Справа № 640/8416/16-а
н/п 2-а/640/187/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.06.2016 Суддя Київського районного суду м. Харкова Губська Я.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
26.05.2016 року до Київського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якій позивач просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови в йому у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 09.04.2010 року у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-157 від 25.02.2016 р. без обмежень максимального розміру, скасувати рішення відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 09.04.2010 року у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-157 від 25.02.2016 р. без обмежень максимального розміру, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова провести перерахунок його пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяла станом на 09.04.2010 року у розмірі 90% місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-157 від 25.02.2016 р. без обмежень максимального розміру пенсії та здійснити виплату зазначених коштів з 01.12.2015 року, стягнути на його користь з відповідача судові витрати-оплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 27.05.2016 р. відкрите скорочене провадження у справі за даним адміністративним позовом, копію якого направлено відповідачу.
В своїй позовній заяві позивач посилається на те, що з 09.04.2010 року він отримує пенсію за вислугою років за Законом України «Про прокуратуру», яку йому було призначено в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати згідно із ст. 20-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії. Позивач вказує, що 10.03.2016 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та головного управління пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-157 від 25.02.2016 р. та постанови КМУ №1013 від 09.12.2015, якою підвищено посадові оклади працівників органів прокуратури, однак листом головного управління пенсійного фонду України в Харківській області №436/м-14 від 07.04.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі рішення відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова №34 від 15.03.2016 року з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року про скасування норм щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії працівників з 01.06.2015 року.
На підставі наведеного, у всій сукупності, порушене право позивача на отримання призначеної пенсії підлягає судовому захисту шляхом звернення з цим адміністративним позовом.
Відповідач направив свої заперечення проти позову, в яких просить суд відмовити у повному обсязі в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, мотивуючи свою позицію тим, що дійсно позивачу з 09.04.2010 року була призначена пенсія за вислугу років з розрахунку 90% від суми заробітної плати відповідно до статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ. На час виникнення спірних відносин - ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 р. Вказаним законом внесено зміни до Закону України «Про прокуратуру», а саме п.3 ч.18 ст. 50-1 даного закону викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», який набув чинності з 01.01.2015 року. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VІІ у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Отже, враховуючи той факт, що заява про перерахунок пенсії була подана 10.03.2016 року, а норми Закону України «Про прокуратуру» в частині, яка стосується пенсійного забезпечення-скасовані , управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова не може провести перерахунок пенсії, згідно закону, який втратив чинність в частині проведення таких перерахунків.
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку що позовні вимоги є обґрунтованими і задовольняє вимоги ОСОБА_1 частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що дійсно з 09.04.2010 року ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років за Законом України «Про прокуратуру», яку йому було призначено в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати згідно із ст. 20-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії. Дана обставина відповідачем не оспорюється.
Відповідно вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у зв'язку із звільненням з роботи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливостей проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.
Умови та порядок перерахунок пенсії прокурорам на час виникнення спірних правовідносин регламентовано статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, чинній як на час звільнення позивача та призначення пенсії 02.09.2007 року. Право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку зі звільненням регламентовано частиною 13 статті 50-1 вищевказаного Закону, якою передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Викладення пункту 18 вказаної статті у новій редакції (умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом міністрів України) та відсутність такого порядку станом на час звернення за перерахунком не позбавляє прокурорів права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв'язку зі звільненням із збереженням при цьому розміру того відсотку від заробітної плати, який було взято на час призначення пенсії.
Таким чином, підстави як призначення так і перерахунку пенсій працівникам прокуратури у Законі України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року № 1789-XII були визначені статтею 50-1, право на перерахунок раніше призначених пенсій у працівників прокуратури визначалось приписами пункту 18 вказаної статті, відповідно до якого, таке право наставало саме у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій працівників.
У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 10.03.2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та головного управління пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії.
Листом головного управління пенсійного фонду України в Харківській області №436/м-14 від 07.04.2016 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії на підставі рішення відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова №34 від 15.03.2016 року з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року про скасування норм щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії працівників з 01.06.2015 року (а.с.14).
Відповідно вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно ст. 50- 1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно статей 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, вказані норми закону, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».
Враховуючи, що позивач 10.03.2016 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватися ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Разом із тим, позивач просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Однак, у відповідності до ч.4 ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 10 березня 2016 року, перерахунок мав бути проведений починаючи з 01 березня 2016 року, тобто з часу звернення позивача за перерахунком.
За таких обставин позов в цій частині підлягає частковому задоволенню, а саме з 01.03.2016 р., а за період з 01.01.2016р. по 29.02.2016 р. у позові слід відмовити. Норми законодавства щодо питань виплати максимального розміру пенсії на час розгляду даної адміністративної справи є чинними і не визнані неконституційними, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами, а тому законних підстав для виплати її в меншому розмірі немає.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова підлягає до стягнення на користь позивача судовий розмір в розмірі 551,20 грн., сплачений згідно квитанції №47565 від 26.05.2016 р. при поданні адміністративного позову (а. с. 6).
Керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186 КАС України, ч.1 ст. 8, 19, ч.3 ст. 22, 46, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991(в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001), суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмовиОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяв станом на 09.04.2010 року у розмірі 90 % місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-157 від 25.02.2016 р. без обмежень максимального розміру.
Скасувати рішення відділу з призначення пенсій управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1, в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяв станом на 09.04.2010 року у розмірі 90 % місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-157 від 25.02.2016 р. без обмежень максимального розміру.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяв станом на 09.04.2010 року у розмірі 90 % місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області №18-157 від 25.02.2016 року з 01.03.2016 року без обмежень максимального розміру пенсії та здійснити виплату зазначених коштів.
У решті вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову в загальному розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривні 20 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
СУДДЯ-