ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" червня 2016 р.Справа № 925/321/16
Господарський суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Єфіменка В.В.,
з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.;
за участю прокурора: Ситник Т.А.
та представників сторін:
від позивача-1 не зявився;
від позивача-2: ОСОБА_1 за довіреністю;
від відповідача не зявився;
від третьої особи ОСОБА_2 за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу за позовом Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі:
позивача-1 Золотоніської районної державної адміністрації, м. Золотоноша, Черкаська область;
позивача-2 ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Черкаській області, м. Черкаси
до товариства з обмеженою відповідальністю Яромир-Агро, с. Вікторія, Пирятинський район, Полтавська область
ІІІ особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Вільхівська сільська рада, с Вільхи, Золотоніський район, Черкаська область,
про внесення змін до договору, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурором заявлено позов з вимогами:
- внести до укладеного між Золотоніською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю Яромир-Агро договору оренди землі від 24.05.2012, зареєстрованого у міськрайонному управлінні Держкомзему у м. Золотоноша та Золотоніського району за №712158184012243, такі зміни:
- пункт 4 договору викласти в наступній редакції:
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2 109 621,07 грн. (два мільйони сто дев'ять тисяч шістсот двадцять одна гривня сім копійок) - землі сільськогосподарського призначення
- пункт 8 договору викласти :
Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки
- пункт 9 договору викласти в наступній редакції:
Обчислення розміру грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення, функціонального використання та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
- судовий збір 1 378,00 грн. за немайновою вимогою стягнути з ТОВ Яромир-Агро, код ЄДРПОУ 33582194, на користь прокуратури Черкаської області (код за ЄДРПОУ 02911119) на банківський р/р 35212034003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ (МФО 820172) за кодом класифікації видатків бюджету - 2800.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених в позовній заяві.
05.05.2016 позивач-1 подав до суду клопотання в якому просив суд розглядати справу за відсутності представника Золотоніської районної державної адміністрації та письмові пояснення щодо заявленого позову, в яких зазначив:
«Золотоніським міжрайонним прокурором заявлено позов в інтересах держави в особі позивачів: Золотоніської районної державної адміністрації, ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Черкаській області до ТОВ «Яромир-Агро» про внесення змін до договору оренди землі від 24.05.2012, зареєстрованого міськрайонним управлінням Держкомзему у м. Золотоноша та Золотоніському районі за №712158184012243.
Золотоніською райдержадміністрацією надано ТОВ «Яромир-Агро» в оренду земельну ділянку площею 5, 6400 га (господарські будівлі та двори) в адміністративних межах Вільхівської сільської ради згідно договору оренди землі від 24.05.2012 зареєстрованого за № 712158184012243 від 24.12.2012.
16.07.2015 Золотоніською райдержадміністраціє направлено ТОВ «Яромир-Агро» пропозицію щодо внесення змін до договору оренди землі в частині збільшення розміру відсотка орендної плати за землю.
Змін у договір не внесено, домовленості з відповідачем не досягнуто».
Позов Золотоніського міжрайонного прокурора арзивач-1 підтримує в повному обсязі і просить суд задовольнити його (а.с.79-80).
Представник позивача-2 в судових засіданнях надав пояснення та повністю підтримав позовні вимоги прокурора.
Представник позивача-2, зокрема пояснив, що спірний договір 24.12.2012 зареєстрований в Управлінні Держкомзему в Золотоніському районі за №712158184012243.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни до Податкового кодексу України відповідно до яких, розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, незалежно від їх категорій, не може бути менший ніж 3 відсотки від нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків від нормативної грошової оцінки.
Згідно умов вищезазначеного договору оренди ставка орендної плати за користування земельною ділянкою становить 1,5 відсотки від її нормативно грошової оцінки.
Представник позивача-2 стверджує, що середній розмір плати за користування земельними ділянками за результатами проведених аукціонів по Черкаській області становить 9,5 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
На виконання доручення Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 14.12.2015 № ДС-22-28-0.13-17122/23-15 з метою недопущення порушень вимог чинного законодавства та втрат бюджету, позивач пропонував відповідачу в місячний термін звернутися до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Черкаській області (далі - ОСОБА_3 управління; ГУДГК) як розпорядника землями державної власності за межами населеного пункту для укладення додаткової угоди про внесення змін до договору оренди від 24.12.2012 року № 712158184012243.
Відповідачу ОСОБА_3 управлінням 08.02.2016 за №1913/2-16 було направлено лист - повідомлення стосовно підвищення розміру орендної плати, оскільки розмір орендної ставки за договором оренди землі становить 1,5% від нормативно грошової оцінки землі.
ОСОБА_3 управління розглянуло позовні вимоги, заявлені прокурором Золотоніського району, підтримує його позов та вважає за необхідне внести зміни до договору оренди землі від 24.05.2012, укладеного між Золотоніською районною державною адміністрацією та ТОВ «Яромир Агро» (а.с.91-92).
Відповідач у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні заявлені вимоги не визнав посилаючись, зокрема, на те, що жодна із осіб, які беруть участь у справі, не надсилали орендарю (відповідачу) у встановленому законом порядку, формі та з належним змістом пропозицій щодо внесення змін до договору.
Наявні в матеріалах справи документи свідчать лише про надіслання відповідачу листів, в яких говориться про зміну відсотку (з 1.5 до 3). але не про внесення змін до п.4 договору (розмір нормативної грошової оцінки) та п.9.
При цьому, належна сторона договору (ГУ ДГК в Черкаській області, як особа, управнена державою розпоряджатись землею) своїм листом від 08.02.2016 лише запропонувала звернутися до нього за укладенням додаткової угоди, але зовсім не конкретизувала суті пропозиції.
За таких умов звернення до суду в частині внесення змін до п.п. 4.9 договору є передчасним, оскільки орендодавцем не дотримано порядку досудового врегулювання спору, визначеного, зокрема, ст. 188 ГК України та ст. 11 ГПК України.
Відповідач не заперечує і не заперечував проти внесення змін до договору в частині збільшення орендної плати до 3% (як і визначено податковим законодавством). відтак вважає, що в цій частині спір взагалі відсутній (а.с.93-94).
Відповідач просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Третя особа в своїх письмових поясненнях та її представник в судовому засіданні просили суду позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
15.06.2016 суд отримав клопотання від відповідача про зупинення провадження у справі до вирішення адміністративної справи за позовом відповідача до Управління Держгеокадастру у Золотоніському районі. До клопотання додані: копія позову та копія технічної документації (а.с.117-130).
Вирішуючи клопотання про зупинення провадження у справі суд приходить до таких висновків.
За приписами ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
Доказів наявності у провадженні іншого суду саме справи, повязаної із справою, що розглядається (№ 925/321/16), відповідач суду не надав.
При вирішенні клопотання суд також враховує, що розгляд справи вже відкладався за клопотанням відповідача (а.с.76; 87-89).
01.06.2016 суд перейшов до розгляду справи по суті і продовжував розглядати справу.
Відкладаючи розгляд справи на 15.06.2016, суд, під розписку, повідомив представників сторін про час і місце розгляду справи (а.с.106).
Суд приходить до переконання, що підстав для зупинення провадження у справі чи для відкладення слухання справи передбачених ч.1 ст.77 і ст.79 ГПК України не виявлено не виявлено.
Справа розглядається за наявними матеріалами, в порядку визначеному ст. 75 ГПК України.
Суд вислухавши прокурора і представників сторін, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.
24.05.2012 па підставі розпорядження Золотоніської районної державної адміністрації від 11.05.2012 № 196 між Золотоніською районною державною адміністрацією та ТОВ «Яромир-Агро» укладено договір оренди земельної ділянки площею 5,64 га, що знаходиться в адміністративних межах Вільхівської сільської ради поза межами населено пункту, строком на 49 років (далі - Договір) (а.с.32-35).
За основним цільовим призначенням земельну ділянку віднесено до земель сільськогосподарського призначення.
24.12.2012 вказаний Договір зареєстровано у міськрайонному управлінні Держкомзему у м. Золотоноша та Золотоніського району за № 712158184012243.
Згідно п. 4 Договору - нормативна грошова оцінка земельної ділянки (з урахуванням коефіцієнту індексації 3,2) становить 22 942,43 гри.
Пунктом 7 Договору визначено, що договір укладено терміном на 49 років з дати реєстрації договору оренди.
Договором також передбачено (п.8), що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки землі і складає 344,14 грн. в рік.
За змістом п. 9 Договору - обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
Пунктом 11 Договору закріплено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення пін тарифів у т.ч. внаслідок інфляції та інших випадках передбачених Законом.
У відповідності до частини 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); сірок дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження етапу об'єкта оренди: умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
За змістом Ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до приписів ст.ст. 288.5.1, 288.5.2 Податкового кодексу України річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Частиною 1 п. 289.1 ст. 289 ПК і ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» від 11 грудня 2003 р. № 1378-IV (далі Закон № 1378-IV) передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обовязково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами.
Із дослідженого в судовому засіданні витягу з технічної документації Управління Держземагенства у Золотоніському районі від 04.09.2015 № 8-28-0.3-4453/2-15 вбачається, що нормативна грошова оцінка об'єкту оренди за договором станом на 2015 рік становить 2 109 621,07 грн.
Частиною 2 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення -не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення -не рідше ніж один раз на 7 - 10 років. Приписами ст. 23 вказаного Закону встановлено, що технічна документація з грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» лані про нормативну оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації грошової оцінки земель.
Законом України «Про оцінку земель» передбачено періодичне здійснення нормативної грошової оцінки земель. Судом зясовано, що така оцінка була здійснена у встановленому законом порядку, що підтверджується рішенням Золотоніської районної ради від 10.06.2015 № 34-6/VІ «Про затвердження матеріалів технічної документації з нормативно грошової оцінки земельної ділянки» та Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 04.09.2015 № 8-28-0.3-4453/2-15.
Частиною 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Відповідно до частини першої статті 79 нього ж Закону, акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно проживають на відповідній території.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Оскільки умови договору про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки та річної орендної плати за користування земельною ділянкою є істотними, то орендодавець має право наполягати на внесенні змін до цих умов договору в зв'язку із внесенням змін до чинного законодавства з приводу обрахунку розміру орендної плати за землю.
Відповідно ч. З ст. 653 ЦК України договір змінюється або
розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється
з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Суд приходить до висновку, що нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (пункт 11 Договору), а орендна плата за земельні ділянки державної власності с регульованою, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно вимог законодавства України та п. 10 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою вноситься на рахунок Вільхівської сільської ради (третя особа по справі).
Ст.13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно ч. 4 ст. 122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою ціп статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно ч. 4 ст. 4 Закону України «Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» №5245-VI від 06.09.2012, який набрав чинності з 01.01.2013, внесено зміни до Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі».
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 14 від 03.02.2015, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.02.2015 за № 177/2662230.05.2012, затверджено Положення про ОСОБА_3 управління Держгеокадастру в області, відповідно до п.п.12 п. 4 ОСОБА_3 управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Наказом Держгеокадастру від 26.05.2015 № 84 Про питання діяльності ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Черкаській області погоджено можливість забезпечення здійснення покладених на ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Черкаській області наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 № 19 Про затвердження положень про територіальні органи Держгеокадастру у Черкаській області функцій і повноважень ОСОБА_3 управління Держземагентства у Черкаській області, що припиняється.
ОСОБА_3 управління діє на підставі Положення про ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 № 19.
Відтак, відповідно до чинного, на час виникнення спору, законодавства України, повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах Черкаської області віднесено до компетенції ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Черкаській області.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни до Податкового кодексу України відповідно до яких, розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, незалежно від їх категорій, не може бути менший ніж 3 відсотки від нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків від нормативної грошової оцінки.
Згідно умов вищезазначеного договору оренди ставка орендної плати за користування земельної ділянки становить 1,5 відсотки від її нормативно грошової оцінки.
Із пояснень та доказів, поданих позивачем-2 вбачається, що середній розмір плати за користування земельними ділянками за результатами проведених аукціонів по Черкаській області становить 9,5 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
Аналізуючи доводи відповідача щодо недотримання позивачем-2 вимог ст.188 ГК України і ст.11 ГПК України, суд приходить до наступних висновків.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормагивно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Відтак, досудове врегулювання спору є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Ст.30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Суд бере до уваги, що Золотоніська ОДПІ повідомила ТОВ «Яромир-Агро» (лист від 12.02.2015р. №1582/23-13-15-022) про необхідність внесення змін до договорів оренди, які знаходяться у користуванні ТОВ "ЯРОМИР - АГРО", та відповідно до яких товариством подано звітність по платі за землю.
Суд приходить до висновку, що прокурор і позивачі довели заявлені ними вимоги, а тому позов підлягає до задоволення повністю.
Судові витрати прокурора у розмірі 1378 грн. підлягають відшкодуванню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
«Внести до укладеного між Золотоніською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Яромир-Агро» договору оренди землі від 24.05.2012, зареєстрованого у міськрайонному управлінні Держкомзему у м. Золотоноша та Золотоніського району за №712158184012243, такі зміни:
- пункт 4 договору викласти в наступній редакції:
«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2 109 621,07 гри. (два мільйони сто дев'ять тисяч шістсот двадцять одна гривня сім копійок)
- землі сільськогосподарського призначення»
- пункт 8 договору викласти:
«Річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки»
- пункт 9 договору викласти в наступній редакції:
«Обчислення розміру грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення, функціонального використання та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством».
Стягнути 1378 грн. витрат по сплаті судового збору з товариства з обмеженою відповідальністю «Яромир-Агро» (код 33582194, вул. Київська, 4, корпус В, с. Вікторія, Пирятинський район, Полтавська область, 37044) на користь прокуратури Черкаської області (код 02911119) на банківський р/р 35212034003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ (МФО 820172) за кодом класифікації видатків бюджету - 2800.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку в порядку, визначеному ГПК України з дня складення і підписання повного тексту рішення.
Рішення складено 21.06.2016.
Суддя В.В.Єфіменко