Провадження № 2-а/582/11/16
Справа № 582/587/16-а
Копія
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2016 року Суддя Недригайлівського районного суду Сумської області Жмурченко В.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним рішення щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Недригайлівського районного суду Сумської області з адміністративним позовом до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та просить суд ухвалити рішення, яким визнати протиправними рішення Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про відмову здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця із врахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 процентів, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та зобов'язати Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, починаючи з 01 квітня 2016 року, здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) із врахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків (510 грн.), матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань на загальну суму 12337 грн., зазначених у довідках ДПІ у м. Суми ГУ ДФС у Сумській області від 13 листопада 2015 року №63149/А/18-19-05-23 та №63148/А/18-19-05-23, у розмірі 80 відсотків. Крім того ОСОБА_1 просить суд стягнути з Державного бюджету на користь неї витрати по сплаті судового збору.
Позивачка обгрунтовує свої вимоги тим, що вона працювала в Державній податковій інспекції в м. Суми.
З 6 квітня 2009 року їй була призначена пенсія державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 відсотків, але при обчисленні пенсії не були враховані винагорода за вислугу років у розмірі 40% у сумі 510,0 грн. (врахована надбавка за вислугу років у розмірі 255,0 грн.), матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 12337,00 грн.
Позивачка отримала довідки ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області від 13 листопада 2015 року, що дають їй право на звернення до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання із заявою на здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії.
14 квітня 2016 року вона звернулася до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому вона перебуває на обліку, із заявою про перерахунок пенсії у якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця згідно довідок ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області від 13 листопада 2015 року у розмірі 80 відсотків, врахувавши винагороду за вислугу років у розмірі 40% (510,0 грн.), матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 12337,0 грн.
Відповідачем був наданий лист від 18 квітня 2016 за № 157/03-15, яким відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви та здійсненні перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такою позицією відповідача, ОСОБА_1 звернулася до суду.
Ухвалою суду від 02 червня 2016 року відкрито провадження по справі у порядку скороченого провадження щодо заявлених вимог позивача.
Копія ухвали про відкриття скороченого провадження та копія позову направлена судом відповідачу з наданням строку для письмових заперечень на позов або заяви про визнання позову.
14 червня 2016 року представник відповідача УПФ України в Недригайлівському районі Сумської області надав до суду заперечення, в якому просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, мотивуючи тим, що відповідно до ст. 33 ЗУ "Про державну службу" (у редакції, яка діяла на момент звернення позивача до управління) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Оскільки винагорода за вислугу років (не за стаж державної служби), суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не є надбавками, обчислення пенсії з урахуванням таких складових заробітної плати законодавством не передбачено. Крім того, п.6 ст. 37 ЗУ "Про державну службу" передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд приходить до висновку про відсутність підстав, які обумовлюють необхідність проведення судового розгляду в загальному порядку, ураховуючи, що сторони виклали свої правові позиції у цій справі, обгрунтувавши їх відповідними доказами. Відтак відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України вказана справа розглядається суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу" який діяв на момент призначення пенсії позивачу, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 вказаного вище закону передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 даного закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 ЗУ "Про державну службу" № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 6 та ч. 7 зазначеної статті державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", а саме п.п. 3 ст. 2 надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Законів України "Про державну службу" та Закону України «Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Вважаю, що для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії зокрема, стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість положення Законів України "Про державну службу", у редакції яка діяла на момент звернення позивача до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та Закону України "Про оплату праці" є загальними.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа №21-430а11) де вказано, що за змістом норм статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ, Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"від 26.06.1997 № 400/97-ВР, статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Судом встановлено, що з 06 квітня 2009 року ОСОБА_1 була призначена пенсія державного службовець відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 відсотків, але при обчисленні пенсії не були враховані винагорода за вислугу років у розмірі 40% у сумі 510,0 грн. (врахована надбавка за вислугу років у розмірі 255,0 грн.), матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 12337,00 грн.
Позивачка отримала довідки ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області від 13 листопада 2015 року №63149/А/18-19-05-23 та №63148/А/18-19-05-23, що дають право на здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії.
14 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому позивачка перебуваю на обліку, із заявою про перерахунок пенсії у якій вона просила здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця згідно довідок ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області від 13 листопада 2015 року у розмірі 80 відсотків, врахувавши винагороду за вислугу років у розмірі 40% (510,0 грн.), матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 12337,0 грн.
Відповідачем був наданий лист від 18 квітня 2016 р. за № 157/03-15 "Про розгляд заяви", яким відмовлено у задоволенні заяви та здійсненні перерахунку пенсії. У цьому листі Відповідач вказав, що відповідно до частини п'ятої розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року №213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" у зв'язку з неприйняттям до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались, зокрема, згідно з Законом України "Про державну службу".
Відтак з 01 червня 2015 року органами Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" не призначаються, а призначені до 01.06.2015 року - не перераховуються.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відмова Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків у сумі 510 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 12337 грн. є неправомірною.
Тому, враховуючи те, що ОСОБА_1 звернулася (14 квітня 2016 року) до Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про перерахунок пенсії до п'ятнадцятого числа поточного місяця то суд вважає за можливе зобов'язати Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести вищевказаний перерахунок пенсії з 01 квітня 2016 р.
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України адміністративна справа розглянута в межах позовних вимог.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст.ст. 8, 9, 10, 11, 99, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Визнати протиправним рішення Недригайлівського об'єднання управління Пенсійного фонду України Сумської області, викладене в листі від 18 квітня 2016 року за №157/03-15 про відмову ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця із врахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язати Недригайлівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 01 квітня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) із врахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків (510 грн.), матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань на загальну суму 12337 грн., зазначених у довідках ДПІ у м. Суми ГУ ДФС у Сумській області від 13 листопада 2015 року №63149/А/18-19-05-23 та №63148/А/18-19-05-23, у розмірі 80 відсотків.
Стягнути з Недригайлівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, жительки АДРЕСА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Недригайлівський районний суд Сумської області шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. .
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя: В. Д. Жмурченко