ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 червня 2016 року № 826/1104/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ Інструменту Україна"
до
Київської міської митниці ДФС України
про
зобов'язання вчинити дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Світ Інструменту Україна" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської митниці ДФС України про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно не розглянув заяву позивача про надмірно сплачених митних платежів та не підготував і не подав до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення коштів, що призвело до порушення прав товариства.
Представник позивача у судове засідання не прибув, подавши клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача через канцелярію суду надав письмові заперечення проти позову, в яких відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що судовими рішеннями було лише скасовано рішення митниці про коригування митної вартості, однак такі рішення не містять вказівок про повернення надмірно сплачених коштів.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Під час судового розгляду справи, суд,
В С Т А Н О В И В:
Київською міжрегіональною митницею Міндоходів було прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 100270004/2013/310307/2 від 25.12.2013.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.05.2014 по справі №826/5296/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту Україна» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №100270004/2013/310307/2 від 25.12.2013 було відмовлено повністю.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду 17.07.2014, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.11.2015 № К/800/42323/14, по справі №826/5296/14 скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.05.2014 та ухвалено нову постанову, якою адміністративний позов задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості товарів № 100270004/2013/310307/2 від 25.12.2013 року.
З метою виконання рішень суду, що набрали законної (юридичної) сили, позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС України із заявою вих. № 310307 від 17.12.2015, в якій просив підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих та сплачених до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи за напрямом перерахування «для подальших розрахунків як передплата на банківський рахунок 2603», що були сплачені за митною декларацією №100270004/2013/266107 від 26.12.2013 на загальну суму 12 699,83 грн., а саме: мита - 3808,89 грн., податку на додану вартість – 8890,94 грн. (реквізити: ТОВ «Світ інструменту Україна»; юридична адреса: Україна, 03148, м. Київ, вул. Тимофія Строкача, 1; код ЄДРПОУ 37311013, п/р 26005901350588 в АТ «ОТП Банк» м. Київ, МФО 300528, свідоцтво ПДВ №100306666, ІПН 373110126571, тел. +380 (44) 225-38-93). Також, позивач просив направити підготовлений висновок до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві для здійснення повернення товариству вказаної суми грошових коштів з бюджету у встановлений чинним законодавством строк.
В підтвердження надмірної сплати платежів на загальну суму 12 699,83 грн. позивач до заяви додав наступні документи: копію витягу з ЄДРСР ухвали Вищого адміністративного суду України від 12.11.2015 по справі № К/800/42323/14; копію витягу з ЄДРСР постанови Київського апеляційного адміністративного суду 17.07.2014 по справі №826/5296/14; копію витягу з ЄДРСР постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.05.2014 по справі №826/5296/14; копію митної декларації №100270004/2013/266107 від 26.12.2013; копію рішення про коригування митної вартості товарів від 25.12.2013 № 100270004/2013/310307/2; копію виписки по особовому рахунку товариства за 11.04.2014, за якою було перераховано суму надмірно сплачених митних та інших платежів.
Проте, враховуючи, що товариство з обмеженою відповідальністю "Світ Інструменту Україна" не отримало від Київської міської митниці ДФС України відповіді на заяву вих. № 310307 від 17.12.2015, товариство звернулося до суду з даним позовом.
В той же час, відповідач до письмових заперечень проти позову додав лист від 21.01.2016 №430/10/26-70-25-01 за результатами розгляду заяви № 310307 від 17.12.2015, в якому зазначено, що на виконання постанови суду рішення про коригування митної вартості товарів від 25.12.2013 №100270004/2013/310307/2 скасовано, проте питання повернення коштів не було предметом розгляду судової справи (докази вручення позивачу або направлення вказаного листа поштою суду не надано).
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пунктів 43.1– 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Частинами першою – четвертою статті 301 Митного кодексу України встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Згідно з пунктами 1 – 6 розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. N618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за N 1097/14364 (далі – Порядок № 618) для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів, зокрема, б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава: на банківський рахунок 2603.
До заяви додаються: аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі; документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України, Реєстр висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, підготовлений відповідно до пункту 5 Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за N 1095/14362 (далі - Реєстр висновків про повернення), Висновок про повернення з оригіналом заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України, підписаний начальником (заступником начальника) Відділу та зареєстрований у журналі реєстрації висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Журнал реєстрації висновків про повернення коштів з Держбюджету), форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, разом з документом, у якому відображаються результати перевірки, подаються керівнику (заступнику керівника) митного органу для прийняття остаточного рішення про повернення коштів.
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).
Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.
Копія Висновку про повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю.
Відповідно до пункту 7 розділу III Порядку № 618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Згідно із пунктом 11 розділу III Порядку № 618 за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.
Отже, з наведених вище норм вбачається, що платник податків у наданий законодавством строк (1095 днів) має право звернутися до контролюючого органу із заявою про повернення помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів. Митний орган, в свою чергу, зобов’язаний перевірити обґрунтованість повернення заявлених сум (встановлення факту переплати) та підготувати або висновок про повернення коштів з його надісланням органам Державної казначейської служби України для повернення суб'єкту господарювання надміру сплачених митних платежів, або письмову обґрунтовану відповідь про відсутність підстав для повернення коштів.
Крім цього, Верховний Суд України вже висловлював правовий висновок щодо розгляду справ цієї категорії. Зокрема, у постановах від 15 квітня 2014 року (справа № 21-29а14), 12 листопада 2014 року (справи №№ 21-268а14, 21-391а14), 25 листопада 2014 року (справа 21-338а14) він зазначив, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов’язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов’язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженим наказом ДМСУ, Державного казначейства України від 20 липня 2007 року № 611/147 (який був чинним на час виникнення спірних відносин; зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 року за № 1095/14362), на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Подібний висновок міститься також і в постанові Верховного Суду України від 25 листопада 2014 року (справа № 21-207а14) та в постанові Верховного Суду України від 24 березня 2015 року (справа № 21-3а15).
З матеріалів справи вбачається, що рішення Київською міжрегіональною митницею Міндоходів про коригування митної вартості товарів № 100270004/2013/310307/2 від 25.12.2013 було скасовано в судовому порядку, зокрема, постановою Київського апеляційного адміністративного суду 17.07.2014 по справі №826/5296/14, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12.11.2015 № К/800/42323/14.
У зв’язку з цим, товариством з обмеженою відповідальністю «Світ інструменту Україна» було подано до відповідача письмову заяву про підготовку висновку щодо повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів надмірно сплачених до бюджету.
Суд встановив, що в заяві позивача про повернення надмірно сплачених платежів № 310307 від 17.12.2015 зазначені всі дані, необхідність яких передбачена розділом ІІІ Порядку №618, а також додано всі необхідні документи.
Проте, як вбачається із матеріалів справи та не заперечується відповідачем, Київською міською митницею ДФС України за результатами розгляду заяви позивача № 310307 від 17.12.2015 не було підготовлено висновок про повернення коштів.
Суд звертає увагу, що з огляду на вищевикладені норми законодавства вбачається, що підставою для виплати органами Державного казначейства України надмірно сплачених позивачем коштів є висновок митного органу про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів.
Таким чином, відповідно до положень Порядку №618 у випадку необґрунтованої відмови митного органу у вчиненні дій, спрямованих на повернення платнику податків надміру сплачених коштів, належним способом захисту порушеного права є зобов'язання митниці скласти та надати управлінню Державної казначейської служби України висновок про повернення надмірно сплачених платежів.
Аналогічна правова позиція була також висловлена Верховним Судом України у постанові від 03 листопада 2015 року у справі № 21-2220а15, яка, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковою для всіх судів України.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Аналогічна позиція викладена в постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2016 по справі № 826/22938/15.
З огляду на викладене, керуючись статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов - задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Київську міську митницю Державної фіскальної служби України підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, надмірно сплачених до бюджету товариством з обмеженою відповідальністю "Світ Інструменту Україна" у сумі 12 699,83 грн. (дванадцять тисяч шістсот дев’яносто дев’ять грн. 83 коп.), а саме: мита - 3808,89 грн. (три тисячі вісімсот вісім грн. 89 коп.), податку на додану вартість – 8890,94 грн. (вісім тисяч вісімсот дев’яносто грн. 94 коп.) та направити його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов