Справа № 750/5413/16-а
Провадження № 2-а/750/442/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі судді Карапута Л.В.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
03.06.2016 року позивач звернулася до суду з позовом та просила визнати дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку призначеної мені пенсії у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" у розмірі 81% заробітної плати державного службовця, відповідної за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням того, що згідно довідки Управління комунального майна Чернігівської обласної ради (останнє місце роботи) для отримання про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, від 12.04.2016 року за №05-376 заробітна плата за посадою заступника начальника управління, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 грудня 2015 року становить: посадовий оклад - 2885,00 грн., надбавка за ранг (9 ранг) - 90,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) - 595,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 1785,00 грн., а також з урахуванням премій у розмірі на час призначення пенсії, згідно чинного на момент звернення до Відповідача 15.04.2016 вищенаведеного законодавства незаконними, та зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України перерахувати призначену мені пенсію у розмірі 81% заробітної плати державного службовця, відповідної за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням того, що згідно довідки Управління комунального майна Чернігівської обласної ради (останнє місце роботи) для отримання про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, від 12.04.2016 року за №05-376 заробітна плата за посадою заступника начальника управління, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01 грудня 2015 року становить: посадовий оклад - 2885,00 грн., надбавка за ранг (9 ранг) - 90,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) - 595,00 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 1785,00 грн., а також з урахуванням премій у розмірі на час призначення пенсії, які необхідно прокоригувати на рівень зростання посадового окладу, що передбачено п.2 ПКМУ №865 від 31 травня 2000 року з доповненнями, встановленими ПКМУ № 688 від 26 травня 2004 року, та з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацій заробітної плати на загальну суму 11449,85грн. згідно постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 26 травня 2016 року по справі №750/4487/16-а, з дати звернення до Управління 15.04.2016 та провести виплату різниці пенсії в разі такого перерахунку з зазначеної дати, а також стягнути судові витрати.
Ухвалою судді від 07.06.2016 року відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк, з дня одержання копії ухвали, подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
У запереченнях проти позову відповідач зазначив, що чинне законодавство України не передбачає можливість перерахунку розміру позивача, а тому просив у задоволенні позову відмовити.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку відповідача та з 28.09.2009 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 81% від суми заробітної плати, з якої сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування .
15.04.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії, в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям.
Листом від 27.04.2016 року відповідач інформував позивача про відмову в задоволенні її вимог з тих підстав, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
В силу положень статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Статтею 371 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 371 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова № 865).
Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (15.04.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 371 Закону №3723-XII, не визначено порядоку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.
Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно статті 371 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням посадових окладів Постановою № 1013, є протиправними.
За таких обставин, заявлений позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись статтями 158 -163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 81% місячного заробітку, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим пенсіонерам на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 81% місячного заробітку згідно довідки Управління комунального майна Чернігівської обласної ради від 12.04.2016 року №05-376 , починаючи з 15.04.2016 року, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим пенсіонерам на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.
Стягнути з Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України за рахунок Державного бюджету на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна грн. 20 коп.)
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів у порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя Л.В.Карапута