Справа №592/1976/16-а
Провадження №2-а/592/63/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2016 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого - судді Труханової Л.М.,
з участю секретаря- Сахненко О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
25.02.2016р. позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (надалі- Управління), в якому просить визнати протиправними дії щодо зменшення їй раніше призначеної пенсії за рахунок зменшення загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку із 87 відсотків до 70 відсотків, збільшення кількості календарних місяців із 24 до 60 місяців для визначення середнього місячного заробітку для обчислення пенсії та визначення переплати пенсії у розмірі 1084,30 грн., що буде утримуватись по 20% від суми пенсії щомісячно до повного погашення.
Також просить зобов'язати відповідача, починаючи з 01 вересня 2014 року здійснити їй обчислення загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку (заробітної плати) у розмірі 87 відсотків із складових заробітної плати за останні 24 календарних місяців перед зверненням за пенсією.
Позов обґрунтовує тим, що постановою від 07 квітня 2015 року Ковпаківського районного суду в м. Суми у справі № 592/11681/14-а були визнані протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сумському районі щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за вислугу років у розмірі 30 відсотків та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Сумському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок з 01.09.2014 року раніше призначеної пенсії державного службовця на підставі ст. 37 Закону України „Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за вислугу років у розмірі 30%, що вказані в довідках Головного управління Міндоходів у Сумській області № 114/05 та № 115/05 від 28.08.2014р.
Із отриманого від Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області листа за № 697/03-33 від 10.02.2016р. їй стало відомо, що під час перерахунку пенсії на виконання постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 07.04.2015р. був зменшений розрахунковий розмір пенсії з 87 відсотків до 70 відсотків, сума складових заробітної плати за останні 24 місяці розділена на 60 місяців та у зв'язку з переплатою у сумі 1084,30 грн. така переплата буде утримуватись по 20% від суми пенсії щомісячно до повного погашення.
Позивач вважає вищезазначені дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству. Позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просить їх задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача доводи і вимоги позовної заяви підтримав повному обсязі з підстав , зазначених в позові.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, подав письмові заперечення. Суть заперечень зводиться до того, що при виконанні постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 07.04.2015р., що набрала законної сили, Управлінням було обчислено пенсію у розмірі 70% за нормами діючого на дату перерахунку пенсії законодавства, а саме на 01.09.2014р. Оскільки розмір пенсії зменшується до 1914,73 грн. тому за таких умов проводити перерахунок пенсії недоцільно, у зв'язку з чим було залишено попередній розмір пенсії 2567,85 грн. При цьому відповідач зазначив, що станом на 01.09.2014 року діяв Закон України "Про державну службу" в редакції якого стаття 37 передбачала, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Також станом на 01.09.2014 року п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії"(зі змінами та доповненнями) передбачав, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. Стосовно виникнення та утримання переплати пенсії відповідач зазначив, що переплата виникла з вини позивачки, оскільки вона надала до управління довідку № 114/5 від 28.08.2014р., що містила неправдиву інформацію стосовно суми її заробітку.
Вивчивши всі обставини та дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Як встановлено судом, і не заперечується відповідачем, з 20 жовтня 2010 року позивачці призначена пенсія за віком як державному службовцю у відповідності до Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час призначення пенсії) у розмірі 87% від суми заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією в розмірі 2951,55 грн. Розмір пенсії становив 2567,85 грн.
Постановою від 07 квітня 2015 року Ковпаківського районного суду в м. Суми у справі № 592/11681/14-а були визнані протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сумському районі щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за вислугу років у розмірі 30 відсотків та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Сумському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок з 01.09.2014 року раніше призначеної пенсії державного службовця на підставі ст. 37 Закону України „Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за вислугу років у розмірі 30%, що вказані в довідках Головного управління Міндоходів у Сумській області № 114/05 та № 115/05 від 28.08.2014р. Постанова набрала законної сили 08 червня 2015 року. Цією ж постановою встановлено, що складові заробітної плати вказані у довідках Головного управління Міндоходів у Сумській області № 114/05 та № 115/05 від 28.08.2014р. визначені за період з 01 жовтня 2008 року по 30 вересня 2010 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015р. № 1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України", наказу Пенсійного фонду України від 28.12.2015р. № 211 та наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 15.01.2016р. № 2 "Про заходи у зв'язку з реорганізацією деяких територіальних управлінь Пенсійного фонду в області" Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі припинило свою діяльність з 01.04.2016р. В результаті злиття Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах з Управлінням Пенсійного фонду України в Сумському районі було утворене Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (ЄДРПОУ 40383837, вул. Харківська, 35, м.Суми, 40035) яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі.
Здійснюючи перерахунок пенсії при виконанні постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 07.04.2015р. управлінням Пенсійного фонду прийняте розпорядження № 157673 від 05.02.2016р. яким загальний процент розрахунку пенсії від заробітку визначений у розмірі 70 відсотків. Розмір пенсії визначений у сумі 1814,73 грн. та доплати у сумі 100,00 грн., а всього у сумі 1914,73 грн.
Обґрунтовуючи застосування 70 відсотків заробітної плати при перерахунку пенсії за судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду посилається на те, що станом на 01.09.2014 року діяв Закон України "Про державну службу" із змінами в статті 37 відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Однак суд вважає таке посилання є помилковим.
Стаття 37 Закону України "Про державну службу" регулює питання виключно призначення пенсій державним службовцям, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії змін не зазнали.
Між тим, пенсія позивачу призначена у жовтні 2010 року, тобто, до внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Вирішуючи питання про застосування Закону України "Про державну службу" у часі, суд виходить з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
При цьому, в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивача виникло ще при призначенні пенсії.
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому суд вважає, що внесені зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Згідно з позицією, яка висловлена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13, у постанові № 732/48/15-а від 08 липня 2015 року та інших, оскільки перерахунок пенсії (у тому числі і на підставі судового рішення) пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії то правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії. Норми права, чинні безпосередньо на дату перерахунку у даному випадку на правовідносини сторін не поширюються.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії, за позивачем зберігається право на збереження відсотку нарахування пенсії на момент її призначення.
Таким чином, при перерахунку вже призначеної пенсії в розмірі 87 відсотків заробітної плати в Управління Пенсійного фонду не було підстав зменшувати відсоток заробітної плати з 87 до 70, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії"(в редакції чинній на час призначення пенсії) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
При призначенні пенсії позивачці для її обчислення була взята заробітна плата за останні 24 календарні місяці перед зверненням за пенсією, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.
Посилання управління Пенсійного фонду на зміни, що були внесені до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. є необґрунтованими.
Згідно з приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, згідно із цими змінами, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
Довідок про складові заробітної плати за останні 60 календарних місяців перед зверненням за пенсією та заяв про перерахунок пенсії із врахуванням складових заробітної плати за останні 60 календарних місяців перед зверненням за пенсією позивачка не подавала. Отже у управління Пенсійного фонду не було правових підстав заробітну плату за 24 календарних місяці ділити на 60, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Посилання управління Пенсійного фонду на ч. 1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" якою передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Зі змісту даних норм вбачається, що необхідною умовою повернення надмірно виплачених сум пенсії є, зокрема, зловживання з боку пенсіонера щодо підроблених документів або подання свідомо неправдивих відомостей. Факт підробки документа та використання підробленого документа повинен бути підтверджений лише вироком суду у кримінальній справі, що набрав законної сили.
Довідка про складові заробітної плати № 114/5 від 28.08.2014р. видана Головним управлінням Міндоходів у Сумській області і була предметом дослідження у адміністративній справі № 592/11681/14-а. Постанова від 07 квітня 2015 року Ковпаківського районного суду в м. Суми не містить відомостей про невідповідність складових заробітної плати, вказаних у цій довідці. Позивач не здійснювала і не могла здійснювати будь-яких дій щодо виданої їй довідки.
Відповідно до п. п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії.
Отже, саме на пенсійному органі лежить обов'язок перевіряти достовірність документів, наданих страхувальниками.
Згідно з ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах і повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 90, ч. 1 ст. 94 КАС України витрати, пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги. Граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом.
Згідно з ст. 1 ЗУ "Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах" розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем ОСОБА_1 і Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2, який здійснює діяльність у сфері права за кодом 69.10 Національного класифікатора ДК 009:2010 "Класифікація видів економічної діяльності", укладений договір № 4/2016 від 24 лютого 2016 року про надання правової допомоги .
Згідно з договором та рахунком № 3 від 24 лютого 2016 року оплата за надання правової допомоги становить 1000 грн.. Однак , доказів на підтвердження оплати даної суми позивачем та його представником суду не надано . У зв»язку з чим , суд вважає необхідним у задоволенні вимог щодо стягнення витрат на правову допомогу слід відмовити.
Вказана сума судових витрат та сплачений при подачі позову судовий збір в сумі 551, 20 грн. згідно ст.ст. 90, 94 КАС України підлягають стягненню на користь позивача за рахунок державного бюджету.
Керуючись ст.. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 6,11,17,18,160, 161, 163 КАС України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо зменшення ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за рахунок зменшення загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку із 87 відсотків до 70 відсотків, збільшення кількості календарних місяців із 24 до 60 місяців для визначення середнього місячного заробітку для обчислення пенсії та визначення переплати пенсії у розмірі 1084,30 грн.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, починаючи з 01 вересня 2014 року здійснити ОСОБА_1 обчислення загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку (заробітної плати) у розмірі 87 відсотків із складових заробітної плати за останні 24 календарних місяців перед зверненням за пенсією.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 551,21 грн. .
В решті позову відмовити.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова суду в повному обсязі складена протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи.
Суддя Л.М. Труханова