Постанова № 58493009, 09.06.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.06.2016
Номер справи
826/4724/16
Номер документу
58493009
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 червня 2016 року 16:00 № 826/4724/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.,

при секретарі судового засідання Мар'янченко Д.А.,

за участю сторін:

представника позивача - Демченко В.А., Тараканової А.В.

представника відповідача - Пересунько Л.Д.,

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося публічне акціонерне товариство «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що оскільки з 21.01.2016 року набуло статусу фінансової установи та належить до виключень за колом осіб, на яких не розповсюджується дія Положень, на сьогоднішній день відсутні підстави застосування Положення про встановлення ознак фіктивності емітентів цінних паперів та цінних паперів в Україні та Положення про встановлення ознак фіктивності емітентів цінних паперів та включення таких емітентів до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності до позивача, адже останній підлягає виключення зі списку емітентів, що мають ознаки фіктивності, а відповідне рішення відповідача підлягає скасуванню, оскільки подальше знаходження позивача у цьому списку суперечить чинному законодавству та порушує його права та законні інтереси як суб'єкта господарювання. Крім того, позивач зазначає, що відповідачем порушено процедуру (порядок) прийняття відповідного рішення, що не погоджується з вимогами статей Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів» та ст. 19 Конституції України та, в свою чергу, є додатковим аргументом на користь позиції позивача щодо необхідності скасування оскаржуваних рішень, як незаконних, прийнятих не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством. При цьому, позивач зазначає, що враховуючи порушення відповідачем порядку погодження рішення відповідача, а також не підтвердження документально критеріїв фіктивності у позивача, останні підлягають скасуванню як протиправні.

У позовній заяві позивач просить суд:

- визнати дії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку протиправними та скасувати рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1888 від 19.11.2015 року «Про включення публічного акціонерного товариства «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності;

- зобов'язати Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку виключити публічне акціонерне товариство «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» (ідентифікаційний код 24918926) зі списку емітентів, що мають ознаки фіктивності;

-визнати дії Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку протиправними та скасувати рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1889 від 19.11.2015 року «Про зупинення обігу цінних паперів публічного акціонерного товариства «Кредитна установа «Бізнес-Резерв»;

- відновити обіг цінних паперів публічного акціонерного товариства «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» (ідентифікаційний код 24918926).

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на правомірність та обґрунтованість оскаржуваних рішень, оскільки станом на момент прийняття оскаржуваних рішень позивач не був фінансовою установою, і на нього поширювались вимоги Положення №980. При цьому, відповідач стверджує, що емітент ПАТ «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» відповідає 4 ознакам фіктивності, а саме: співвідношення капіталізації емітента до розміру виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) складає 208,19 та є більше 3; співвідношення капіталізації емітента до вартості чистих активів такого емітента складає 19,19 та є більше 3; згідно з регуляторною квартальною інформацією за 3 квартал 2015 року, загальна сума активів ПАТ «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» на кінець звітного періоду складає 773158 тис. грн., сума фінансових інвестицій, дебіторської заборгованості та одержаних векселів, відповідно до фінансової звітності ПАТ «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» на 30.09.2015 року, коди рядків 1030, 1035, 1040, 1120, 1125, 1130, 1135, 1145, 1155 та 1160, складає 773136 тис. грн.., що складає 99,99% активів ПАТ «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» та є більше 80%; згідно з регулярною квартальною інформацією за 3 квартал 2015 року, середньомісячні витрати ПАТ «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» на оплату праці одного працівника складають відповідно 666,66 грн., що є менше трикратного мінімального розміру заробітної плати, встановленого законодавством (3654,00 грн. та 4134,00 грн. 01.09.2015 року.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, суд дійшов висновків про наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п. 3711 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», п. 7 Положення про встановлення ознак фіктивності емітентів цінних паперів та включення таких емітентів до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності, яке затверджене рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.07.2015 року №980, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.07.2015 року №861/27306, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято рішення №1888 від 19.11.2015 року, яким ПАТ «КУ «Бізнес-Резерв» (код ЄДРПОУ 24918926) включено до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності.

Крім того, відповідно до пп.5-1 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», п. 9 Положення про встановлення ознак фіктивності емітентів цінних паперів та включення таких емітентів до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності, яке затверджене рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.07.2015 року №980, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.07.2015 року №861/27306, рішення Комісії про включення ПАТ «КУ «Бізнес-Резерв» до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності від 19.11.2015 року №1888, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку прийняла рішення, яким вирішила зупинити з 25.11.2015 року обіг цінних паперів ПАТ «КУ «Бізнес-Резерв» (код ЄДРПОУ 24918926) крім операцій, пов'язаних із викупом цінних паперів, спадкуванням та правонаступником, правочинами, які вчиняються на виконання рішення суду, яке набрало законної сили.

Позивач, вважаючи дані рішення протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси, звернувся до суду за їх захистом з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні регулює Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою, зокрема, створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства.

Згідно ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, призначати тимчасово (до двох місяців) керівників фондових бірж, депозитаріїв та інших установ інфраструктури фондового ринку, зупиняти або припиняти допуск цінних паперів на фондові біржі або торгівлю ними на будь-якій фондовій біржі, зупиняти кліринг та укладення договорів купівлі-продажу, цінних паперів на фондових біржах на певний термін для захисту держави, інвесторів.

Відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» метою державного регулювання є створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства, захисту прав учасників фондового ринку.

Діяльність Комісії, її повноваження та обов'язки врегульовані окрім Закону також Указом Президента України «Про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку» від 23 листопада 2011 року №1063/2011 із наступними змінами і доповненнями (далі «Указ Президента про Національну Комісію»), яким затверджене Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку (далі - «Положення про Національну Комісію»).

Відповідно до Закону та Положення про Комісію, Комісія наділена повноваженнями здійснювати такі заходи, спрямованні на захист прав інвесторів на ринку цінних паперів: встановлює наявність ознак маніпулювання на фондовому ринку (п.37-1 частини другої ст.7 Закону); встановлює критерії суттєвого відхилення ціни від поточної ціни фінансового інструменту на фондовій біржі залежно від виду, ліквідності та/або ринкової вартості такого інструменту (п.37-2 частини другої ст.7 Закону); встановлює ознаки фіктивності емітента цінних паперів (п.37-10 частини другої ст.7 Закону); приймає рішення про включення емітента до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності (п.37-11 частини другої ст.7 Закону); у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року розміщення (продаж) та обіг цінних паперів того чи іншого емітента, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій (п.5 частини першої ст.8 Закону); зупиняти обіг цінних паперів емітента у зв'язку з включенням його до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності (п.5-1 частини першої ст.8 Закону); подавати позов до суду про припинення юридичної особи-емітента у зв'язку із включенням його до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності (п.5-2 частини першої ст.8 Закону); призначати тимчасово (до двох місяців) керівників фондових бірж, депозитаріїв та інших установ інфраструктури фондового ринку, зупиняти або припиняти допуск цінних паперів на фондові біржі або торгівлю ними на будь-якій фондовій біржі, зупиняти кліринг та укладення договорів купівлі-продажу, цінних паперів на фондових біржах на певний термін для захисту держави, інвесторів (п.16 частини першої ст.8 Закону); для захисту інтересів держави та інвесторів у цінні папери зупиняти на підставі рішення Національної Комісії внесення змін до системи депозитарного обліку щодо цінних паперів певного емітента або певного власника на строк до усунення порушень, що стали підставою для прийняття такого рішення (п.30 частини першої ст.8 Закону).

Потрібно зазначити, що наведений вище перелік заходів, які може здійснювати Національна Комісія для захисту прав учасників фондового ринку не є вичерпним і містить лише частину заходів та повноважень Комісії.

Як вбачається з матеріалів справи, що оскаржувані рішення прийняті на підставі регулярної квартальної інформації емітента за 3 квартал 2015 року з урахуванням капіталізації цінних паперів емітента, розрахованої на підставі наявних біржових курсів за 3 квартал 2015 року відповідно до наявних адміністративних даних організаторів торгівлі, за якими емітент відповідав ознакам, визначеним у пп.4, 5, 6, 8 п. 4 Положення.

Судом встановлено, що 21.10.2015 року проведено державну реєстрацію змін до установчих документів та, відповідно, змінено назву з публічного акціонерного товариства «Бізнес-Резерв» на ПАТ «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» та змінено предмет діяльності товариства, яким є надання фінансових послуг за рахунок власних та залучених коштів.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за результатами розгляду заяви позивача прийнято Розпорядження №183 від 21.01.2016 року про внесення позивача до Державного реєстру фінансових установ та видано свідоцтво про реєстрацію фінансової установи серії ІК №156 від 21.01.2016 року.

Відповідно до п. 3 Положення №980 дія цього Положення не поширюється на таких емітентів: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику; 2) Державну іпотечну установу; 3) небанківські фінансові установи (крім корпоративних інвестиційних фондів); 4) банки; 5) державні керуючі холдингові компанії, державні холдингові компанії та державні акціонерні товариства, єдиним засновником та акціонером яких є держава в особі уповноважених державних органів; 6) міжнародні фінансові організації; 7) Фонд гарантування вкладів фізичних осіб; 8) міські ради; 9) Автономну Республіку Крим.

Водночас, згідно п.1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.

При цьому, кредитна установа - фінансова установа, яка відповідно до закону має право за рахунок залучених коштів надавати фінансові кредити на власний ризик.

В той же час, відповідно до п. 6 Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 28.08.2003 року №41 (у редакції розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг 28.11.2013 № 4368) юридична особа набуває статусу фінансової установи з дати внесення відповідного запису про неї до Реєстру. Датою внесення відповідного запису до Реєстру для набуття юридичною особою статусу фінансової установи є дата прийняття Нацкомфінпослуг рішення про внесення фінансової установи до Реєстру.

Наведене свідчить, що фінансовою установою позивач став лише 21.01.2016 року, а відтак станом на момент прийняття комісією оскаржуваних рішень, тобто 19.11.2015 року, позивач не був фінансовою установою і на нього не поширювались вимоги Положення №980.

Пункт 4 Положення №980 визначає ознаки, відповідність яким є підставою для прийняття рішення про включення емітента (крім інститутів спільного інвестування) до Списку:

1) встановлений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) факт відсутності емітента за місцезнаходженням;

2) неподання емітентом до Комісії регулярної річної інформації або регулярної квартальної інформації протягом двох кварталів поспіль;

3) непроведення акціонерним товариством загальних зборів акціонерів протягом двох років поспіль та/або неутворення органів управління акціонерного товариства, визначених законодавством, протягом року з дня реєстрації Комісією звіту про результати приватного розміщення акцій серед засновників акціонерного товариства;

4) перевищення співвідношення капіталізації емітента до розміру виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) більше ніж у 3 рази відповідно до фінансової звітності емітента, поданої до Комісії станом на кінець звітного періоду (для публічних акціонерних товариств);

5) перевищення співвідношення капіталізації емітента до вартості чистих активів такого емітента більш ніж у 3 рази відповідно до фінансової звітності емітента, поданої до Комісії станом на кінець звітного періоду (для акцій публічних акціонерних товариств);

6) переважну частку активів емітента (більше ніж 80 відсотків) складають фінансові інвестиції, та/або дебіторська заборгованість, та/або векселі відповідно до фінансової звітності емітента, поданої до Комісії станом на кінець звітного періоду;

7) кількість працівників емітента станом на кінець звітного періоду становить менше десяти осіб відповідно до фінансової звітності емітента, поданої до Комісії станом на кінець звітного періоду (для публічних акціонерних товариств);

8) середньомісячні витрати емітента на оплату праці в середньому на одного працівника є меншими від трикратного мінімального розміру заробітної плати, визначеного законодавством на дату складання фінансової звітності емітента, відповідно до такої звітності, поданої до Комісії станом на кінець звітного періоду;

9) реєстрація місцезнаходження емітента у приміщенні житлового фонду;

10) низький рівень (менше 3 відсотків від розміру активів емітента) або відсутність доходів від реалізації товарів (робіт, послуг) за основним видом діяльності станом на кінець фінансового року.

Згідно п.п. 6, 7 Положення №980 на підставі наявної інформації Комісія проводить аналіз відповідності емітента ознакам фіктивності згідно з ознаками, визначеними у пунктах 4 або 5 цього Положення.

Відповідність емітента щонайменше чотирьом ознакам, визначеним у пункті 4 цього Положення, або щонайменше трьом ознакам, визначеним у пункті 5 цього Положення, є підставою для прийняття рішення про включення емітента до Списку.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі регулярної квартальної інформації емітента ПАТ «Бізнес-Резерв» за 3 квартал 2015 року, розкритої та поданої до Комісії відповідно до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03.12.2013 року №2826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 року за №2180/24712, з врахуванням капіталізації цінних паперів емітента, відповідно до наявних адміністративних даних організаторів торгівлі за ІІІ квартал 2015 року було проведено аналіз відповідності емітента ознакам фіктивності.

За результатами проведеного відповідачем аналізу встановлено:

співвідношення капіталізації емітента до розміру виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) складає 208,19 та є більше 3;

співвідношення капіталізації емітента до вартості чистих активів такого емітента складає 19,19 та є більше 3;

згідно з регуляторною квартальною інформацією за 3 квартал 2015 року, загальна сума активів ПАТ «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» на кінець звітного періоду складає 773158 тис. грн., сума фінансових інвестицій, дебіторської заборгованості та одержаних векселів, відповідно до фінансової звітності ПАТ «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» на 30.09.2015 року, коди рядків 1030, 1035, 1040, 1120, 1125, 1130, 1135, 1145, 1155 та 1160, складає 773136 тис. грн.., що складає 99,99% активів ПАТ «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» та є більше 80%;

згідно з регулярною квартальною інформацією за 3 квартал 2015 року, середньомісячні витрати ПАТ «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» на оплату праці одного працівника складають відповідно 666,66 грн., що є менше трикратного мінімального розміру заробітної плати, встановленого законодавством (3654,00 грн. та 4134,00 грн. 01.09.2015 року.

Наведене свідчить, що за наслідками проведеного аналізу встановлено, що позивач має показники, які свідчать про наявність чотирьох ознак фіктивності емітента, які визначені у пункті 4 Положення №980.

Зважаючи на наведене в сукупності, суд приходить до висновку про правомірність прийняття відповідачем оскаржуваного рішення №1888 від 19.11.2015 року, адже останній діяв на підставі, у спосіб та у межах повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до п. 9 Положення №980 на підставі Рішення здійснюється зупинення обігу цінних паперів емітента, крім операцій, пов'язаних із викупом цінних паперів, спадкуванням та правонаступництвом, правочинами, які вчиняються на виконання рішення суду, яке набрало законної сили.

Крім того, згідно п.5-1 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: зупиняти обіг цінних паперів емітента у зв'язку з включенням його до списку емітентів, що мають ознаки фіктивності.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість прийняття відповідачем оскаржуваного рішення №1889 від 19.11.2015 року, а відтак відсутність підстав для його скасування.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийняті обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а відтак підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

За таких обставин, з урахуванням наведеного суд приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності оскаржуваних рішень.

З урахуванням вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для присудження понесених судових витрат на користь позивача відсутні.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст. 69-72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог публічного акціонерного товариства «Кредитна установа «Бізнес-Резерв» відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов