Рішення № 58454428, 20.01.2016, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
20.01.2016
Номер справи
520/8311/15-ц
Номер документу
58454428
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 520/8311/15-ц

Провадження № 2/520/1247/16

Заочне Рішення

іменем України

20 січня 2016року

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого судді Прохорова П.А.,

при секретарі Бондаренко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі: Одеської міської ради, ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, до ОСОБА_2, про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки шляхом знесення самочинно збудованої будівлі,

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Одеської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Одеської міської ради, ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області до ОСОБА_2, в якому просив зобовязати ОСОБА_2 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 91,4кв.м., вартістю 127349,00грн., яка розташована в м. Одесі по вулиці Адміральський проспект, 31, шляхом знесення самочинно збудованої будівлі загальною площею 91,4кв.м., яка складається з приміщень: 1 зал 63,7кв.м., 2 коридори 13,4кв.м., 3 кухні 13,1кв.м., 4 санвузли 1,1кв.м., та повернути її Одеській міській раді.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на те, що заочним рішення Приморського районного суду м. Одеси від 12.11.2014року, за фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 визнано право власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлову будівлю загальною площею 91,4кв.м., розташовану за адресою: м. Одеса, Адміральський проспект, 31.

На підставі заяви про перегляд заочного рішення, поданою Одеською міською радою, вищезазначене заочне рішення скасоване, а позовна заява ОСОБА_2 до Одеської міської ради про визнання права власності на нежитлову будівлю залишена без розгляду.

Разом з тим, як зазначає прокурор, в ході розгляду вищезазначеної позовної заяви судом встановлено, що нежитлова будівля, загальною площею 91, 4 кв.м., яка розташована по вул. Адміральський проспект, 31, у м. Одесі, самочинно збудована за власний рахунок фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2

Відповідно до інформації управління держземагентства у м. Одесі Одеської області від 28.05.2015 №10-1505-0.15-3874/2-15, департаменту комунальної власності Одеської міської ради від 27.05.2015 № 01-19/1845-09-02, право власності чи користування на земельну ділянку по вул. Адміральський проспект, 31 у м. Одесі, не реєструвалось та рішення про передачу у власність чи користування вказаної земельної ділянки не приймались.

Таким чином, прокурор зазначає, що ОСОБА_2 проведені будівельні роботи, в м. Одесі по вул. Адміральський проспект, 31, на земельній ділянці, яка йому у власність чи користування не передавалась.

Згідно із інформацією управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 27.05.2015 № 01-15/360 п, останнім не надавались містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, яка розташована в м. Одесі по вул. Адміральський проспект, 31.

Крім того, відповідно до інформації ОСОБА_1 ДАБІ в Одеській області від 03.06.2015 № 05/1-5412, документи дозвільного характеру на проведення будівельних робіт за вищевказаною адресою не видавались, що свідчить про проведення ОСОБА_2 будівельних робіт без належного дозволу.

Таким чином, прокурор вказує, що дії ОСОБА_2 з будівництва нежитлової будівлі в м. Одесі по вул. Адміральський проспект, 31, на земельній ділянці, яка йому не була відведена для цієї мети та за відсутності дозволу на проведення таких робіт є самочинним будівництвом.

У судовому засіданні 20.01.2016року прокурор з посиланням на положення ст.ст. 14, 121, 142 Конституції України, ст. 376 ЦК України, ст.ст. 116, 125, 126 Земельного кодексу України, ст.ст. 34, 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" наполягав на задоволенні позову.

У судовому засіданні 20.01.2016року представник Одеської міської ради позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Представник позивача ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області у судове засідання не зявився, повідомлений належним чином.

Відповідач - ОСОБА_2 про час та місце судових засідань повідомлявся належним чином шляхом надсилання судової ухвали та повісток на адресу, зазначену у позовній заяві та довідки з відділу адресно довідкової роботи Головного управління державної міграційної служби України в Одеській області, у судові засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, заперечення на позовну заяву не надав.

Відповідно до ст.ст. 224, 225 ЦПК України за згодою прокурора та представника позивача Київським районним судом м. Одеси постановлена ухвала про заочний розгляд справи.

Вислухавши пояснення прокурора та представника Одеської міської ради, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, заочним рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 12.11.2014року за фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 було визнано право власності на обєкт нерухомості нежитлову будівлю загальною площею 91,4кв.м., розташовану за адресою: м. Одеса, Адміральський проспект, 31.

07.04.2015року Одеська міська ради звернулася до Приморського районного суду м. Одеси з заявою про перегляд вказаного заочного рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 12.11.2014року.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 15.04.2015року заяву Одеської міської ради про перегляд заочного рішення по справі за позовом ОСОБА_2 до Одеської міської ради про визнання права власності на нежитлову будівлю було задоволено, скасовано заочне рішення від 12.11.2004року по справі за позовом ОСОБА_2 до Одеської міської ради про визнання права власності на нежитлову будівлю, та призначено судове засідання.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 20.05.2015року позовну заяву ОСОБА_2 до Одеської міської ради про визнання права власності на нежитлову будівлю, загальною площею 91,4кв.м., розташовану в будинку №31 по Адміральському проспекту в м. Одесі, було залишено без розгляду.

Згідно з інформацією управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 27.05.2015 № 01-15/360 п, ОСОБА_2 не надавались містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, яка розташована в м. Одесі по вул. Адміральський проспект, 31.

Відповідно до інформації ОСОБА_1 ДАБІ в Одеській області від 03.06.2015 №05/1-5412, документи дозвільного характеру на проведення будівельних робіт за вищевказаною адресою не видавались, що свідчить про проведення ОСОБА_2 будівельних робіт без належного дозволу.

Згідно ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання

містобудівної діяльності". До того ж, зазначеним Законом визначено, що фізичні і юридичні особи зобов'язані отримувати в установленому законодавством порядку дозвіл на виконання робіт, пов'язаних з будівництвом об'єкта архітектури.

Згідно із статтею 29 Закону України «Про планування і забудову територій», дозвіл на виконання будівельних робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд.

Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування» при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:

розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів відповідно до вихідних даних на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови;

розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затвердженої у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів;

облік державних і суспільних інтересів при плануванні й забудові територій;

врахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок і будинків, що оточують місце будівництва;

захист прав громадян і громадських організацій відповідно до законодавства.

Таким чином, ОСОБА_2 був повинен перед тим як розпочати будівельні роботи з будівництва нового об'єкту містобудування одержати дозвіл на виконання будівельних робіт по будівництву житлового будинку відповідно до Закону України «Про планування і забудову територій» чого ним зроблено не було.

Відсутність у забудовника (ОСОБА_2Н.) затвердженого проекту й дозволу на проведення будівельних робіт свідчить, що таке будівництво є самочинним.

Окрім викладеного, згідно ч.2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 142 Конституції України є земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до інформації Управління держземагентства у м. Одесі Одеської області від 28.05.2015 за №10-1505-0.15-3874/2-15, ОСОБА_1 комунальної власності Одеської міської ради від 27.05.2015 №01-19/1845-09-02, право власності чи користування на земельну ділянку по вул. Адміральський проспект, 31 у м. Одесі, не реєструвалось та рішення про передачу у власність чи користування вказаної земельної ділянки не приймались.

Таким чином судовим розглядом встановлено, що земельна ділянка по вул. Адміральський проспект, 31 у м. Одесі, на якій ОСОБА_2 здійснювалися будівельні роботи, в порушення вище перелічених норм використовується за відсутності правовстановлюючих документів на землю.

Відповідно до частин 1, 7 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов'язана відшкодувати витрати, пов'язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Отже, правовими наслідками самочинного будівництва, в разі звернення до суду з позовом відповідного органу, є або знесення такого будівництва, або проведення відповідної його перебудови. Право на звернення до суду з таким позовом закон надає, зокрема, й відповідному органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, а також те, що ОСОБА_2 документи, що підтверджують право користування самовільно захопленою земельною ділянкою не оформив та вчиняє дії, спрямовані на набуття права власності на самочинну споруду, суд вважає позовні вимоги Заступника прокурора Одеської області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 209, 213-215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі: Одеської міської ради, ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, до ОСОБА_2, про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки шляхом знесення самочинно збудованої будівлі задовольнити.

Зобовязати ОСОБА_2 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 91,4 кв.м., яка розташована в м. Одесі по вул. Адміральський проспект, 31, шляхом знесення самочинно збудованої будівлі загальною площею 91,4кв.м., та повернути її Одеській міській раді.

Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії рішення.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя П. А. Прохоров