Справа № 676/2452/16-а
Номер провадження 2-а/676/76/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И .
06 червня 2016 року.
Кам»янець- Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі : головуючої судді - Семенюк В.В
при секретарі - Бандурі І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам»янець- Подільському адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам»янець- Подільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Кам»янець- Подільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії, включивши суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати, включивши до сум заробітної плати, з якої було визначено розмір її пенсії, як державному службовцю у період з 01.08. 2004 року по 30.09.2006 року, суму індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток в сумі 5979,79 грн., згідно довідки № 146 від 08.08.2014 року, відповідно до Закону України «Про державну службу», з 20.04.2016 року.
В обгрунтування позову вказує, що з 20.10.2006 року їй було призначено пенсію державного службовця за віком. Однак, при призначенні пенсії було враховано лише посадовий оклад, надбавку за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці та премії, а інші виплати за період з 01.08.2004 року по 30.09.2006 року в сумі 5979,79 грн, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення - 4503,61 грн. , матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 1168,94 грн., індексація заробітної плати до розрахунку пенсії - 307,24 грн додатково не було включено до заробітку для обчислення пенсії.
Вона 20.04.2016 року звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, однак відповідач листом від 28.04. 2016 року в задоволенні заяви відмовив. Просить визнати дану відмову протиправною та зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок пенсії з дати звернення її до відповідача із заявою, тобто з 20.04.2016 року.
Позивачка в судове засідання не з»явилася, звернулася до суду із заявою про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву та заперечення, згідно яких позовні вимоги не визнає і просить суд слухати справу у його відсутності.
Суд розглядає справу у відсутності сторін .Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до
ст. 41 КАС України
Вивчивши матеріали справи в повному об'ємі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 20.04.2006 року було призначено пенсію державного службовця за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Однак, при призначенні пенсії відповідачем не було враховано інші виплати, які їй були виплачені, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення - 4503,61 грн. , матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 1168,94 грн., індексацію заробітної плати до розрахунку пенсії - 307,24 грн. в сумі 5979,79 грн. , що додатково не було включено до заробітку для обчислення пенсії, що підтверджується довідкою Кам»янець- Подільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за № 146 від 08.08.2014 року, відповідно до якої інші виплати були виплачені ОСОБА_1 у період з 01.08.2004 року по 30.09.2006 року.
Позивач звернулася 20 квітня 2016 року з листом до відповідача про проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, оскільки розрахунок її пенсії було проведено з порушенням Закону України «Про державну службу».
Відповідач листом від 28 квітня 2016 року в задоволенні заяви позивача про проведення перерахунку пенсії відмовив.
Однак суд вважає, що така відмова не ґрунтується на вимогах норм чинного законодавства, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
За змістом статті 37 Закону N 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон N 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Саме до цього зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року, яка згідно зі статтею 244 -2 КАС України є обов'язковою для суддів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до його рішень.
Суми індексації заробітної плати, яку просила включити позивачка при обрахуванні пенсії, підлягають включенню, оскільки з них сплачувалися страхові внески.
Стаття 33 Закону від 16 грудня 1993 року N 3723-XII визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у відповідному розмірі від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
Згідно частини п'ятої цієї статті надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Оскільки, позивачка в квітні 2016 року звернулася з листом до відповідача про проведення перерахунку пенсії, тому позовні вимоги підлягають задоволенню і відповідача слід зобов'язати провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії саме з 20 квітня 2016 року .
На підставі викладеного, керуючись ст.158 -163 КАС України ,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Кам»янець- Подільського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, щодо відмови включити до заробітної плати , з якої було визначено розмір пенсії державному службовцю ОСОБА_1 інші виплати за період з 01.08.2004 року по 30.09.2006 року в сумі 5979,79 грн. та здійснити перерахунок пенсії.
Зобов»язати Кам»янець- Подільське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії державному службовцю ОСОБА_1 інші виплати за період з 01.08.2004 року по 30.09.2006 року в сумі 5979,79 грн., згідно довідки № 146 від 08.08.2014 року та провести перерахунок пенсії в розмірі 90% із суми заробітної плати з 20.04.2016 року.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу з направленням її копії апеляційній інстанції до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Кам»янець-Подільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кам»янець- Подільського міськрайонного суду : Семенюк В.В.