Рішення № 58454461, 14.06.2016, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
14.06.2016
Номер справи
520/16343/14-ц
Номер документу
58454461
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

______________________

Справа № 520/16343/14-ц

Провадження № 2/520/1047/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.06.2016 року Київський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого - судді Огренич І.В.

при секретарі - Камінській О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом Київської районної адміністрації Одеської міської ради до ОСОБА_1, третя особа: Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Одеській області про приведення обєкту нерухомості у первісний стан, -

ВСТАНОВИВ:

Київська районна адміністрація Одеської міської ради, уточнивши позовні вимоги, просить ухвалити рішення яким зобов'язати ОСОБА_1 привести самочинно реконструйовану квартиру №2 за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 101-А/39, до первісного стану за власний рахунок згідно технічно паспорту від 10 серпня 2012 року виданого КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості». При цьому представник позивача посилається на те, що відповідачкою, яка є власником АДРЕСА_1 було здійснено реконструкцію вказаного об'єкту нерухомості без затвердженої у встановленому законом порядку проектної документації, та без необхідного дозволу, передбаченого діючим законодавством України, що є порушенням ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність». Також позивачем заявлені вимоги щодо стягнення з відповідачки судового збору в розмірі 243,60 гривень.

Представник позивача до судового засідання не зявився, надав заяву якою уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, справу просить розглядати у його відсутності, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Представник відповідача - ОСОБА_2 до судового засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позову заперечує, просить відмовити у повному обсязі.

Відповідно до ч.2 ст. 158 ЦПК України особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Третя особа: представник Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Одеській області у судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином, про причини неявки у судове засідання не повідомив.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є власником квартири №2 за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 101-А/39 (Інформація з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна від 01 серпня 2014 року, індексний номер 25065184).

Згідно ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після:

- подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

- реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І - III категорій складності;

- видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

За результатами перевірки, проведеною Київською районною адміністрацією Одеської міської ради, за адресою: АДРЕСА_2, виявлено факт порушення містобудівного законодавства, зокрема, власниками об'єкту нерухомості проведено реконструкцію квартири, шляхом добудови приміщення (балкону), без проектної документації затвердженої у встановленому порядку та без відповідного дозволу.

Так, актом перевірки від 06 травня 2014 року комісії у складі представників відділу благоустрою території Київської районної адміністрації ОМР, сектору архітектури Київського району управління архітектури та містобудування ОМР, інспекції ДАБК в Одеській області з виїздом на місце, встановлено, що відповідачем проведені роботи з реконструкції квартири, шляхом розширення площі за рахунок балкону за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 101- А/39АДРЕСА_3.

Згідно листа управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 29 травня 2014 року №01-11/1421, вихідні дані для розробки проекту будівництва (реконструкції) зазначеного об'єкту не видавалися.

ОСОБА_3 ДАБК в Одеській області від 08 липня 2014 року № 01/12-7885 було повідомлено, що звернення з приводу набуття права на виконання будівельних робіт АДРЕСА_4, не надходили.

Таким чином, власником АДРЕСА_5 було здійснено реконструкцію вказаного об'єкту нерухомості без затвердженої у встановленому законом порядку проектної документації, та без необхідного дозволу, передбаченого діючим законодавством України.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Згідно з ДБН В.3.2-2-2009, реконструкція житлового будинку - перебудова житлового будинку з метою поліпшення умов проживання, експлуатації, зміни кількості житлових квартир, загальної і житлової площі тощо у зв'язку зі зміною геометричних розмірів, функціонального призначення, заміною окремих конструкцій, їх елементів, основних техніко-економічних показників (Закон України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду»).

Пунктом 4.1 ДБН В.3.2-2-2009 передбачено, при розробленні проектів реконструкції і капітального ремонту житлових будинків слід керуватися чинними нормативними документами у будівництві (далі - НД) і цим нормативним документом.

Згідно п. 5.4 ДБН В.3.2-2-2009 обстеження технічного стану житлового будинку виконується з метою встановлення ступеня фізичного зносу, визначення можливості сприйняття несучими конструкціями додаткових навантажень і, у разі потреби, розроблення заходів щодо підсилення цих конструкцій, зміцнення ґрунтів основ і підсилення фундаментів, а також для подальшого моніторингу.

Пункт 5.5 ДБН В.3.2-2-2009 - обстеження конструкцій фундаментів, підземних і наземних частин житлових будинків є обов'язковим при розробленні проектів реконструкції і капітального ремонту і повинно включати, серед іншого, детальне обстеження технічного (фізичного) стану несучих конструкцій підземних і наземних частин будинків (фундаментів, стін підвалів, зовнішніх і внутрішніх стін, колон, перекриттів, балконів, терас, лоджій, еркерів, даху тощо) з визначенням характеристик міцності конструктивних матеріалів, а також наявності і ступеня прояву деформацій і пошкоджень (тріщин, прогинів, вигинів, зсувів, спучування, вологості тощо); геодезичні виміри величин осідань (просідань) фундаментів, а також відхилень несучих і огороджувальних конструкцій будинків і їх частин від вертикалі і горизонталі;

Пункт 5.6 Визначення міцності матеріалів несучих конструкцій (в першу чергу тих, на які передбачаються додаткові навантаження) слід виконувати стандартними як неруйнівними методами, так і методом відбирання зразків і їх випробувань.

Таким чином, в процесі здійснення реконструкції нерухомого майна, відповідачем були порушені вищезазначені приписи діючого законодавства України, що у свою чергу, необхідно кваліфікувати як здійснення реконструкції без затвердженої документації.

Зазначене підтверджується: технічним паспортом, виданим КП «БТІ» ОМР у 2012 році колишньому власнику квартири ОСОБА_4, з якого вбачається, що спірна квартира обладнана двома балконами 1,4 та 3,9 кв.м.; фотофіксацією спірного об'єкта нерухомості від 09 березня 2016 року; актом обстеження від 09 березня 2016 року, в якому зазначено, що відповідачем проведено реконструкцію балкону шляхом заміни металевої огорожі на стіну з вікнами; відповіддю Управління архітектури та містобудування від 29 травня 2014 року; відповіддю ІДАБК в Одеській області від 08 липня 2014 року.

Відповідачем всупереч до вимог ст. 60 ЦПК України не надані докази отримання дозволу (декларації) про початок робіт та дотримання відповідачем вимог, передбачених ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» .

Доводи представника відповідача про те, що ОСОБА_1 фактично здійснила засклення лоджії, що не є реконструкцією квартири, не заслуговують на увагу оскільки відповідно до актів обстеження від 06 травня 2014 року, від 09 березня 2016 року та фотофіксацією вбачається, що відповідачем здійснена самовільна прибудова (балкон), а також металева огорожа балкона, площею 3,9 кв.м., заміна на камяну огорожу з трьома вікнами.

Самовільна прибудова (балкон), збудування замість балкону з металевою огорожею, камяної огорожі з трьома вікнами є реконструкцією квартири, оскільки змінився фасад будинку, функціональне призначення балкону, змінюється геометричні параметри квартири, площа квартири за рахунок прибудови, що потребує отримання від відповідних органів дозволу на проведення будівельних робіт.

Також слід зауважити, що встановлення кам'яної стіни не є заскленням, оскільки навантаження на фундамент при заскленні є незначним, а встановлення стіни значно збільшує навантаження на конструкцію будинку в цілому.

На підставі ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до І-ІІІ категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», прийняття експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до І-ІІІ категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній нові поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Отже, з огляду на відсутність реєстрації декларації про готовність об'єкту нерухомості до експлуатації за вищевказаною адресою та наявність факту проведення будівельних робіт із зміною геометричних розмірів (розширення) без відповідного дозволу, будівельні роботи виконані самочинно та з порушенням архітектурно-будівельних вимог.

Розпорядженням Київської районної адміністрації Одеської міської ради № 530 від 24 вересня 2014 року ОСОБА_1 зобов'язано привести самочинно реконструйовану кв. №2 розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 101-А/39, у відповідність до технічного паспорту, виданого КП «ОМБТІ та РОН» від 10 серпня 2012 року, шляхом демонтажу прибудованого приміщення у десятиденний термін (приведення у первісний стан), яке рекомендованим листом з повідомленням було надіслане на адресу відповідача.

Однак, розпорядження Київської районної адміністрації № 530 від 24 вересня 2014 року «Про приведення до попереднього стану самочинно реконструйованої квартири за адресою: АДРЕСА_6», по теперішній час не виконане.

Відповідно до акту від 09 березня 2016 року, складеного головними спеціалістами відділу житлово-комунального господарства та благоустрою Київської районної адміністрації Одеської міської ради, в результаті повторної перевірки, проведеної за адресою АДРЕСА_6, встановлено, що проведено реконструкцію балкону шляхом заміни металевого огородження на кам'яну стіну з трьома вікнами, що підтверджується фотофіксацією.

Також, 09 березня 2016 року складено акт обстеження об'єкта містобудування, з якого вбачається, що власником АДРЕСА_7, здійснено перепланування квартири, шляхом добудови балкону до несущої стіни з облаштуванням вхідного вузла до балкону, що також підтверджується фотофіксацією.

Суд вважає, що проведення робіт з самовільного будівництва та реконструкції без належним чином затвердженого проекту будівництва, відповідних погоджень та дозволів є потенційно небезпечним, так як проведення таких робіт здійснюється без контролю з боку відповідних органів та служб, що в свою чергу є порушенням діючих архітектурно-будівельних, протипожежних, санітарних та інших норм.

При таких обставинах, суд прийшов до висновку, що уточнені позовні вимоги Київської районної адміністрації Одеської міської ради підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10,11,60,158,212,213,215-218 ЦПКУкраїни, суд, -

ВИРІШИВ:

Уточнені позовні вимоги Київської районної адміністрації Одеської міської ради - задовольнити.

Зобов`язати ОСОБА_1 власними силами і за рахунок власних коштів привести самочинно реконструйовану квартиру №2 за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 101-А/39, до первісного стану за власний рахунок згідно технічно паспорту від 10 серпня 2012 року виданого КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості».

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь Київської районної адміністрації Одеської міської ради (ЄДРПОУ 26303241) судовий збір в розмірі 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Суддя Огренич І. В.