Справа № 496/1776/16-а
Провадження № 2-а/496/46/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2016 року місто Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Бобуйок А.Д.,
при секретарі Камочкіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Біляївка адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії неправомірними, а також зобов'язати згадане Управління здійснити йому перерахунок пенсії з 01.01.2016 року із розрахунку 65 відсотків від суми місячного заробітку 9028,38 грн., зазначеного у довідці № 150 від 07.04.2016 року з прокуратури Одеської області.
Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області з 05.08.2004 року та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ) у розмірі 65 % від середнього заробітку на той час заробітної плати, пенсійна справа № 147887. В квітні 2016 року він подав до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області заяву з необхідними документами про проведення перерахунку призначеної йому у серпні 2004 року пенсії, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з більшого заробітку, додавши довідку № 150 від 07.04.2016 року з прокуратури Одеської області, оскільки з часу проведення останнього перерахунку пенсії відбулось істотне збільшення посадових окладів працівників прокуратури. Однак листом від 20.04.2016 року № 3879/03 Управління відмовило йому у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, у разі не прийняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються по ряду законів, в тому числі Закону України «Про прокуратуру», а раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач вважає, що відповідач неправильно трактує закон про його дію в часі та вказує, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. У нього, як пенсіонера, правовідносини щодо пенсійного забезпечення з державою виникли з 05.08.2004 року, тобто до прийняття законодавчих актів, на які посилається відповідач у своєму листі як на підставу відмови у здійсненні перерахунку пенсії. Норма закону, на яку посилається відповідач, може застосовуватись до працівників лише при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу даного закону. Позивач не звертався до відповідача з заявою щодо призначення пенсії, просив лише провести перерахунок вже призначеної пенсії, що не підпадає під дію закону. Не погоджуючись із відмовою відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Позивач в судове засідання не з'явився, але подав до суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, на позовних вимогах наполягає, посилаючись на обставини, викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але направив до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі.
Приймаючи до уваги заяви сторін по справі, письмові заперечення представника відповідача, повно, всебічно і об'єктивно дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши їх у сукупності з точки зору належності, допустимості і взаємозв'язку, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області з 05.08.2004 року та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ) у розмірі 65 % від середнього заробітку на той час заробітної плати, пенсійна справа № 147887.
15.04.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області з заявою про перерахунок пенсії призначеної йому відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розміру 60% від суми щомісячної заробітної плати, при цьому надавши відповідачу довідку про заробітну плату з прокуратури Одеської області від 07.04.2016 за № 150 (а.с.7, 8).
При цьому позивач зазначає, що точно не знав, який процент пенсії від середньомісячного заробітку йому призначено, а також робився перерахунок, тому у заяві від 15.04.2016 року просив зробити перерахунок пенсії у розмірі 60% від середньомісячного заробітку.
Разом з тим, його пенсія розрахована у 65% від суми місячної заробітної плати і перерахунок робився в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівника прокуратури до 2012 року, про що свідчить лист Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області від 24.05.2016 року за № 88/Д-5 (а.с.9).
Однак, листом від 20.04.2016 року № 3879/03 Управлінням було роз'яснено позивачу, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ, у разі не прийняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підстава з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються в тому числі відповідно до Закону України «Про прокуратуру», в зв'язку з чим призначення та перерахунок пенсій за цим законом не здійснюється (а.с.10).
Тобто, що при відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 вказана норма була застосована відповідачем. Однак суд вважає, що вона повинна застосовуватися до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу даного Закону. Позивач у своїй заяві не просив призначити йому пенсію, а просив зробити перерахунок вже призначеної пенсії, тому при проведенні перерахунку Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області не повинно було застосовувати цю норму.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції від 12.07.2001 за № 2663-ІІІ) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідний категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Постановою КМУ України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» підвищено заробітну плату працівників прокуратури.
Таким чином, з прийняттям постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 09 грудня 2015 року № 1013 виникли підстави для перерахунку пенсії.
Статтями 22, 92 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а відповідач фактично обмежив право позивача на перерахунок пенсії.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно зі статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів, відповідно до ст. 22 Конституції України, не допускається.
Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ), тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VІІІ від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VІІІ від 02.03.2015 не зазнали.
Отже відповідач повинен провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 15.04.2016 року, документів пенсійної справи, довідки про заробітну плату з прокуратури Одеської області від 07.04.2016 року № 150 та частин 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ) з розрахунку 65% від середнього заробітку у розмірі 9028,38 грн. з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців).
З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Пунктом 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України у межах суми стягнення за один місяць
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, ст. ст. 6, 8, 11, 17, 99, 160-163, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ (яка діяла на момент призначення пенсії).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 01.01.2016 року із розрахунку 65 % від суми місячного заробітку 9028,38 грн., зазначеного у довідці № 150 від 07.04.2016 року з прокуратури Одеської області.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Біляївський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня проголошення або отримання її копії.
Суддя Біляївського районного суду
Одеської області А.Д.Бобуйок