Постанова № 58461108, 14.06.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2016
Номер справи
750/3366/16-а
Номер документу
58461108
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 750/3366/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Жук М.І.

Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 червня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду м.Чернігова від 25 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Ухвалою Деснянського районного суду м.Чернігова від 25 квітня 2016 року позовну заяву ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання вчинити певні дії за період з 14 жовтня 2014 року по 31 жовтня 2015 року включно залишено без розгляду на підставі ст.ст.99, 100 КАС України.

Постановою Деснянського районного суду м.Чернігова від 25 квітня 2016 року в задоволенні позову ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про зобов'язання відповідача відновити базовий місяць, встановлений для обчислення суми індексації та здійснити нарахування і виплату індексації пенсії позивача, починаючи з дати припинення її нарахування, відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у справі в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що місяць перерахування і виплати розміру пенсії на виконання судового рішення не може бути базовим місяцем, у якому відбулось підвищення розміру пенсії для індексації грошових доходів населення.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, переглянувши судове рішення суду першої інстанції у відповідності до ч.1 ст.195 КАС України в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду з 13 квітня 2011 року і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постановми Деснянського районного суду м.Чернігова у справах №750/10911/14-а та №750/8582/15-а визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 у розмірі 87% від заробітної плати, вказаної в довідці про заробітну плату №17370/04 від 14 жовтня 2014 року, починаючи з 14 жовтня 2014 року.

22 лютого 2016 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові із заявою про надання інформації щодо базового місяця встановленого для індексації пенсії після проведення перерахунку.

Листом управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові від 04 березня 2016 року №165/02/С-7 позивача повідомлено, що на виконання судового рішення Деснянського районного суду м.Чернігова від 19 жовтня 2015 року у справі №750/8582/15-а управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові у грудні 2015 року ОСОБА_2 було проведено перерахунок пенсії з урахуванням до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати за роботу на державній службі і з яких сплачено страхові внески відповідно до законодавства та які вказані у довідці №17370/04 від 14 жовтня 2014 року у розмірі 87% від вказаної суми заробітної плати державного службовця з 14 жовтня 2014 року. Заробітна плата з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати (згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові від 14 жовтня 2014 року №17370/04 про складові заробітної плати) склала 3373,70 грн. Пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» після перерахунку становить 2935,12 грн. (3373,70 х 87%). У разі коли сума підвищення пенсії у місяці перерахунку перевищує суму індексації, то місяць перерахунку пенсії (в даному випадку жовтень 2014 року) вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін. Індексація грошових доходів громадян, отриманих за цей місяць, не проводиться. Пенсія ОСОБА_2 на даний час не підлягає індексації.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що пенсія позивачеві призначена та виплачується (з урахуванням проведеного перерахунку згідно рішення суду) на підставі норм чинного законодавства.

Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що для цілей цього Закону терміни вживаються в такому значенні: індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 3 вказаного Закону передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на момент здійснення перерахунку пенсії позивача) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, відповідно до п.п.4, 5 якого індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

В листі Міністерства праці та соціальної політики України від 30 грудня 2009 року №228/10/136-09 щодо індексації грошових доходів зазначено, що відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема оплата праці, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.

Згідно листа Міністерства соціальної політики України від 27 січня 2011 року №150-10/136-11 щодо індексації грошових доходів у разі підвищення працівнику заробітної плати для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться заробітна плата до підвищення (з урахуванням посадового окладу, доплат, надбавок, передбачених чинним законодавством, та премій) в розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Місяць встановлення надбавки, що передбачена чинним законодавством, та місяць, в якому збільшується її розмір за рахунок постійно зростаючого відсотка порівняно з попереднім періодом, вважаються базовими при проведенні індексації у разі, якщо сума підвищення грошових доходів перевищує суму індексації, яка б мала бути нарахована за відповідний місяць. При цьому місяць поновлення виплати передбаченої законодавством надбавки після тимчасової її невиплати не є підставою вважати місяць базовим для проведення індексації. У разі, якщо одночасно з поновленням виплати надбавки має місце збільшення її розміру, то в такому випадку місяць, в якому відбулося таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації.

Базовим з метою проведення індексації вважається місяць, в якому заробітна плата збільшилася за рахунок підвищення (установлення) її складових, що виплачуватимуться постійно. Інакше такий місяць не вважатиметься базовим, тому індексація має провадитися на загальних підставах. Щоб місяць підвищення вважався базовим, сума підвищення має перекрити суму індексації, яку могло бути нараховано в цьому місяці, а інакше індексацію потрібно здійснювати на загальних підставах. Виплата разових премій, надбавок і доплат не є підставою вважати місяць базовим, оскільки таке підвищення має тимчасовий характер.

Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в м.Чернігові від 04 березня 2016 року №165/02/С-7 до перерахунку пенсії позивача за рішенням суду базовим місяцем для проведення індексації пенсії ОСОБА_2 встановлений березень 2011 року та індексація проводилась з червня 2011 року. Пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» після перерахунку становить 2935,12 грн. Після проведення перерахунку пенсії позивача встановлено базовий місяць для розрахунку індексації - жовтень 2014 року.

Колегія суддів зазначає, що постановою Деснянського районного суду м.Чернігова від 19 жовтня 2015 року у справі №750/8582/15-а відновлено порушене право позивача на отримання пенсії у належному розмірі.

Таким чином, розмір пенсії внаслідок виконання рішення суду не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні позивачу пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку щодо відсутності підстав для зміни базового місяця для розрахунку індексації пенсії позивача та обґрунтованості позовних вимог ОСОБА_2

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, тому постанова Деснянського районного суду м.Чернігова від 25 квітня 2016 року підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Постанову Деснянського районного суду м.Чернігова від 25 квітня 2016 року скасувати, прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України відновити базовий місяць, встановлений для обчислення суми індексації (березень 2011 року) та здійснити нарахування і виплату індексації пенсії ОСОБА_2 (в місячному розмірі 196,44 грн.), починаючи з 01 листопада 2015 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст постанови виготовлено 21 червня 2016 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді І.О.Лічевецький

В.П.Мельничук

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Мельничук В.П.