Справа № 450/978/16-а Провадження № 2-а/450/73/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" червня 2016 р. Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Мусієвського В.Є.
при секретарі Зварич С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до сільського голови с. Сокільники ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування розпорядження,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувась в суд з даним позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження сільського голови Сокільницької сільської ради ОСОБА_2 від 31.12.2015 року «Про зупинення рішення IV чергової сесії 7-го демократичного скликання Сокільницької сільської ради № 27 від 29.12.2015 року «Про затвердження проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельних ділянок», судові витрати покласти на відповідача.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він є власником земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 кадастровий № НОМЕР_1 площею 0,2617 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
29.12.2015 року рішенням сесії Сокільницької сільської ради № 27 затверджено проект землеустрою по зміні цільового призначення вказаної земельної ділянки.
Проте, розпорядженням сільського голови Сокільницької сільської ради ОСОБА_2 від 31.12.2015 року зупинено рішення Сокільницької сільської ради № 27, в частині затвердження проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельних ділянок за заявою позивача .
Як на підставу прийняття такого розпорядження посилається на те, що земельною комісією не взято до уваги та не досліджено в повному обсязі при розгляді питання щодо затвердження проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки, того, що на даній земельній ділянці розташована газова труба середнього тиску, яку було пошкоджено проводячи земляні роботи з верхнім шаром грунту, а також наявна інформація від екологічної інспекції у Львівській області про відсутність погодження зміни цільового призначення вказаної земельної ділянки, окрім цього в сільську раду надійшло звернення ОСОБА_3 про те, що громадські слухання щодо цього питання не проводились.
Вважає такі дії сільського голови Сокільницької сільської ради ОСОБА_2 незаконними, а розпорядження протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки ним при вирішенні питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки надані всі визначені ст. 186-1 ЗК України документи, а посилання голови на відсутність будь-яких інших погоджень є незаконнми та перевищенням його повноважень.
В судове засідання позивач не з'явився, представник позивача подав клопотання про розгляду справи у його відсутності, вказав, що позовні вимоги підтримує повністю, просить позов задовольнити.
Відповідача в судове засідання не з'явився, не повідомив суд про причини своєї неявки, хоча про час та місце судового розгляду був належним чином повідомлений.
Представник Сокільницької сільської ради ОСОБА_4 двічі подавала заяви про відкладення розгляду справи, проте така судом до уваги не приймається враховуючи наступне. Згідно п. 7 ч. І ст. З КАС України, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. За ст. 2 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадовою особою органу місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, мас відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих і консультативно-дорадчих функцій та отримує зарплату за рахунок місцевого бюджету. Посадовими особами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи вибираються територіальною громадою (сільські, селищні, міські голови). Таким чином, необхідною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір. Посадова особа органу місцевого самоврядування, як суб'єкт владних повноважень є самостійним учасником адміністративного процесу та бере участь в справі як сторона і здатен реалізовувати свої процесуальні права в порядку ст.48, 56, 58 КАС України.
Враховуючи те, що зі змісту поданого ОСОБА_5 доручення вбачається, що вона є представником Сокільницької сільської ради, яка не є стороною в даному адміністративному спорі, а доказів наявності повноважень на здійснення представництва інтересів ОСОБА_2, як суб'єкта владних повноважень, який виступає в даному спорі відповідачем суду не подано, суд не бере до уваги подані нею заяви.
Згідно ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи та докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 05.06.2015 року ОСОБА_1 належить земельна ділянка, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 кадастровий № НОМЕР_1 площею 0,2617 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується також копією витягу з державного реєстру прав на нерухоме майно № 38645709 від 05.06.2015 року.
Рішенням сесії Сокільницької сільської ради № 727 від 03.07.2015 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку детального плану територій по зміні цільового призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в землі для будівництва та обслуговування офісно-торговельно-складських приміщень та станції технічного обслуговування в с Сокільники.
Рішенням сесії Сокільницької сільської ради № 765 від 18.09.2015 року затверджено детальний план території по зміні цільового призначення земельної ділянки площею 0. 2617 га із земель наданих для ведення особистого селянського господарства в землі для будівництва та обслуговування офісно-торгово-складських приміщень та станції технічного обслуговування в с. Сокільники та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки площею 0,2617 га із земель, наданих для ведення особистого селянського господарства в землі для будівництва та обслуговування офісно-торгово-складських приміщень та станції технічного обслуговування в с. Сокільники.
За ч. 3 ст. 20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
Згідно ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Судом встановлено, що 23.11.2015 року за вих. № 3031 ОСОБА_1 отримано погодження уповноваженого органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин - відділу держземагенства у Пустомитівському районі Головного управління держземагенства у Львівській області.
Судом встановлено, що 26.10.2015 року ОСОБА_1, в зв'язку з тим, що на означеній земельній ділянці планується розташування об'єкту будівництва, - отримано погодження відділу містобудування та архітектури Пустомитівської районної адміністрації № 1921/02-07.
Рішенням IV сесії сьомого демократичного скликання Сокільницької сільської ради Пустомитівського району Львівської області від 29.12.2015 року № 27 розглянувши заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки, затверджено проект землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки кадастровий номер № НОМЕР_1 площею 0,2617 га із земель для ведення особистого селянського господарства в землі для будівництва офісно-торгово-складських приміщень та станції технічного обслуговування.
Розпорядженням Сільського голови Сокільницької сільської ради ОСОБА_2 від 31.12.2015 року зупинено п.п.1.1. рішення Сокільницької сільської ради № 27 від 29.12.2015 року «Про затвердження проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельних ділянок» за заявою ОСОБА_1 із наступними зауваженнями: на даній земельній ділянці розташована газова труба середнього тиску, яку було пошкоджено проводячи земляні роботи з верхнім шаром грунту; також наявна інформація від екологічної інспекції у Львівській області про те, що остання не погоджувала зміну цільового призначення; до Сокільницької сільської ради надійшло звернення ОСОБА_3 з інформування про те, що громадські слухання не проводились.
17.02. 2016 року рішенням VI-ої позачергової сесії сьомого демократичного скликання Сокільницької сільської ради Пустомитівського районук Львівської області залишено в силі розпорядження сільського голови від 31.12.2015 року.
Згідно ч. 7, 6 ст. 186-1 ЗК України органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Посилання сільського голови на акт про порушення охоронної зони газопроводу від 24.12.2015 року є неправомірними, оскільки порушення охоронної зони газопроводу не стосується законності виготовлення та погодження проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки та не може мати наслідком відмову в затвердженні проекту землеустрою.
Щодо посилання сільського голови ОСОБА_2 при винесенні розпорядження на те, що екологічною інспекцією у Львівській області не було надано свого погодження стосовно даної земельної ділянки, то вказаний лист датований 29.01.2016 року а оскаржуване розпорядження винесене головою 31.12.2015 року, тобто на час винесення розпорядження такого листа не існувало, тому посилання на нього є надуманим та незаконним. Окрім цього, в розпорядженні зазначається про наявність інформації від Екологічної інспекції у Львівській області про те, що остання не погоджувала зміну цільового призначення земельної ділянки, хоча такої інформації не існувало, та згідно повідомлення Сокільницької сільської ради від 08.02.2016 року, у розпорядженні допущена неточність, оскільки повинен бути вказаний лист Державної інспекції сільського господарства у Львівській області від 29.01.2016 року.
Відсутність погодження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки сільськогосподарського призначення в землі для будівництва та обслуговування офісно-торгово-складських приміщень та станції технічного обслуговування в с. Сокільники не може являтись підставою відмови в затвердженні проекту, оскільки ст. 186-1 чітко визначено органи, погодження яких є необхідним, Державна екологічна інспекція та Державна інспекція сільського господарстві та їх територіальні органи в переліку відсутні.
Тобто, посилання сільського голови на відсутність вказаних погоджень, як на підставу винесення розпорядження про зупинення рішення сесії є незаконним.
Щодо підстави винесення оскаржуваного розпорядження на звернення ОСОБА_3, яке надійшло 11.12.2015 року про те, що не проводились громадські слухання з питання зміни цільового призначення земельної ділянки, та жителі прилеглих вулиць мають заперечення щодо цього, на підтвердження чого надав копію звернення жителів с. Сокільники, то слід зазначити наступне. Як зазначається в долученій копії звернення від 03.09.2012 року, предметом такого є дії голови Сокільницької сільської ради ОСОБА_6 - батька позивача, проте жодним чином не стосуються питання зміни цільового призначення земельної ділянки. Проведення громадських слухань є необхідною частиною при виготовлення детального плану території, проект якого затверджено рішенням сесії Сокільницької сільської ради № 765 від 18.09.2015 року з наданням дозволу на розробку проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки. Склад проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки чітко регламентовано ст. 186-1 ЗК України та не вимагає повторного громадського обговорення.
Згідно п. п. 4, 10 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» від 07.06.2001 року сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ст. 8 вказаного Закону основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справа про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення , дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте відповідачем, всупереч цим вимогам Закону, не надано суду таких переконливих доказів.
У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З урахуванням тієї обставини, що позивачем дотримано визначеного ст. 20 ЗК України порядку зміни цільового призначення земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 кадастровий НОМЕР_1 площею 0,2617 га, та рішенням Сокільницької сільської ради Пустомитівського району Львівської області від 29.12.2015 року № 27, затверджено проект землеустрою по зміні цільового призначення вказаної земельної ділянки, розпорядження сільського голови Сокільницької сільської ради ОСОБА_2 від 31.12.2015 року про зупинення рішення п.1.1. рішення Сокільницької сільської ради № 27 є незаконним і таким, що підлягає скасуванню.
Згідно ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 4, 17, 18, 41, 71, 86, 94, 128, 160-163, 167 КАС України, ч.2 ст.19 Конституції України, ст. 59, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 2, 7,8 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», суд,-
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Скасувати Розпорядження сільського голови Сокільницької сільської ради ОСОБА_2 від 31.12.2015 року «Про зупинення рішення IV чергової сесії 7-го демократичного скликання Сокільницької сільської ради № 27 від 29.12.2015 року «Про затвердження проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельних ділянок».
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 551,20 гривень сплаченого позивачем, документально підтвердженого судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її проголошення або отримання копії.
СуддяВ. Є. Мусієвський