Ухвала суду № 58493365, 22.06.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2016
Номер справи
734/547/16-а
Номер документу
58493365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 734/547/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Бараненко С.М. Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

У Х В А Л А

Іменем України

22 червня 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Епель О.В., Кучми А.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області на постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 11.03.2016 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернувся до Козелецького районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до УПФУ в Козелецькому районі Чернігівської області про:

Визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013;

Зобов'язання перерахувати пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, що діяла станом на 02.12.2002 року), у розмірі 90 % від місячного заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Чернігівської області від 02.02.2016 року № 18-20, без обмеження максимального розміру, відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати пенсії з 01.01.2016 року.

Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 11.03.2016 року позов задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, УПФУ в Козелецькому районі Чернігівської області подали апеляційну скаргу про скасування незаконної, на їх думку, постанови суду першої інстанції та просять постановити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. При цьому апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку УПФУ з 02.12.2002 року та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

02.02.2016 року ОСОБА_2 звернувся до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013.

Листом від 11.02.2016 року № 225/04 УПФУ у Козелецькому районі відмовили позивачу у здійсненні такого перерахунку.

Вирішуючи питання щодо правомірності таких дій, колегія суддів виходить з наступного.

Обґрунтовуючи свою правову позицію, апелянт зазначає, що у зв'язку з набуттям чинності Закону України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з 01.01.2015 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 60 % від суми місячної (чинної) заробітної плати.

Однак, апеляційна інстанція не може погодитись з такими доводами, оскільки відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

01.01.2015 року набули чинності зміни, внесені Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», за якими пенсія за Законом України «Про прокуратуру» призначається в розмірі 60 % від суми місячної (чинної) заробітної плати.

Однак, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям вищезазначеного закону змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін не зазнали.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13) та від 17.12.2013р. (справа №21-445а13).

У зв'язку з викладеним, безпідставними також є посилання УПФУ на набрання законної сили новим Законом України «Про прокуратуру», за яким втратила чинність ст. 50-1 попереднього закону, та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року, яким встановлено максимальний розмір пенсії прокурора.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Більше того, судова колегія відхиляє посилання апелянта на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, за яким у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Апеляційна інстанція наголошує, що вищезазначене положення стосується виключно призначання нових пенсій, а не перерахунку вже призначених.

Враховуючи вищевикладене, доводи апеляційної скарги жодним чином не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому постанову слід залишити без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205 та 206 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області - залишити без задоволення.

Постанову Козелецького районного суду Чернігівської області від 11.03.2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Саприкіна І.В.

Судді: Епель О.В.

Кучма А.Ю.