ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2016 р. Справа № 909/292/16 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О. ,
секретар судового засідання Кричовський Р. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради,
вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ,76004
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
вул. Коновальця, 225, м. Івано-Франківськ,76018
про зобов'язання відповідача за власний рахунок знести літній торговий майданчик , що знаходиться за адресою вул. Коновальця, 225, в м. Івано-Франківську.
за участю:
Від позивача: ОСОБА_2 - представник, (довіреність №1013/01-20/14в від 25.05.16 )
Від відповідача: ОСОБА_3 - представник, (довіреність №723 від 02.04.15);
ОСОБА_1 - підприємець, (паспорт серії СЕ № 232556)
Встановив:
Позивач, Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою про зобов'язання відповідача, Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за власний рахунок знести літній торговий майданчик, що знаходиться за адресою вул. Коновальця, 225, в м. Івано-Франківську.
Як вбачається із змісту позовної заяви та встановлено в судовому засіданні виконавчий комітет міської ради, як орган місцевого самоврядування в межах наданих йому повноважень та відповідно до вимог Законів України «Про заходи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про благоустрій населених пунктів» прийняв «Положення про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м. Івано-Франківську » №152 від 20.03.2014.
Пунктом 6 Положення визначено порядок звільнення територій від самовільно встановлених літніх торгових майданчиків.
Відповідно до п. 6.1. Положення, при виявленні самовільно встановлених на території м. Івано-Франківська літніх торгових майданчиків, виконавчий комітет міської ради приймає рішення про примусовий демонтаж літніх торгових майданчиків відповідно до положення «Про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади міста Івано- Франківська». Контроль за виявленням самовільно встановлених літніх торгових майданчиків здійснює рейдова група, уповноважені органи виконавчого комітету міської ради та комісія з організації сезонної торгівлі.
КП «Муніципальна інспекція з благоустрою», 06.06.2014, складено протокол про адміністративне правопорушення №308 на фізичну особу підприємця ОСОБА_1 про самовільне встановлення літнього торгового майданчика на вул. Коновальця - 225 в м. Івано-Франківську.
Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради, 03.07.2014, була винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення №08/319 за вчинення правопорушення передбаченого ст. 152 КУпАП, а саме, самовільне встановлення літнього торгового майданчика па вул.Коновальця. 225. в м. Івано-Франківську. На підставі вказаної постанови фізичну особу підприємця ОСОБА_4 притягнено до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 850,00 грн..
З метою усунення виявлених порушень в добровільному порядку, виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 16.08.2014 прийнято рішення за №289 «Про демонтаж самовільно встановлених літніх торгових майданчиків», пунктом 1.2 якого зобов'язано суб"єкта господарювання ОСОБА_1 в десятиденний термін демонтувати самовільно встановлений літній торговий майданчик на вул. Коновальця 225 в м.Івано-Франківську.
Відповідач вказане вище рішення виконавчого комітету не виконав, самовільно встановлений літній торговий майданчик за вказаною адресою не демонтував. Наведені обставини стали причиною звернення позивача до господарського суду з позовною заявою за захистом свого порушеного права , в якій останній просить суд зобов"язати відповідача за власний рахунок знести літній торговий майданчик , що знаходиться за адресою вул. Коновальця, 225, в м. Івано-Франківську.
Відповідач позовні вимоги не визнав, вважає їх безпідставними. Свої заперечення виклав у відзиві на позов від 14.06.16. Зокрема, представник відповідача в судовому засіданні вказав, що 09.04.2012 року відповідач зареєструвався, як фізична особа підприємець. Між відповідачем та ПП «ОККО-НАФТОПРОДУКТ» АЗС №ІФ19 , 18.05.2012, був укладений договір про спільну діяльність, згідно якого ПП «ОККО-НАФТОПРОДУКТ» надав відповідачу право облаштувати літній торговий майданчик від кафетерійного відділу АЗС №ІФ19, що знаходиться в місті Івано-Франківську по вул. Коновальця, 225-В. У відповідності до даного договору був затверджений паспорт літнього торгового майданчика по вул. Є. Коновальця, 225 від кафетерійного відділу АЗС «ОККО» , а виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради наданий дозвіл на його розміщення.
Відповідно до п.2 вказаного договору літній торговий майданчик розміщується за адресою вул.Є.Коновальця, 225 терміном до 01.11.12.
Згідно п.2.1. Положення "Про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м. Івано-Франківську", літній торговий майданчик - це тимчасовий, збірно-розбірний пункт громадського харчування, який розташовується поруч фасаду закладу ресторанного господарства або окремо стоячий від стаціонарного закладу ресторанного господарства. Виготовляється з полегшених конструкцій, встановлюється без влаштування фундаментів. Літній майданчик функціонує в теплий період року з 01 квітня по 01 листопада.
У зв'язку з закінченням терміну дії договору про спільну діяльність та не продовженням його, відповідачем, починаючи з 2013 року не здійснював торгівельну діяльність на літньому майданчику.
Самовільно встановлений літній торговий майданчик це - літній торговий майданчик, який використовується без погодження виконавчого комітету міської ради та укладеного договору на право тимчасового користування елементами благоустрою комунальної власності або правоустановлюючого документу на земельну ділянку, що зафіксовано рейдовою групою, уповноваженим органом виконавчого комітету.
Враховуючи викладене, в 2013-2015 роках, майданчик втратив статус літнього торгового, адже не велась торгівельна діяльність, а був простим майданчиком розташованим на приватній території.
Оскільки, інспекцією з благоустрою у 2013-2014 роках на відповідача складались протоколи про адмінправопорушення , на підставі яких були винесені Постанови про накладення адміністративного стягнення, а тому в жовтні 2015 року відповідачем самостійно було здійснено демонтаж майданчика, який не являвся літнім торговим майданчиком , так як торгівля на ньому не проводилась , а наявність окремих його елементів не надавала йому статусу літнього торгового майданчику.
Крім того, відповідачу на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,0283 га в м. Івано-Франківську по вулиці Є. Коновальця, 225, що підтверджується Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 15.11.2013 та Інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 19.04.2016 року №57623032 і ОСОБА_4 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 17.02.2016 року № НВ-2601610732016. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Відповідно до частин 3, 4 статті 373 Цивільного кодексу України, власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення. Власник земельної ділянки може використовувати на свій розсуд все, що знаходиться над і під поверхнею цієї ділянки, якщо інше не встановлено законом, та якщо це не порушує прав інших осіб.
Частиною 5 статті 20 Земельного кодексу України вказано, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
У зв'язку з тим, що відповідачем заплановано будівництво на даній земельній ділянці, і документи для його проведення подані в ЦНАП Івано-Франківської міської ради в 2016 році, останній облаштував майданчик для зберігання будівельних матеріалів та інвентаря.
Отже, враховуючи те, що в 2013-2015 роках майданчик втратив статус літнього торгового, через відсутність торгівельної діяльності, а був простим майданчиком розташованим на приватній території відповідача, та зважаючи на те, що останнім самостійно було здійснено його демонтаж, облаштований у 2016 році майданчик є майданчиком, що використовується під склад з метою будівництва і обслуговування житлового будинку у відповідності до цільового призначення використання землі, а тому він не підпадає під дію Положення "Про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м. Івано-Франківську".
Враховуючи викладене представник відповідача вважає позов безпідставним та необгрунтованим, просить суд в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін , дослідивши обставини у справі і подані докази, оцінивши їх відповідно до ст.43 ГПК України, суд вважає позовні вимоги не обгрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню приймаючи до уваги наступне:
Виконавчий комітет міської ради, як орган місцевого самоврядування, в межах наданих йому повноважень та відповідно до вимог Законів України «Про заходи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», «Про благоустрій населених пунктів» прийняв «Положення про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м. Івано-Франківську » №152 від 20.03.2014.
Між відповідачем та ПП «ОККО-НАФТОПРОДУКТ» АЗС №ІФ19 , 18.05.2012, був укладений договір про спільну діяльність, згідно якого ПП «ОККО-НАФТОПРОДУКТ» надав відповідачу право облаштувати літній торговий майданчик від кафетерійного відділу АЗС №ІФ19, що знаходиться в місті Івано-Франківську по вул. Коновальця, 225-В. У відповідності до даного договору був затверджений паспорт літнього торгового майданчика по вул. Є. Коновальця, 225 від кафетерійного відділу АЗС «ОККО» , а виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради наданий дозвіл на його розміщення.
Відповідно до п.2 вказаного договору літній торговий майданчик розміщується за адресою вул.Є.Коновальця, 225 терміном до 01.11.12.
Згідно п.2.1. Положення "Про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м. Івано-Франківську", літній торговий майданчик - це тимчасовий, збірно-розбірний пункт громадського харчування, який розташовується поруч фасаду закладу ресторанного господарства або окремо стоячий від стаціонарного закладу ресторанного господарства. Виготовляється з полегшених конструкцій, встановлюється без влаштування фундаментів. Літній майданчик функціонує в теплий період року з 01 квітня по 01 листопада.
Самовільно встановлений літній торговий майданчик це - літній торговий майданчик, який використовується без погодження виконавчого комітету міської ради та укладеного договору на право тимчасового користування елементами благоустрою комунальної власності або правоустановлюючого документу на земельну ділянку, що зафіксовано рейдовою групою, уповноваженим органом виконавчого комітету.
Пунктом 6 Положення визначено порядок звільнення територій від самовільно встановлених літніх торгових майданчиків.
Відповідно до п. 6.1. Положення, при виявленні самовільно встановлених на території м. Івано-Франківська літніх торгових майданчиків, виконавчий комітет міської ради приймає рішення про примусовий демонтаж літніх торгових майданчиків відповідно до положення «Про порядок звільнення земельних ділянок, що зайняті без правових підстав та належать до комунальної власності територіальної громади міста Івано- Франківська». Контроль за виявленням самовільно встановлених літніх, торгових майданчиків здійснює рейдова група, уповноважені органи виконавчого комітету міської ради та комісія з організації сезонної торгівлі.
КП «Муніципальна інспекція з благоустрою», 06.06.2014, складено протокол про адміністративне правопорушення №308 на фізичну особу підприємця ОСОБА_1 про самовільне встановлення літнього торгового майданчика на вул. Коновальця - 225 в м. Івано-Франківську.
Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Івано-Франківської міської ради, 03.07.2014, була винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення №08/319 за вчинене правопорушення передбачене ст. 152 КУпАП, а саме, самовільне встановлення літнього торгового майданчика на вул.Коновальця. 225. в м. Івано-Франківську. На підставі вказаної постанови на фізичну особу підприємця ОСОБА_4 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на сумі 850,00 грн.
У зв'язку з закінченням терміну дії договору про спільну діяльність та не продовженням його, починаючи з 2013 року майданчик втратив статус літнього торгового, адже на ньому не велась торгівельна діяльність.
Оскільки, інспекцією з благоустрою у 2013-2014 роках на відповідача складались протоколи про адмінправопорушення , на підставі яких були винесені Постанови про накладення адміністративного стягнення, а тому в жовтні 2015 року відповідачем самостійно було здійснено демонтаж літнього торгового майданчика та припинена його діяльність.
Крім того, відповідачу на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,0283 га в м. Івано-Франківську по вулиці Є. Коновальця, 225, що підтверджується Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 15.11.2013 та Інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 19.04.2016 року №57623032 і ОСОБА_4 з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 17.02.2016 року № НВ-2601610732016. Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Відповідно до частин 4, 5 статті 373 Цивільного кодексу України, власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення. Власник земельної ділянки може використовувати на свій розсуд все, що знаходиться над і під поверхнею цієї ділянки, якщо інше не встановлено законом та якщо це не порушує прав інших осіб.
Частиною 5 статті 20 Земельного кодексу України вказано, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
У зв'язку з тим, що відповідачем заплановано будівництво на даній земельній ділянці, і документи для його проведення подані в ЦНАП Івано-Франківської міської ради в 2016 році, останній облаштував майданчик для зберігання будівельних матеріалів та інвентаря.
З метою встановлення наявності (розміщення), чи відсутності літнього торгового майданчика за адресою вул. Коновальця. 225 в м. Івано-Франківську, ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 07.06.16 зобов"язано позивача надати суду додаткові докази в підтвердження заявлених позовних вимог, а саме: наявності ( розміщення) чи відсутності торгового літнього майданчика за вказаною вище адресою, який належить відповідачу.
На виконання вимог суду позивачем надано суд акт обстеження №426 від 14.06.16.
У вказаному акті зазначено , що 14.06.16 проведено повторне обстеження території вул. Коновальця , 225 на предмет встановлення літнього майданчика. При обстеженні виявлено, що літній майданчик встановлений.
Однак, суд не може прийняти вказаний акт , як належний доказ у справі про наявність літнього торгового майданчика за вказаною вище адресою, оскільки в ньому не відображено дійсні обставини та не вказано чи використовується відповідачем об"єкт для проведення торгівельної діяльності.
З долучених до акту фотографічних зображень вбачається, що на земельній ділянці, яка належить відповідачу на праві власності торгівельний майданчик відсутній, знаходиться за огорожею і торгівельна діяльність на ньому не проводиться.
Таким чином, суд зробив висновок про те, що облаштований відповідачем майданчик для зберігання будівельних матеріалів та інвентаря на належній йому земельній ділянці не відповідає визначенню літнього торгового майданчика, викладеному у п.2.1. Положення "Про розміщення та порядок облаштування літніх торгових майданчиків в м. Івано-Франківську", а тому до нього не може бути застосоване зазначене Положення в частині звільнення території від самовільно встановлених літніх торгових майданчиків.
З огляду на викладені обставини, суд погоджується з доводами відповідача викладеними у відзиві на позов про відсутність на його території літнього торгівельного майданчика, а тому вважає позовні вимоги безпідставними та необгрунтованими.
Відповідно до ст. 33 ГПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Доказування, відповідно до наведеної норми закону , полягає у поданні сторонами таких доказів, які б надали суду можливість належним чином визначити їх підставність та винести обґрунтоване рішення.
Однак, позивачем не подано суду жодного доказу в підтвердження обставин на які він посилався, як на підставу своїх позовних вимог, а тому суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, судові витрати слід залишити за позивачем.
На підставі викладеного , відповідно до ст. 124 Конституції України, ст. 20 Земельного кодексу України, ст. 373 ЦК України , керуючись ст. 33, 34, 43, 49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до відповідача, Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання за власний рахунок знести літній торговий майданчик, що знаходиться за адресою вул. Коновальця, 225, в м. Івано-Франківську.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 22.06.16
Суддя Калашник В. О.