ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сичова О.П.
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
УХВАЛА
іменем України
"21" червня 2016 р. Справа № 806/5290/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Малахової Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Єрикалової О.О.,
сторін та їх представників,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" березня 2016 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Крома" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 29 березня 2016 року позов задоволено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ "Крома" пеню у сумі 303180,00 грн., нараховану на заборгованість бюджету з відшкодуванням податку на додану вартість за травень 2015 року.
Апелянт в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТОВ "Крома" має право на отримання бюджетного відшкодування за травень 2015 року в сумі 3449962,00 грн., про що не заперечує і відповідач. Правомірність визначення сум ПДВ, заявлених до бюджетного відшкодування у декларації за травень 2015 року підтверджено актом преревірки №751/06-25-15-02/32122048 від 10.09.2015 (а.с.13-25). Тобто, право позивача на отримання бюджетного відшкодування за вказаний період та у визначеній сумі є безспірним.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків установлено статтею 200 Податкового кодексу України.
Пунктом 200.12 ст.200 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
З огляду на викладене, висновки із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету позивачу, Житомирською ОДПІ повинні бути подані до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області у строк до 15.09.2015.
В подальшому, перерахування коштів на рахунок ТОВ "Крома" Головним управлінням Державної казначейської служби України в Житомирській області за вказаний період повинно бути здійснено до 22.09.2015 р.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що у зазначені статтею 200 ПК України строки висновки до Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області подані не були, кошти у визначених сумах та до встановленої дати на рахунок ТОВ "Крома" перераховані не були, то позивач має право на стягнення з Державного бюджету України пені у відповідності до п.200.23 ст.200 ПК України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком.
Пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Верховний Суд України в постанові від 03 червня 2014 року (№ 21-131а14) зазначив, що неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
Суд першої інстанції вірно вказав, що правова позиція Верховного Суду України, висловлена у цій постанові, згідно з приписами ст.244-2 КАС України, є обов"язковою для застосування до аналогічних спірних правовідносин, що і є предметом цього позову.
З матеріалів справи вбачається, що суми заявленого бюджетного відшкодування ТОВ "Крома" за травень 2015 року були відшкодовані Товариству 30.12.2015р., тобто із затримкою 99 днів (із 23 вересня по 30 грудня 2015 року включно).
Облікова ставка НБУ на момент виникнення пені згідно Постанови НБУ від 27.08.2015 р. № 557 становила 27%, її рівень 120 відсотків становив 32,4%, або в розрахунку на 1 день - 0,088767%, тому розмір пені становитиме 303180,00 грн.
За ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий орган, у відповідності до ч.2 ст.71 КАС України, не довів правомірності своїх дій.
Суд першої інстанції належним чином з'ясував обставини справи, надав їм відповідну правову оцінку та дішов вірного висновку про наявність підстав для стягнення з Державного бюджету пені визначеної п.200.23 ст.200 ПК України.
Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" березня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "22" червня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/ Товариство з обмеженою відповідальністю "Крома" вул.Промислова, 6,м.Житомир,10000
3- відповідачу/ Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014
Державна фіскальна служба України Львівська площа,8,м.Київ,04655
Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області вул. 1-го Травня,24,м.Житомир,10003
4-третій особі: - ,