ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" червня 2016 р. Справа № 809/220/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Куриша Р.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення за №110 від 23.09.2015, -
ВСТАНОВИВ:
02.03.2016 ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення за №110 від 23.09.2015 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.03.2013 за №ІФ 083130850117 на об'єкт: «Житловий котедж покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями» за адресою: участок Село, село Яблуниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач протиправно, в порушення вимог норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», без проведення відповідної перевірки оскаржуваним рішенням скасував реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.03.2013 за №ІФ 083130850117 на об'єкт: «Житловий котедж покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями» за адресою: участок Село, село Яблуниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області. Вважає таке рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів викладених в позовній заяві. До матеріалів справи долучив копію проекту житлового котеджу покращеного планування з житловими гостьовими приміщенням в уч. Село, с. Яблуниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області та технічний паспорт на вказаний об'єкт будівництва.
Відповідач в судове засідання не з'явився, його представником суду направлено заперечення проти позову, мотивованого тим, що актом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.09.2015 встановлено відсутність замовника будівництва на об'єкті, що у відповідності до пункту 9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю унеможливило проведення позапланової перевірки. У зв'язку із цим відповідачем направлено запит до проектної організації «Державне науково-реставраційне управління», якою листом за №36/07-18 від 23.09.2015 повідомлено відповідача, що робоча документація не виготовлялась, а також не ведеться авторський нагляд. На підставі вказаних обставин головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок подано відповідачу службову записку про прийняття рішення про можливість скасування декларації за №ІФ 083130850117 від 26.03.2013. Вказане було підставою для прийняття оскаржуваного рішення. Просить в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, суд робить висновок, що даний адміністративний позов підставний та підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 26.03.2013 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт за №ІФ 083130850117 на об'єкт: житловий котедж покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями, за адресою: участок Село, село Яблуниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, замовник ОСОБА_2, який проживає у АДРЕСА_1.
03.09.2015 посадовими особами відповідача, на підставі направлення на здійснення позапланової перевірки за №1/99 від 02.09.2015, проведено позапланову перевірку дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил об'єкта будівництва: житлового котеджу покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями, за адресою АДРЕСА_2, якою встановлено відсутність ОСОБА_2 на об'єкті будівництва, що унеможливило проведення перевірки.
23.09.2015 головний інспектор будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок, звернувся до Управління архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області із службовою запискою про прийняття рішення щодо можливості скасування декларації про початок виконання будівельних робіт за №ІФ 08130850117 від 26.03.2013.
23.09.2015, на підставі вказаної службової записки від 23.09.2015 рішенням Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області за №110, у відповідності до статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 за №466 (із змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України за №1390 від 28.12.2011, №43 від 18.01.2012, №757 від 15.08.2012, №918 від 30.10.2013) скасовано реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.03.2013 за №ІФ 083130850117 на об'єкт: «Житловий котедж покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями» за адресою: участок Село, село Яблуниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області, замовник ОСОБА_2.
Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно пункту 2 частини 1 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.
Згідно частини 2 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.
У відповідності до частини 1 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини 4 статті 41 даного Закону посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки, серед іншого, мають право: складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.
Частиною 7 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі: подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт (пункт 1); отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою (пункт 2); встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю (пункт 3).
Суд зазначає, що частиною 7 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлені виключні підстави скасування декларації про початок виконання будівельних робіт.
Згідно частини 2 статті 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Таким чином, судом встановлено, що у відповідності до положень частини 7 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», однією з підставою для скасування декларації про початок виконання будівельних робіт є встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Визначальною умовою для скасування декларації про початок виконання будівельних робіт з підстав виявлення порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю, є факт проведення перевірки з встановленням вказаних порушень.
Судом встановлено, що у відповідності до висновків відповідача, відображених в акті перевірки дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 03.09.2015, перевірка позивача, з вказаних питань, не відбулася.
Оскільки судом не вставлено факту проведення відповідачем перевірки позивача з питань порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю, то, відповідно, відсутні підстави для прийняття відповідачем рішення про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
При цьому, суд зазначає, що у відповідності до частини 7 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» службова записка службової особи відповідача також не є підставою для прийняття рішення про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Також, судом не встановлено порушення позивачем вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства, не встановлено факту подання недостовірних даних у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а твердження вказані в службовій записці від 23.09.2015 спростовані представником позивача в судовому засіданні, яким надано суду проект житлового котеджу покращеного планування з житловими гостьовими приміщенням в уч. Село, с. Яблуниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області та технічний паспорт на вказаний об'єкт будівництва.
Як наслідок, є протиправним та підлягає скасуванню рішення за №110 Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 23.09.2015 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.03.2013 за №ІФ 083130850117 на об'єкт: «Житловий котедж покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями» за адресою: участок Село, село Яблуниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області.
Враховуючи викладене, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими, а даний адміністративний позов підлягає до задоволення.
Частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, визначеного статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивачем квитанцією за №0.0.514175173.1 від 01.03.2016 на суму 551, 20 гривень підтверджено сплату судового збору за подання даного адміністративного позову, то суд робить висновок про стягнення на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області сплачений судовий збір в розмірі 551, 20 гривень.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення за №110 Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області від 23.09.2015 про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 26.03.2013 за №ІФ 083130850117 на об'єкт: «Житловий котедж покращеного планування з житловими гостьовими приміщеннями» за адресою: участок Село, село Яблуниця Яремчанської міської ради Івано-Франківської області.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області (вулиця Франка, 4, місто Івано-Франківськ) сплачений судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 15.06.2016 року.