Справа № 344/9581/14-ц
Провадження № 2/344/1013/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2016 м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Бородовського С.О.
за участі секретаря Прокопів С.Р.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ТзОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» до ОСОБА_3 про стягнення грошових коштів,-
ВСТАНОВИВ:
в позові вказано, що позивач є виконавцем послуг з централізованого опалення будинків та послуг з централізованого постачання гарячої води від котельні по вул. Індустріальній, 34 в м. Івано-Франківськ. Будинок №37 по вул. Сорохтея в м. Івано-Франківськ підключений до теплопостачальної мережі зазначеної котельні позивача. Позивач вказує, що протягом спірного періоду він надав послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води в будинок, в якому проживає відповідач, щодо зазначеного будинку відсутнє рішення про його відключення від вказаної системи централізованого постачання теплової енергії та гарячої води, а квартира відповідача №33 знаходиться в будинку. Оскільки відповідач не сплачує за спірні послуги, тому позивач просив стягнути заборгованість за надані послуги в примусовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов з підстав, що в ньому зазначені та надав суду пояснення про те, що раніше позивачу повідомлялось, що квартира, в якій зареєстрований відповідач має номер 33а, а тому так було зазначено на час звернення до суду в позові, однак в судовому засіданні представник позивача визнав надані представником відповідача пояснення про те, що спірна квартира має номер 33; можливість відключення від системи централізованого постачання теплової енергії законодавством передбачено виключно для будинку в цілому. Самовільне відключення від централізованої системи постачання теплової енергії не позбавляє відповідача обов`язку з оплати його частки у витратах на обігрів будинку, оскільки його квартира перебуває в будинку і обігрівається за рахунок витрачання відповідної енергії в загальній системі централізованого постачання теплової енергії будинку; передбаченого Законом акту на відключення квартири відповідача та будинку відповідача не складалось, а тому відключення відповідача є самовільним та не позбавляє його обов`язків, передбачених законом.
В судовому засіданні представник відповідача заперечила позов з тих підстав, що відповідач є власником квартири №33 з 2006 року, відповідач отримав квартиру вже з відключеною системою постачання теплової енергії, відповідач не користується послугами, відсутній договір, не визнає обов`язку щодо оплати за послуги з централізованого постачання теплової енергії та гарячої води.
Відповідно до п. 1 ст. 61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Судом встановлено наступні обставини.
Обставину реєстрації проживання та власності відповідача на квартиру №33, яка знаходиться в будинку №37 по вул. Сорохтея в м. Івано-Франківськ, та підключення вказаного будинку до системи централізованого постачання теплової енергії і гарячої води від котельні по вул. Індустріальній, 34 в м. Івано-Франківськ сторони в судовому засіданні визнали і не заперечували. Відповідно до п. 1 ст. 61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Відповідно до розрахунку позивача заборгованість відповідача становить 2352,59 гривень.
Згідно з пунктами 25 і 26 Правил надання послуг централізованого опалення та постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житло-комунального господарства і здійснюється у разі, коли є технічна можливість такого відключення.
Процедура відключення від мереж централізованого опалення визначається Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2, 2.1 Порядку вирішення питання відключення споживачів від мереж централізованого опалення та водопостачання гарячої води віднесено до компетенції створеної органом місцевого самоврядування або місцевого органу виконавчої влади постійно діючої міжвідомчої комісії, яка розглядає це питання у порядку та строки, передбачені нормативними документами. При цьому комісія враховує технічні можливості такого відключення, перевіряє у який спосіб чи якою системою буде облаштоване опалювання у будинку, квартирах, чи дозволяють це технічні умови.
Згідно з пунктом 26 Правил (у редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268) відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
БНіП 2.04.05.-91 (Опалення, вентиляція і кондиціонування), які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
При проектуванні будинку закладається і засіб теплопостачання - централізоване теплопостачання, згідно з вимогами відповідних будівельних норм щодо питань влаштування системи опалення, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув'язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку.
До технічного обладнання в будинку відносяться інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для домовидалення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою прибудинкової території).
Система опалення відноситься до сантехнічного обладнання, власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Опалення є системою, яка гідравлічно та теплотехнічно об'єднує всі квартири.
Відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання проводиться у разі:
- згоди всіх власників житлового будинку;
- затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту;
- технічної можливості влаштування індивідуального опалення;
- якщо проект індивідуального (автономного) теплопостачання відповідає вимогам чинних нормативних документів.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на дотриманні встановлених стандартів, нормативів, норм, порядків і правил щодо кількості та якості житлово-комунальних послуг.
В свою чергу, відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для обєктів усіх форм власності є субєкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).
В ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вказано, що споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору; оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п. 7 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), що укладається виконавцем із споживачем - фізичною особою, яка не є субєктом господарювання, є договором приєднання.
В ст. 634 ЦК України зазначено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до п. 4 ст. 319 ЦК України власність зобов'язує.
Відповідно до п. 5 ст. 319 ЦК України власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян.
Таким чином квартира відповідача знаходиться в будинку, який підключений до системи централізованого опалення і, в який позивачем подається теплова енергія. Самовільне втручання відповідача в систему централізованого постачання теплової енергії в тому числі самовільне відключення від неї заборонено законодавством та не звільняє відповідача від обов`язку нести витрати на забезпечення будинку, в якому знаходиться його квартира, а так само на його опалення, разом з іншими власниками квартир. Самовільне відключення відповідача не може бути підставою для звільнення відповідача від оплати спірних грошових коштів, та одночасне покладення спірних витрат на інших власників квартир.
Відповідно до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22/11/2005 р. №4 відключення від мереж ЦО і ГВП окремих приміщень житлового будинку, у тому числі квартир не передбачено.
Відповідно до п. 2.6, 2.7 наказу закінчення робі оформляється складенням акту про відключення, який подається комісії для затвердження.
Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що викладені в п. 2 Постанови від 18.12.2009 року №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 2 ЦПК України, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до статті 8 ЦПК, а також правильно витлумачив ці норми.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України від 26 вересня 2012 року у справі №6-96 цс12 питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, зі змінами, що внесені постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268, в яких з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Відповідно до п. 25 зазначених Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (у редакції зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 6 листопада 2007 року № 169), установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади. Крім того, внесені зміни унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку та дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.
В правовій позиції Верховного Суду України у справі № 6-1192 цс15 вказано, що відповідно до статті 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до пунктів 25, 26, 30 пункту 3 Правил № 630 відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Підведення централізованого опалення до стояка в межах квартири свідчить про виконання послуг позивачем. Таким чином позивач виконав свої зобовязання щодо надання послуг централізованого опалення, а відповідач зобовязаний оплатити надані послуги. У разі наміру споживача припинити надання послуг з централізованого теплопостачання, останній не позбавлений можливості у передбачений законом спосіб провести відключення квартири від мереж теплопостачання.
Отже, самовільне відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання.
Позивач просив суд стягнути з відповідача заборгованість за послуги з централізованого опалення за період з 01 серпня 2012 року по 31 травня 2014 року. Звернення до суду мало місце 02/07/2014 р. Однак 14/03/2014 р. було видано судовий наказ на стягнення заборгованості в сумі 1770,16 гривень. 17/09/2014 р. було ухвалено заочне рішення про стягнення 2352,59 гривень, яке в наступному було скасовано.
Отже позивачем не пропущено строку давності звернення до суду, а тому усна заява представника відповідача про застосування позовної давності в цьому спорі позбавлена правових підстав.
Усі інші пояснення сторін, їх докази і арґументи не спростовують висновків суду, зазначених в цьому судовому рішенні, їх дослідження та оцінка судом не надало можливості встановити обставини, які б були підставою для ухвалення будь-якого іншого судового рішення.
Відповідно до зазначеного суд,-
УХВАЛИВ:
позов задовольнити;
стягнути з ОСОБА_3 на користь ТзОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» 2352,59 гривень за послуги з централізованого опалення за період з 01 серпня 2012 року по 31 травня 2014 року, 121,8 гривень судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Івано-Франківської області протягом 10 днів з моменту його проголошення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головуючий суддя С.О. Бородовський