Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"17" червня 2016 р. № 820/786/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонов М.О.
за участю секретаря судового засідання Хмелівська Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "АПК "Зачепилівське" до Зачепилівської районної державної адміністрації Харківської області, Державного реєстратора Лазарєва Юрія Олексійовича, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернещина", Відділ Держгеокадастру у Зачепилівському районі Харківської області про скасування рішення ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "АПК "Зачепилівське", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд, визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Лазарєва Ю.О. від 20.12.2015 року № 272288809 про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1; стягнути з відповідачів понесені судові витрати.
У судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив вимоги задовольнити, пославшись на те, що при вчиненні оскаржуваних дій відповідачем не дотримано вимог п.1 та 81 ч.2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а саме при реєстрації договору не перевірено наявності вже зареєстрованого правочину, внаслідок чого рішення підлягає скасуванню.
Відповідач, Зачепілівська РДА Харківської області, в судове засідання свого представника не направила надала письмові заперечення на адміністративний позов, у яких вирішення справи залишила на розсуд суду, просила справу розглядати за її відсутності.
Відповідач, Державний реєстратор Лазарєв Ю.О., в судове засідання не прибув, про місце день та час розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Через канцелярію суду подав письмові заперечення на адміністративний позов, у яких просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити, з тих підстав, що відповідно до положень п 81 ч.2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор повинен перевіряти та запитувати інформацію щодо укладених правочинів тільки у разі реєстрації прав, які виникли до 01.01.2013 року і тільки у випадку , коли такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. ТОВ «Чернещина» до реєстрації надано належно оформлений пакет документів у тому числі витяг з Державного земельного кадастру, в якому відсутня будь-яка інформація про зареєстроване право оренди землі на спірну земельну ділянку. Оскільки діючим законодавством не визначено процедури проведення перевірки відомостей, що виключає зобов'язання запитувати від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, оскільки таку інформацію надано заявником.
Представник третьої особи, ТОВ «Чернещина», у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив позовні вимоги залишити без задоволення, пославшись на те, що підприємством для здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки НОМЕР_1 укладеного 19.12.2015 року з гр.. ОСОБА_2 подано усі необхідні документи, в тому числі ті які підтверджують відсутність будь-якого іншого договору стосовно вказаної ділянки - витяг з Державного земельного кадастру. Крім того номер реєстрації договору оренди від 07.04.2011 року № 562 не відповідає номеру реєстрації структурі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах « Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель» від 02.07.2003 року № 174. що дає підстави стверджувати , що позивачем по справі не доведено наявність права оренди за договором від 07.04.2011 року № 562.
Представник третьої особи Відділ Держземкадастру у Зачепілівському районі Харківської області, в судове засідання свого представника не направив, про місце день та час розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що 07.02.2011 року між ТОВ «АПК «Зачепілівське» та гр.. ОСОБА_2 укладено договір оренди землі № 562 яким позивачеві передано у строкове платне користування (оренду) земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 4,4910 га, яка знаходиться на території Чернещинської сільської ради Зачепилівського району Харківської області та має кадастровий номер НОМЕР_1. Вказаний договір зареєстрований у Відділі Дерзкомзему у Зачепілівському районі 01.07.2011 року за № 63222845400727. Вказаний договір укладений на п'ять років, земельна ділянка передана у користування на підставі акту прийому-передачі від 07.04.2011 року № 562
19.12.2015 року державним реєстратором Зачепілівського районного управління юстиції Лазаревим Ю.О. на підставі рішення від 20.12.2015 року № 27288809 зареєстровано право оренди земельної ділянки НОМЕР_2. Підставою вчинення реєстраційної дії визначено договір оренди від 19.12.2015 року б/н, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ « Чернещина», строком на 10 років.
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 1 липня 2004 року № 1952-IV у ред.. чинній на момент вчинення спірних правовідносин (далі Закон № 1952) визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 1952 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр).
За приписами пункту 1 частини другої статті 9 цього Закону державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Згідно з частиною четвертою статті 15 Закону № 1952-IV державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Відповідно до пункту 8-1 частини другої статті 9 цього Закону під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, державний реєстратор запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно.
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про оренду землі" № 161-XIV договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Статтею 20 цього ж Закону встановлено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відносини із реєстрації договорів оренди землі на час виникнення спірних відносин регулювалися, зокрема, Законом № 161-XIV, Порядком ведення Поземельної книги і Порядком ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 року № 1021, і Тимчасовим порядком ведення державного реєстру земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 року № 174 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 липня 2003 року за № 641/7962).
Судовим розглядом встановлено, що договір оренди земельної ділянки від 07.04.2011 року № 562 зареєстрований у відділі Держкомзему у Зачепилівському районі за № 632228454000727
Враховуючи викладене вище суд приходить до висновку, що на момент вчинення оскаржуваної дії мало місце одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну і ту ж земельну ділянку, що суперечить вимогам Закону № 1952-IV, який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових та інших прав, які підлягають державній реєстрації, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АПК "Зачепилівське" до Зачепилівської районної державної адміністрації Харківської області, Державного реєстратора Лазарєва Юрія Олексійовича, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернещина", Відділ Держгеокадастру у Зачепилівському районі Харківської області про скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення державного реєстратора Лазарєва Юрія Олексійовича № 27288809 від 20.12.2015 року про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером "НОМЕР_1.
Стягнути з Державного реєстратора Лазарєва Юрія Олексійовича на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АПК "Зачепилівське" сплачений судовий збір у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова у повному обсязі виготовлена 21 червня 2016 року.
Суддя Спірідонов М.О.