Постанова № 58491759, 06.06.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2016
Номер справи
809/304/16
Номер документу
58491759
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" червня 2016 р. Справа № 809/304/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Кишинського М.І.

за участю секретаря судового засідання: Дмитрашко О.М.,

представника позивача: Маланюк О.Я.,

представника відповідача: Кічура Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Галицька",

до відповідача: Державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області,

про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій.,-

ВСТАНОВИВ:

25.03.2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія "Галицька" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.02.2013 року, залишеною в силі ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2014 року, позов задоволено частково - скасовано податкове повідомлення-рішення в частині визначення податкового зобов'язання за платежем по земельному податку в розмірі 170082,00 грн. за основним платежем та 85041,00 грн. штрафних фінансових санкцій. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням ДПІ в м. Івано-Франківську позивачу визначено зобов'язання по земельному податку, однак п.2 Рішення XXIX сесії Івано-Франківської міської ради від 10.07.2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель м. Івано-Франківська» постановою Івано-Франківського міського суду по справі за №1965/2009 від 14.12.2009 року визнано незаконним, тому на думку позивача розрахунок сум земельного податку проведеного відповідачем не відповідає дійсності. Крім того, ДПІ в м. Івано-Франківську вказане рішення прийнято на підставі листа управління Державного комітету з земельних ресурсів у м.Івано-Франківську, а не на підставі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Тому, на думку позивача, донарахування даного податку та застосування відповідних штрафних санкцій податковим органом здійснені незаконно, а оскаржуване рішення скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі з мотивів вказаних в позовній заяві. Крім того, представником позивача подана заява про зміну предмету позову, якою просить суд визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 31.07.2014 року №0003452204 та податкове повідомлення-рішення від 31.07.2014 року №0003442204. Просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, наведених у письмовому запереченні на позовну заяву. В обґрунтування прийнятих податкових повідомлень-рішень посилається на те, що 31.07.2014 року ДПІ в м.Івано-Франківську проведено перевірку щодо своєчасності сплати грошових зобов`язань по земельному податку та орендній платі, яка оформлена актом за №5328 15003/32077713, де встановлено порушення термінів сплати грошових зобов`язань по земельному податку на суму 2260,20 грн. та 192813,30 грн. в результаті чого 31.07.2014 року винесено податкові повідомлення-рішення № 0003452204 та №0003442204 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 226,02 грн.та 38562,66 грн.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши зібрані у справі докази та надавши їм належної правової оцінки, судом встановлено наступне.

Державною податковою інспекцією в м.Івано-Франківську проведено планову виїзну перевірку ТзОВ «Гаразд України» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.03.2010 року про що складено акт за №12652/23-2/32077713 від 16.07.2010 року.

Вищенаведене повідомлення-рішення оскаржено до суду, відповідно до постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.02.2013 року по справі №809/111/13-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2014 року по справі №876/6469/13 скасовано податкове повідомлення-рішення №0001542302/0 від 30.07.2010 року.

Станом на 27.01.2011 року ТзОВ "БК "Галичина" подано розрахунки по земельному податку за 2009 та 2010 роки по яких проведено сплату земельного податку. Вказані розрахунки проведено у відповідності до нормативно грошової оцінки земельної ділянки управління Держкомзему у м.Івано-Франківську за №0372/04-04-06, №0373/04-04-06, №0374/04-04-06 від 31.08.2010 року та з урахуванням тієї обставинами, що нормативна грошова оцінка земель, яка була взята до уваги податковим органом під час проведення перевірки, на даний час не діє, та як рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджено таку оцінку, визнано незаконним.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно частини 3 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Отже, нормативна грошова оцінка земель прямо впливає на розмір плати за землю.

Відповідно до приписів статей 14, 17, 20 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Згідно частини 3 статті 27 Бюджетного кодексу України Закони України, які впливають на формування доходної чи видаткової частини бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому. В іншому разі норми відповідних законів, що впливають на формування доходної та/або видаткової частини бюджетів, застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим.

Статтею 4 цього Кодексу встановлено, що нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, рішення органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Таким чином, оскільки грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, який вноситься до держбюджету та формує його доходну частину, тому суд касаційної інстанції прийшов до переконливого висновку про неправомірність рішення відповідача в частині введення в дію нової грошової оцінки в середині бюджетного року.

Суд зазначає, що на момент розгляду даної адміністративної справи за позовом ТзОВ «БК «Галицька», положення пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», яким введено в дію на території Івано-Франківської міської ради нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визнане незаконними.

Оскільки, як встановлено законом, нормативна грошова оцінка земель прямо впливає на розмір плати за землю, то з урахуванням, того, що на час надання управлінням Держкомзему у м. Івано-Франківську інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок позивача на запит ДПІ в м. Івано-Франківську (05.07.2010 року), використовувався розмір нормативно грошової оцінки землі затверджений пунктом 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська» та який був визнаний незаконним, то суд приходить до висновку, що рішення податкового органу щодо визначення податкових зобов'язань та застосування штрафних санкцій не може ґрунтуватись на незаконному рішенні іншого суб'єкта владних повноважень, яке визнано незаконним в судовому порядку.

Крім того, в своїх рекомендаціях Вищий адміністративний суд України, звертає увагу на наявну в матеріалах справи інформацію управління Держкомзему у м. Івано-Франківську, яка міститься у листі за №624/010-07/104 від 02.09.2010 року, згідно з якою, для визначення розміру сплати земельного податку, ДПІ в м. Івано-Франківську має керуватись представленими витягами з нормативної грошової оцінки за №0372/04-04-06, №0373/04-04-06, №0374/04-04-06 від 31.08.2010 року.

Враховуючи попередні висновки суду щодо відсутності підстав у позивача проведення нарахування та сплати земельного податку розрахованого ДПІ в м. Івано-Франківську, то суд зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення підлягають до скасування.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов підлягає до задоволення, а податкові повідомлення-рішення від 31.07.2014 року №0003452204 та №0003442204 підлягають до скасування.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податквої інспекції в м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 31.07.2014 року №0003452204 та №0003442204.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Кишинський М.І.

Постанова складена в повному обсязі 13.06.2016 року.