ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 червня 2016 року № 826/6102/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Погрібніченка І.М., суддів: Іщука І.О., Шулежка В.П. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» до третя особаДержавної служби геології та надр України Дочірнє підприємство Національної акціонерного компанії «Надра України» «Західукргеологія»провизнання протиправними рішення, зобов'язання вчинити певні дії,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної служби геології та надр України (далі по тексту - відповідач) за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дочірнього підприємства Національної акціонерного компанії «Надра України» «Західукргеологія» про визнання протиправним рішення, яке оформлено листом №5094/13/12-16 від 30.03.2016р. про відмову у наданні спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів за результатами повторного розгляду заяви ТОВ «Нафтогазрембуд-1» від 25.11.2014р. та зобов'язання відповідача видати позивачеві спеціальний дозвіл на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів на підставі п.п. 1 п. 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. №615.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийняття оскаржуваного рішення щодо відмови у наданні товариству спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів.
Представник відповідача та представник третьої особи проти позовних вимог заперечили з підстав правомірності прийняття оскаржуваного рішення.
На підставі п. 6 ст. 128 КАС України суд прийшов до переконання про можливість подальшого розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» 25 листопада 2014 року звернулось з заявою до Державної служби геології та надр України щодо надання спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів.
Листом №1980/13/12-15 від 17.02.2015р. Державна служба геології та надр України повернула заяву ТОВ «Нафтогазрембуд-1» від 25.11.2014р. з доданими до неї документами у зв'язку з тим, що на користування газоносними надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Тинівського родовища, існує діючий спеціальний дозвіл від 14.05.2002р. №1906, наданий ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» терміном до 14 травня 2016 року.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у наданні товариству спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
За наслідками його розгляду, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.11.2015р. у справі №826/1981/15 в задоволенні позовних вимог ТОВ «Нафтогазрембуд-1» відмовлено повністю.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2016р., яка залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.03.2016р. позов ТОВ «Нафтогазрембуд-1» задоволено частково, визнано протиправними дії Державної служби геології та надр України щодо відмови товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" у наданні спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів за результатами розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" від 25 листопада 2014 року та зобов'язано Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" від 25.11.2014 року про надання Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогазрембуд-1" спеціального дозволу на право користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів відповідно до підпункту 1 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 року №615. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання вказаного судового рішення позивач повторно направив до Державної служби геології та надр України заяву від 26.01.2016р. про отримання дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів.
Листом від 30.03.2016р. №5094/13/12-16 відповідач відмовив у наданні ТОВ «Нафтогазрембуд-1» спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів на підставі абз. 4 п. 19 Порядку №615 у зв'язку з тим, що відповідно до абз. 3 п. 3 Порядку №615 передбачено, що у межах однієї ділянки надр можуть проводитися роботи з геологічного вивчення та видобування різних за видом корисних копалин за кількома дозволами. Однак, на користування газоносними надрами з метою вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Тинівського газового родовища Львівської області, існує діючий спеціальний дозвіл на користування надрами від 14.05.2002р. №1906 виданий ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» терміном дії до 14.05.2016р. та повідомлено позивача, що 09.02.2016р. ДП НАК «Надра України» «Західукргеологія» подало заяву на продовження дії спеціального дозволу на користування надрами, тому надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування газу природного Тинівського газового родовища Львівської області не відповідатиме вимога п. 3 Порядку №615.
Не погоджуючись з рішенням №5094/13/12-16 від 30.03.2016р. відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
За змістом статті 4 Кодексу України про надра від 27.07.1994р. №132/94-ВР визначено, що надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Угоди або дії, які в прямій або прихованій формі порушують право власності Українського народу на надра, є недійсними. Український народ здійснює право власності на надра через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.
Окремі повноваження щодо розпорядження надрами законодавством України можуть надаватися відповідним органам виконавчої влади.
За правилами частини другої статті 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпунктів 1, 8 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30 травня 2011 року (далі - Порядок № 615) без проведення аукціону дозвіл надається у разі: видобування корисних копалин, якщо заявник за результатами геологічного вивчення ділянки надр за власні кошти здійснив підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ, а також видобування корисних копалин, якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію в ДКЗ за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин у ДКЗ протягом п'яти років, а в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України десяти років з моменту надання дозволу; геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення або видобування корисних копалин, якщо відповідно до законодавства заявник є власником цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в оренду (концесію).
Абзацами 20, 24 пункту 8 Порядку № 615 обумовлено, що для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, а також підстава надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.
Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 60 днів (для вугільних шахт, які відповідно до законодавства вважаються малими, - протягом 30 днів) після надходження заяви разом із зазначеними документами у повному обсязі.
Матеріалами справи підтверджується надання позивачем разом із заявою № 26/01-1 від 26 січня 2016 року необхідних документів, а саме:
- пояснювальної записки;
- характеристики ділянки надр;
- програми робіт на видобування;
- каталогу географічних координат;
- графічних додатків, які включають в себе оглядову карту ділянки, ситуаційний план, план підрахунку запасів, структурну карту, геологічні розрізи;
- копії протоколу ДКЗ України;
- погоджень: Держгірпромнагляду України, Мінприроди України та Львівської обласної ради;
- постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2016р. у справі №826/1981/15.
Суд звертає увагу на ту обставину, що єдиною підставою для відмови позивачу у наданні спеціального дозволу на користування надрами, викладеної у листі №5094/13/1216 від 30.03.2016р. була невідповідність поданих документів вимогам абз. 3 п. 3 Порядку №615.
У той же час, в наданих запереченнях проти позову відповідач також посилається на невідповідність поданих документів приписам п.п. 1 п. 8 Порядку.
Приймаючи до уваги те, що зазначена підстава не була відображена в оскаржуваному рішенні, суд не може прийняти до уваги відповідні доводи відповідача щодо його правомірності.
У той же час, вирішуючи даний позов, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України "Про нафту і газ" від 12.07.2011р. №2665-ІІІ користування нафтогазоносними надрами, пошук і розвідка родовищ нафти і газу, їх експлуатація, спорудження та експлуатація підземних сховищ для зберігання нафти і газу здійснюються лише за наявності спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами, що надаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, на умовах, визначених чинним законодавством.
Згідно з частиною п'ятою статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005р. №2806-ІV підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є:
1) подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком;
2) виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;
3) негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.
Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.
Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.
Письмове повідомлення дозвільного органу про відмову у видачі документа дозвільного характеру надається суб'єкту господарювання особисто або надсилається поштовим відправленням з описом вкладення або у випадках, передбачених законом, - в електронній формі за допомогою засобів телекомунікацій із зазначенням передбачених законом підстав для такої відмови у строк, встановлений для видачі документа дозвільного характеру.
В силу пунктів 3 та 5 Порядку № 615 на кожний вид користування надрами в межах конкретної ділянки надається окремий дозвіл. Одному заявникові може надаватися дозвіл на видобування одного виду корисних копалин з кількох близько розташованих родовищ, якщо доцільність їх спільної розробки підтверджується відповідним рішенням Державної комісії України по запасах корисних копалин. У межах однієї ділянки надр можуть проводитися роботи з геологічного вивчення та видобування різних за видом корисних копалин за кількома дозволами. При цьому в угоді на користування надрами визначаються просторові межі кожного виду корисної копалини. Використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, здійснюється надрокористувачами у порядку, встановленому законодавством.
Дозволи надаються на такі види користування надрами:
- геологічне вивчення родовищ корисних копалин;
- геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;
- видобування корисних копалин;
- геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ);
- будівництво та експлуатація підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод;
- створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади тощо);
- виконання робіт (провадження діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.
Як вбачається з ухвали ВАСУ у справі №К/800/2944/16 від 30.03.2016р., якою залишено без змін постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2016р., що наявність у ДП НАК "Надра України "Західукргеологія" дозволу на користування газоносними надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, жодним чином не перешкоджає отримати інший вид спеціального дозволу з метою видобування корисних копалин.
Також вказаними судовими рішеннями встановлено, що у Державної служби геології та надр України відсутні підстави для відмови у видачі дозволу на користування надрами позивачу.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно з пунктом 19 Порядку № 615 підставами для прийняття рішення про відмову в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесення змін до нього є:
1) подання заявником документів не в повному обсязі;
2) виявлення у поданих документах недостовірних даних;
3) невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.
Суд звертає увагу на те, що у листі Держгеонадра України №5094/13/12-16 від 30 березня 2016 року суб'єктом владних повноважень не відображено жодних зауважень щодо повноти наданих документів чи виявлених у них недостовірностей.
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку про протиправність рішення №5094/13/12-16 від 30.03.2016р. відповідача про відмову у наданні спеціального дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів, у зв'язку із чим зазначене рішення підлягає скасуванню.
У той же час, для належного способу захисту порушених права позивача, а також приймаючи до уваги факт неприйняття відповідачем до уваги обставин, встановлених постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2016р. у справі №826/1981/15, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.03.2016р., колегія суддів вважає за можливе зобов'язати відповідача видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» спеціальний дозвіл на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів на підставі п.п. 1 п. 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. №615.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» підлягають задоволенню в повному обсязі.
З урахуванням ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2756,00грн. з бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України.
Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної служби геології та надр України, яке оформлено листом №5094/13/12-16 від 30.03.2016р. про відмову у наданні Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» спеціального дозволу на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів за результатами повторного розгляду заяви ТОВ «Нафтогазрембуд-1» від 25.11.2014р.
Зобов'язати Державну службу геології та надр України (03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16, код ЄДРПОУ 37536031) видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» (код ЄДРПОУ 33799463) спеціальний дозвіл на користування надрами Тинівського газового родовища Львівської області з метою видобування вуглеводнів на підставі п.п. 1 п. 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011р. №615.
Присудити з бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогазрембуд-1» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 2756,00грн.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя І.М. Погрібніченко
Судді: І.О. Іщук
В.П. Шулежко