221/1880/16-а
2-а/221/28/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.Волноваха 21 червня 2016року
Волноваський районний суд Донецької області
у складі: головуючого - судді Гальченко І.В.
при секретарі- Сєрих І.С.
з участю позивача, представників відповідача - Коваль Т.О., Макогоненко І.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу по адміністративному позові ОСОБА_3 до управління пенсійного фонду України у Волноваському районі про визнання неправомірною відмову у перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії та здійснити виплату недоотриманої пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
11.04.2016р. позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, вказуючи, що з 23.07.1979р. по 04.12.2007р. він працював в органах прокуратури Донецької області і 04.12.2007р. був звільнений з посади старшого слідчого прокуратури Ворошиловського району м.Донецька. З 25.05.2004р. йому призначено пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.Х1.1991р. №1789-ХП в розмірі 90% від суми заробітної плати. З вказаного часу по вересень 2014р. він перебував на обліку в управлінні пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м.Донецька, а з вересня 2014року стоїть на обліку у УПФ у Волноваському районі. Відповідно до довідки прокуратури Донецької області №18-57-205 від 03.03.2016р. заробітна плата з 01.12.2015 року на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ, з якої він вийшов на пенсію, склала 9 701грв.84коп. З 01 липня 2012 року УПФУ було зроблено перерахунок пенсії позивача, яка була призначена та виплачувалась до теперішнього часу в розмірі, меншому за 90% від середньомісячного заробітку. 04.03.2016р. він звернувся в УПФУ в Волноваському районі з вимогою провести перерахунок пенсій у встановленому законом порядку та розмірі, на що отримав відповідь - рішення №444 від 10.03.2016р. про відмову в перерахуванні йому пенсії і тоді дізнався, що відповідач неправильно проводить перерахунок його пенсії внаслідок невірного застосування Закону України «Про прокуратуру» та Закону України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи». Вважає, що перерахунок його пенсії при черговому підвищенні заробітної плати робітникам прокуратури, повинен проводитися за тими ж правилами і відповідно до тих же норм права, що діяли на момент його звільнення у зв'язку з його виходом на пенсію за вислугою років, тобто відповідно до Закону «Про прокуратуру» в редакції від 17 січня 2002 року, тобто в розмірі, рівному 90% від місячної заробітної плати старшого прокурора відділу прокуратури Донецької області. Просив визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду про перерахунок його пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Волноваському районі провести йому перерахунок пенсії у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90% фактичної заробітної плати відповідного робітника прокурату; зобов'язати Управління Пенсійного фонду провести виплату недоотриманої ним пенсії.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у заяві. Просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представникі відповідача у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог, вважають дії відповідача правомірними, а перерахунок пенсії - законним. Надали письмові заперечення по справі, просили відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлені наступні обставини. Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Волноваському районі та є отримувачем пенсії за вислугою років з 2002року у розмірі 90% середнього заробітку, виходячи з вимог ч. 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до довідки прокуратури Донецької області №18-57-205 від 03.03.2016р. заробітна плата з 01.12.2015року на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ, з якої позивач вийшов на пенсію, склала 9.701грв.84коп. (а.с.13). 04.03.2016р. позивач звернувся в УПФУ в Волноваському районі з заявою провести перерахунок пенсій у встановленому законом порядку та розмірі, на що отримав відповідь - рішення відповідача №444 від 10.03.2016р. про відмову в перерахунку йому пенсії по заробітній платі, з якої убачається, що Пенсійним фондом неправильно проводиться перерахунок його пенсії внаслідок невірного застосування Закону України «Про прокуратуру» та Закону України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» (а.с.16). Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 вказаного Закону в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20 років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011р., внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».
Таким чином, з 01.10.2011р. положення ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». У той же час, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч. ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали. Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідним категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числі місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначенні пенсії, а внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 13, 19 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
Питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вирішено також Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 року (справа №21-348а13) та від 17.12.2013 року (справа №21-445а13), в яких зазначено, що виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України №8-рп/99 від 06.07.1999 року, №5-рп/2002 від 20 березня 2002 року розумінні сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правових акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Як передбачає ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача до УПФУ у Волноваському районі про визнання неправомірною відмову у перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії та здійснити виплату недоотриманої пенсії є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Справу розглянуто судом у межах заявлених позовних вимог з урахуванням обраного позивачем способу захисту права.
Відповідно до вимог ст.94 КАСУ з Державного бюджету України у Держказначействі у Волноваському районі на користь позивача слід стягнути понесені ним судові витрати в сумі 551грв.21коп. сплаченого судового збору (а.с.1).
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.19,22,46,64,124 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 17, 52, 71, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі про визнання неправомірною відмову у перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок пенсії та здійснити виплату недоотриманої пенсії - задовольнити повністю.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецькій області у перерахунку пенсії ОСОБА_3. Скасувати рішення УПФ у Волноваському районі №444 від 10.03.2016року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі, Донецькій області провести ОСОБА_3 перерахунок пенсії із розрахунку 90% фактичної заробітної плати відповідного робітника прокуратури з 15.12.2015року від місячного заробітку, вказаного в довідці прокуратури Донецької області №18-57-205 від 03.03.2016р. та зобов'язати їх провести виплату недоотриманої ОСОБА_3 пенсії у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинної на час призначення йому пенсії.
Стягнути з Державного бюджету України у Держказначействі у Волноваському районі на користь ОСОБА_3 понесені ним судові витрати в сумі551грв.21коп. сплаченого судового збору.
Постанова постановлена в нарадчій кімнаті і проголошена її вступна і резолютивна частини в судовому засіданні 21.06.2016року у присутності сторін.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Волноваський районний суд до апеляційного адміністративного суду Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова надрукована в нарадчій кімнаті в одному примірнику, знаходиться в матеріалах справи №221/1880/16-ц в архиві райсуду.
Постанова виготовлена в повному обсязі і підписана суддею 22.06.2016року.
Суддя: