Справа №366/1536/16-а
Провадження №2-а/366/32/16
П О С Т А Н О В А
Іменем України
10 червня 2016 року смт.Іванків
Суддя Іванківського районного суду Київської області Гончарук О.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання дій про відмову у перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
02 червня 2016 року позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків за виконані роботи по участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків за виконані роботи по участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження №42 від 20 березня 2012 року, яка видана ПАТ «Димерське автотранспортне підприємство» з 06 травня 2016 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом другої групи, інвалідність якого пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області (далі по тексту -УПФУ у Іванківському районі), де отримує пенсію.
В серпні 1986 року позивач працюючи на посаді водія в Димерському АТП (на даний час правонаступником якого є ПАТ «Димерське АТП») був залучений до виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС.
В травні 2016 року позивач звернувся до УПФУ у Іванківському районі з заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії по інвалідності за фактично відпрацьований час у зоні відчуження та надав всі необхідні документи, однак відповідач відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії мотивуючи це тим, що недостатньо документів для цього.
Позивач вважає, що відмова УПФУ у Іванківському районі є незаконною та позбавляє його на гарантоване Конституцією України право на належне пенсійне забезпечення та соціальний захист.
Відповідач подав суду заперечення, в якому вказав на те, що вимоги позивача є безпідставними, так як в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 відсутні первинні документи, які б підтверджували перебування позивача в зоні відчуження; просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.1832 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії та вкладку до нього, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Київською обласною МСЕК позивачу встановлена безстроково ІІ група інвалідності, щодо захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, що підтверджується відповідною довідкою МСЕК.
Згідно трудової книжки та довідки ПАТ «Димерське АТП» від 16.03.2012 року №50, ОСОБА_1 в період з 01.02.1983 року працював на посаді водія в Димерському автотранспортному підприємстві, яке 24.06.2010 року було перетворене в ПАТ «Димерське АТП».
Відповідно до довідки №94 від 19.04.2006 року, яка видана ПАТ «Димерське АТП» за відповідною формою, ОСОБА_1 з 04 по 08 серпня1986 року працював в зоні відчуження.
Згідно шляхового листа серії 2ПВ №704853 від 04.08.1986 року та табелю роботи водіїв ОСОБА_1 04.08.1986 року рухався за маршрутом Іванків-Чорнобиль-Прип'ять та всього відпрацював 16 годин.
З виписок з особових рахунків водія за червень-серпень 1986 року вбачається, що ОСОБА_1 за серпень місяць 1986 року всього пропрацював 245 годин та всього нараховано заробітної плати 289,13 крб., з них 30,90 крб. за маршрут в м.Чорнобиль.
20 березня 2012 року ПАТ «Димерське АТП» видав довідку №42, в якій наведено відомості про період роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження, кількість відпрацьованих годин, категорію зони небезпеки, годинну тарифну ставку за даний період, кратність підвищення, доплату за роботу у вихідні та святкові дні, розмір збереженого середнього заробітку.
06 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до відповідача стосовно перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків за виконані роботи по участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі вищевказаної довідки, однак листом №58/1-Ф1 від 13.05.2016 року позивачу відмовлено у проведенні такого перерахунку, оскільки наданих документів недостатньо для цього.
Так, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
З 01.01.2012 року набув чинності Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011 року.
Відповідно до п. 1 вищевказаного Порядку, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Згідно ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено необхідність подання до органу, що призначає пенсію, довідки про заробітну плату. В ній, зокрема, зазначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Всі необхідні дані, які потрібні для здійснення перерахунку пенсії позивачу містяться в довідці про заробітну плату за роботу в зоні відчуження №42 від 20.03.2012 року, яка видана ПАТ «Димерське АТП».
Суд не приймає до уваги посилання відповідача щодо того, що вказана довідка, яка була надана ОСОБА_1 до УПФУ у Іванківському районі, не відповідає законодавству, так як ця довідка видана уповноваженими на те органом та не визнана недійсною в судовому порядку. Також суд враховує при цьому, що відповідач не надав суду письмові докази, які б свідчили про незаконність цієї довідки. Таким чином, суд вказану довідку враховує і вважає її належним доказом.
Всі доводи відповідача носять характер припущень і не підтверджені жодними доказами, хоча за вимогами частини 2 статті 71 КАС України саме відповідач, як суб'єкт владних повноважень, повинен довести суду правомірність свого рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу на підставі наданих ним документів про заробітну плату, одержану в зоні відчуження.
За таких обставин суд зазначає про відсутність у відповідача підстав не приймати довідку про заробіток позивача в зоні відчуження ЧАЕС у 1986 році для перерахунку пенсії, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Також, на підставі п.п.10,18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивача та відповідача слід звільнити від сплати судового збору.
На основі викладеного, керуючись статтею 19 Конституції України, статтями 10, 15, 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету міністрів України від 23.11.2011 року №1210, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою Управління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, статтями 69-71, 76, 79, 86, 94, 122, 158-163, 167,1832 185, 186, 254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання дій про відмову у перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків за виконані роботи по участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків за виконані роботи по участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження №42 від 20 березня 2012 року, яка видана ПАТ «Димерське автотранспортне підприємство» з 06 травня 2016 року із врахуванням вже виплачених сум.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя