, підписана заступником прокурора Чернігівської області у межах повноважень, визначених ч. 1 ст. 24 Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином, зазначеним вище повністю спростовуються доводи відповідача про необґрунтованість подання даного позову прокурором та порушення порядку його подання.
За приписами ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно з ст. 32-34 та 36 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач заперечень та доказів, які б спростовували доводи позивача не надав.
За наведених обставин, позовні вимоги про внесення змін до Договору оренди землі є правомірними та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 22, 27, 29, 32-36, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести наступні зміни до договору оренди земельної ділянки від 07.07.2012, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Ріпкинському районі Чернігівської області 07.07.2012 за №742448804000985:
-замінити у тексті договору найменування орендодавця з «Ріпкинська районна державна адмністрація» на «ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Чернігівській області (пр. Миру, 14 м. Чернігів, 1400, код ЄДРПОУ 38777072);
- п. 9 викласти у наступній редакції «орендна плата вноситься орендарем згідно укладеного договору в грошовій формі у розмірі 4% від нормативно грошової оцінки землі, яка станом на 01.01.2016 складає 3707759,50 грн, що становить 148310,38 грн на 2016 рік на р/р 33212812700450 в ГУДК Чернігівської області, одержувач платежу місцевий бюджет Пушкарівської сільської ради, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38046020".
3. Стягнути з Фермерського господарства «Наша Ясна» (вул. Жовтнева, 4-Е, с. Брусилів, Чернігівський район, Чернігівська область, 15531, код ЄДРПОУ 38046015) на користь Прокуратури Чернігівської області (вул. Князя Чорного, 9, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 02910114) 1218,00 грн судового збору.
Повне рішення складено 23.06.2016.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
СуддяВ.В. Шморгун